Quantcast
Channel: Régi Új Zenék
Viewing all 141 articles
Browse latest View live

JOY EGYÜTTES TÖRTÉNETE – TOUCH BY TOUCH

$
0
0
Joy együttes története - Touch by touch
Joy együttes története




                                          Touch by touch, you're my all time lover
                                          Skin to skin, come undone my cover


     Minden valamirevaló nyolcvanas évekbeli diszkófan ismeri ezt a dalt, amely olyan kellemes perceket szerzett a hallgatóknak 1985 őszén. Ez a zeneszám pillanatok alatt belopódzott a muzsika hallgatóinak fülébe, s szívébe és rövid időn belül az Europai Top 20 Dance Charts-ban landolt. A dallamot olyan jól eltalálták, hogy a Joy együttes hazájában, Ausztriában két hónap alatt a slágerlista élére került és a Touch by touch egész Európában közkedveltté vált.


Joy együttes története - Touch by touch



A Joy együttes története – Touch by touch, Hello, Japanese Girls

     A Joy együttes egy életvidám, pozitív töltésű zenei trióként indult Ausztriából. A speciális szintetikus harmonika és az énekes, Freddy Jaklitsch lágy hangja egyedi csemegévé tette alkotásaikat. A synthpopés a diszkó hangzásának ötvözésével és a német eurodisco vonalhoz hasonló hangzással gyorsan növekedett a rajongótáboruk.
   A három huszonéves srác nemcsak zenéivel keltett figyelmet, hanem a méreteikkel is, hiszen mindhármójuk magassága 190 cm feletti. Az eredetileg iskolai barátok közül a már említett Jaklitsch némettanár volt, Andy Sweitzer a rendőrségnél dolgozott, Manfred Temmel pedig DJ volt, mielőtt 1984-ben egy osztrák kisvárosban, Bad Ausee-ben megalapították a Joy-t.
     A következő év februárjában dobták piacra bemutatkozó lemezüket, a Lost in Hong Kong–ot, amellyel a közönség és a média figyelmét is felhívták magukra. Ezután következett a Joy együttes történetének nagy slágere, a Touch by touch, amely azóta is a legismertebb szerzeményük. A Touch by touch-nak olyan nagy volt a hatása, hogy a következő év elején kiadott Hello album világszerte 30 különböző országban kelt el. A Joy együttes első albuma 8 jó kis zeneszámot tartalmazott, amelyek közül több is ismert lehet a magyar zenehallgatóknak. Ilyen például a Valerie, amely nagyon jól megjelenítette azt a tipikus Joy-ra jellemző hangzás és dallamvilágot.
    A címadó Hello dal kislemezen is megjelent és ez volt a második zeneszám, amelyet megismertem a Joy-tól. Véleményem szerint egy nagyon jól eltalált alkotás volt ez, amelynek különös hangulata magával ragadja az embert. Bár az osztrák Hitparade-n csak a 26. helyig jutott, mégis a legnépszerűbb dalaik közé tartozik. 







 

     A Joy együttes több dalt is készített távol-keleti témával (ld. Távol-keleti témák a 80-as évek popzenéjében). A már említett első lemezükön kívül a Chinese girlsés a kislemezen megjelent Japanese girls is ilyen. Utóbbi év végére az osztrák lista 14. helyére tornázta fel magát. A későbbiekben a Japanese girls nagy népszerűséget szerzett Ázsiában és a Joy együttes minden idők egyik legkedveltebb együttese lett Dél-Koreában, ami nem csoda, hiszen Korean girls verziót is készítettek a számukra.
     1986-ban a fiúk nagyon szorgalmasak voltak és a nyáron egy újabb albumot rögzítettek, amely a Joy and tears címet kapta. A címadó dal egy kellemes, lágy, lassabb hangzású, szájharmonikával is fűszerezett muzsika. A kilenc zeneszám közül az első még abban az évben, a Black is black című feldolgozás remixe pedig egy évvel később, kislemezen is megjelent.
    Az 1987-es év már a koncertek jegyében telt, a Távol-Keleten nagy érdeklődés kísérte fellépéseiket, amelyek közül a Szöul-i koncert volt a csúcs 20 000 nézővel. Ebben az évben több kislemez és remix napvilágot látott a Joy együttestől, miközben a második válogatásalbumot is kiadták (az elsőt még ’86-ban). Az addig megjelent albumaik jó alapanyagot adtak egy amerikai koncertsorozathoz. Természetesen az élő fellépések közül nem maradhatott ki az öreg kontinens sem, a fiúk bejárták Németország nyugati részét és ellátogattak olyan mediterrán vidékekre is, mint Portugália és Olaszország.


 




Egy másik Joy

     1988-ban a Kissin' like friends kislemez látott napvilágot, kevesebb sikerrel. A Joy együttes története ettől fogva más fordulatot vett. Új stílusok és együttesek hódítottak és a tagok – nem tudni, pontosan mi okból – úgy határoztak, nem folytatják tovább. A Joy története azonban mégsem ért véget. A társproducer és billentyűs Andy Sweitzer úgy döntött, hogy szólókarrierbe kezd, de érdekes módon nem saját néven, hanem az együttes nevét viszi tovább. Még 1988-ban csatlakozott hozzá Hans Morawitzénekesként és miután a régebbi társaktól megkapta az engedélyt a név használatára, 1989-ben új albummal és kislemezzel jelentkeztek. Az új album, a Joy más jellegű volt az előzőeknél, inkább a visszavonulni vágyó, ellazulni készülő hallgatókat célozta meg, mintsem a diszkók világát. Meg kell jegyezni, hogy egyes kiadók más címekkel jelentették meg ezt az albumot (Joy-3rd, She's dancing alone).
     1990-ben még megjelent az enyhén reggae-s beütésű Born to sing a lovesong, majd utána végleg lehúzták a rolót, bár ’91-ben még megjelent a Best of Joy lemez.



A Joy együttes története folytatódik


     Eltelt néhány év – Európa az új elektronikus tánczenék lázában égett - az együttes már csak a régi rajongók emlékeiben élt tovább. 1994-ben Freddy Jaklitsch és Manfred Temmel váratlanul úgy döntött, újra megpróbálják. Később Hanes Ulrich is csatlakozott hozzájuk. A régi, megszokott hangzásuktól jócskán eltérő Hello, Mrs. Johnson című dalt dobták piacra.
     ’95-ben egy nem mindennapi billentyűs csatlakozott hozzájuk. Johannes Groebl-nek hívták, nem volt olyan magas, mint az eredeti tagok, de állítólag különleges gyógyítói képességekkel rendelkezett. Egy spanyolos hangzású kislemez következett, a Felicidad.


Joy együttes története - Felicidad
Joy - Felicidad (1995)

      A visszatérés nem lett igazán nagy durranás a két kislemez tekintetében, de elkészítettek egy új nagylemezt, a Full of Joy-t, amelyen új dalok szerepeltek. Az albumot a BMG-nél adták volna ki, azonban - a nyilvánosság számára nem közölt okok miatt - nem került sor a lemezek gyártására. Ennek ellenére az albumról származó dalok a neten hozzáférhetőek.
     1997-től Groebl helyett már Christian Gruber működött a csapatban, 5 éven át. 1998-ban, immár dance-esebb verzióban napvilágra került a Touch by touch ’98. 1999-ben az addig trance zenékkel jelentkező  Area 51! formáció által kiadták a Touch by touch (The remake) kislemezt. 2000-ben megjelent egy újabb Best of Joy album, amelyen bónuszként az Area 51! szerzeménye is szerepelt. Az ezt követő időszakban nem jelent meg új lemeze a Joy-nak, de a két eredeti tag által az együttes továbbra is létezett.

 

A Joy együttes története megújul

     2008-ban Oroszországban megjelent a Greatest Hits válogatás. Ugyanebben az évben Andy Sweitzer ismét csatlakozott a régi társakhoz és ezzel ismét a régi felállás lépett érvénybe. 2010-ben a korhoz illő hangszereléssel elkészült a Touch by touch 2011.
   2011-ben Ausztriában megjelent a Love is all around címet viselő dal. Ugyanezen év őszén Magyarországon kiadták a Hits and More lemezt 2 változatban, a Best of és a The Remixes and rarities albumot. Itt lehet hozzájutni:
Joy - Hits and More - The Remixes and Rarities album CD-n

     Egy új nagylemezt is elkészítettek, amelyen két régebbi felvétel mellett, 10 teljesen új Joy dal szerepel. Az új lemez 2011 nyarán 3 héten át tartózkodott az osztrák slágerlistán és a 21. helyig jutott.

Joy együttes története - Enjoy
Joy - Enjoy (2011)





Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

2000-ES ÉVEK MAGYAR DANCE ZENÉI

$
0
0
2000-es évek magyar dance zenéi
2000-es évek magyar dance zenéi





      Ezúttal a 2000-es évek magyar dance zenéiből válogatok. Ebben az évtizedben nagy volt a kínálat, mégis kevesebb nyomot hagyott bennem, mint a 90-es évekbeliek. A magyar dance zenék jó része is keveredett más tánczenei stílusokkal, főleg trance-szel, vagy house-zal, ezért a dance zenét játszó együttesek alkotásainak is csak egy része tartozik ide.
     Az Ufo együttesről kiderült, hogy a lányok valójában nem énekeltek, csak playbackeltek, így a 2000-es évek elején Dr. Love Komonyi Zsuzsival működött együtt. 2002-ben megjelent az Invázió című nagylemezük, Komonyi Zsuzsi helyett Fehér Zsuzsanna érkezett.
    A Groovehouse több, a dance kategóriába sorolható dallal is jelentkezett, amelyek jól szerepeltek a különböző lemezlistákon.
Groovehouse CD-k
    A Desperado a trance-dance jellegű kezdeti lemezei után dance lemezekkel folytatta. 2002 elején a Tanár úr!érkezett, majd később a Gyere és álmodj, amely 2. volt a rádiós Top 40-ben és 5. a kislemez listán. Később még poposabbra vették a figurát, de továbbra is készítettek dance jellegű zenéket, mint pl. a szintén népszerű 2006-os Táncolj.
Desperado CD-k


2000-es évek magyar dance zenéi - Desperado - Táncolj
Desperado - Táncolj (2006)
  

     A 2000-es évek elején bukkant fel a Neo-Tones, amely csak részben dance jellegű felvételeket készített. Még speciálisabb az Unique együttes, amely alapvetően nem dance zenét játszik, de van néhány ide sorolható felvételük, mint pl. a Mozaik, amely 2. volt a kislemezlistán.
     A magyar dance 2000-es évekbeli együttesei közül a Fresh volt az egyik legjobb. Az új évezred elején új felállásban jelentkeztek, az Én is imádlak c. kliptől figyeltem újra rájuk 2002-től. 2003-tól duóvá szűkült a Fresh, s a nyáron a horvát tengerparton leforgatták az Utolsó tangó című klipet. A 2000-es évek magyar dance zenéi közül az Utolsó tangó tetszett a legjobban, a dallamot és a hangzást tökéletesen eltalálták. A dal 14. volt a Dance Top 40-ben. Később is több népszerű lemezük készült, például a Félig ördög, félig angyal 2005-ben, vagy 2007-ben a Latin holiday.


 



     Az erdélyi Fluo együttesről kezdetben nem sokmindent lehetett tudni. 2003-tól főként a Szexi tanárnéni c. dalukkal lehetett találkozni a neten és a Szállj velem-mel. Majd később érkezett a Rendőrnő, s egyéb szerzemények.
    DJ Szatmári feat. Jucus 2004-ben az Égess el című dallal hódította meg a magyar dance közönségét. Ezt számos másik sikeres dal követte, köztük a Súgj egy titkot 3., a Mondd! 2. volt 2006-ban a Dance Top 40-ben. Előbbi Dániában is népszerű volt, két hónapig vezette az egyik slágerlistát.
   Rony megjelenése üde színfolt volt a 2000-es évek magyar dance zenéjében. Bár első albuma feldolgozásokból állt, az új változatok ragyogóan sikerültek. Rony - Álmok és vágyak CD-n A 2006-ban felbukkant Piás Nővérkék! a remekül eltalált trance-dance hangzású Köcsög a főnököm című dallal robbantak be és számos mulatós jellegű dance zenét készítettek.
    A magyar dance zenék a 2000-es évek közepétől keményebb hangzásúak lettek – legalábbis a remixeket tekintve – a hard dance divatba jött. Sok új magyar előadó bukkant fel, amelyek egy része az Internetről vált ismertté, elsősorban ingyenesen letölthető zenéik által.
    A Cairo az Angyalés a Tiéd a szívem dalokkal érkezett a zenei világba 2005-ben.



2000-es évek magyar dance zenéi - Cairo - Angyal
Cairo - Angyal (2005)


     A Double Deejays keményebb hangzású felvételekkel jött, a Dance4Ever már dance zenékkel, mint az 1001 éjen, vagy a Nem feledem el.
    A 2000-es évek magyar dance zenéinek egyik alakja DJ Harmath, aki remixeiről volt ismert és eleinte főleg feldolgozásokkal jelentkezett. Lemezei egy részén énekesnőként közreműködött Christin, vagy éppen Reni. Legsikeresebb lemezei voltak a Hé,várj! Én kimaradtam a szerelemből, a Most kell eldöntenem, vagy a Darabokra törted a szívem.
    Josh és Jutta 2005-ben bukkantak fel, majd a következő években számos sikeres lemezük jelent meg. A Vár rám az ismeretlen, a Fagyos a szívem, vagy a Zakatol a szívem kiválóan szerepeltek a lemezlistákon, utóbbi kettő 3. illetve 1. volt a kislemezlistán.
Josh és Jutta lemezek CD-n

 





     Dancelovers feat. Noémi 2005 nyarán jelentek meg az Elmúlt egy szerelem c. lemezzel. Ezt olyan szerzemények követték, mint a Gyere és táncolj, Késő üzenet 2006-ban, vagy Az ifjú halász dala 2007-ben.
     Peat Jr. & Fernando 2004-től Csillával, Ágival és Sheela-val is együttműködtek. A Hiányzol, Itt a nyár, Végtelen nyár egyre népszerűbb lemezek voltak (8., 6., 5. hely a dance listán). A 2006-os Szerelem száll 2., a Nyári este 1. volt a kislemezlistán, majd 2007-ben az Akarom még 4., a Tudd meg 3. helyezett.
    A Dancevoice Deejay's együttes szintén az évtized második felében jelent meg, s tovább gyarapította a magyar dance 2000-es évekbeli zenéinek számát.




Előzmények: 90-es évek magyar dance zenéi



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

 
 

PÁNSÍP ZENE

$
0
0
Pánsíp zene
Pánsíp zene






      "Amikor a pánsíp megszólal, az állatok elhallgatnak, a szél elcsendesül, a levegő megáll, a tenger hullámai elsimulnak, az emberek megállnak és szívükben új érzések kelnek."

     A pánsíp zene alapja egy ősi hangszer, a pánsíp fúvásával létrehozott zene.
  A pánsíp zene különféle változatai megtalálhatók Ázsiában, Afrikában, Észak Olaszországban és Romániában is, de a legismertebbek a dél-amerikai Andok hegység indián kultúráinak pánsíp zenéi.
     A teljesség igénye nélkül bemutatok néhány pánsíp előadót illetve zenét.
Talán az első igazi nagy pánsípzenén alapuló sláger volt egy régi perui zenész által 1913-ban írt mű 1970 es feldolgozása, az El codor pasa. Simonés Garfunkel ezzel a dallal 18. volt a Billboard-on, Ausztráliában és 5 európai országban pedig 1. a kislemezlistán.






     A hetvenes évek elején jött létre a chilei Illapu együttes. Ők a nyolcvanas években hosszú ideig száműzetésbe vonultak a Pinochet rezsim miatt. Később visszatértek és 1993-as En estos dias című albumuk 7-szeres platinalemez lett.
Illapu lemezek CD-n
     A román előadók közül Gheorghe Zamfir pánsípzenéit ismerem a legjobban. Ő a hetvenes években bukkant fel a pánsíp zene egén, s hamarosan világszerte ismertté lett. Számos filmzenét dolgozott át pánsíp hangszerrel.
Gheorghe Zamfir lemezek CD-n

Alább James Last és Gheorghe Zamfir felülmúlhatatlanul csodálatos pánsíp zeneművét hallhatjátok-láthatjátok.





     J.P. Audin-t és Diego Modená-t már említettem a Reggae-disco-nál, ők a legsikeresebbek közé tartoztak, akik pánsípzenéhez sorolható szerzeményekkel rukkoltak elő. Az ocarina nevű hangszert használták, amelynek a hangzása egészen hasonló a pánsíphoz.
     A román születésű, Svédországban élő Dana Dragomir, más néven Pandana (Pan Dana), volt az első női pánsíp előadó, aki világszerte sikereket aratott. Nem mindennapi muzsikájában keveredik a new age és a world hangzása. Dana a nyolcvanas évek végefelé elhagyta hazáját és az USA-ba utazott nagy reményekkel, de végül Svédországban ért el igazi sikereket. Bár már 1989-ben jelent meg lemeze, az igazi elismertséget a kilencvenes évek eleje hozta számára. Ő lett a legjobb eladási mutatókkal rendelkező instrumentális művész Skandináviában. Amellett, hogy a pánsíp mestere, énekel is, sőt előnyös külseje és mozgása révén a legkeresettebb előadók egyikévé vált az élőzenei koncerteken.






     A pánsíp zene időről időre felbukkant a popzenében is, sőt hallható egynémely eurodance, trance, techno zeneszámban is. A dél-amerikai indiánok által készített pánsíp zenék pedig már régóta népszerűek az egész világon.
Pánsíp zenék CD-n


Kapcsolódó cikkek:  Relaxációs és meditációs zenék
                                 Világzene - World music
                                 New Age - Természet és spiritualitás



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

CLARA MORONI

$
0
0
Clara Moroni
Clara Moroni





      Clara Moroni (Clara Elena Moroni) olasz énekesnő, producer, zene és dalszerző. 1964 november 3-án született Milánóban. A rockés az italo disco műfajában is énekelt és az eurobeat egyik királynője volt, különböző előadóneveken. A 80-as években italo disco előadók háttérvokáljaként működött közre és a 90-es években több dance project énekhangjaként is hallható volt.
     Már 3 éves korából is vannak felvételek, amelyeken énekelt. Fiatalon tapasztalatokat szerzett milánói punk rock csapatoknál. Clara Moroni a The Arms-ban először dobosként, majd énekesként működött közre, később pedig az I Kubrick-nél. 15 éves korában apjától egy londoni utat kapott karácsonyi ajándékként. Féléves ott tartózkodása során megismerte az új zenei trendeket. Fogtechnikusnak tanult, de 7 évig az olasz operaénekes Floriani Cavalli tanítványa is volt. Milánói hangstúdiókban háttérénekesként mőködött.

     Még a 80-as években történt, hogy Giacomo Maiolini a Time Recordstól és Domenico Ricchini (Joe Yellow) egy diszkó klubban felkeresték Clarát. Felajánlották, hogy énekeljen dalokat a Time Records számára. Találkozott Mauro Farina-val és Giuliano Crivellente-vel, az italo disco megteremtőivel és Mauro-tól elsajátította a tánczenei vokál művészetét, amelyet később számos alkalommal hasznosított. A Time Records-nál gyakran volt Elena Ferretti háttérvokálja, Mauro Farina révén pedig a Saifam lemezcégnek énekelt. Clara Moroni háttérvokálként többek között az Atrium, Fred Ventura, vagy a Radiorama néhány dalánál is közreműködött.


 Clara Moroni és mint Mela és mint Linda Ross
Clara Moroni mint önmaga és mint Mela és mint Linda Ross


     Az italo disco hi nrg ágában – amelyből később az eurobeat kialakult – először 1988-ban vett részt Mela művésznéven. 1990-ben együtt dolgozott a Black Cars-szal és Clara & Black Cars néven jelent meg lemezük, amelyet még két másik követett a következő két évben.
     Clara Moroni a 90-es évek elején az eurobeat egyik királynője lett és számos előadónéven jelentek meg lemezei. A legismertebbek közül Virgin-ként 1986-tól, Vanessa néven 1987 és 1996 között, Jenny Kee-ként és Lisa Johnson-ként 1988-tól, Linda Ross-ként 1989-től, Marie Belle-ként és Jilly-ként 1991-től. Laurent Newfield zenésszel való együttműködése a Time Recordsnál nagyon gyümölcsözőnek bizonyult. Ilyen volt a Jilly előadónév alatt futó Take a look in my heart kislemez, amely az Avex Trax gondozásában jelent meg és Japánban nagyot durrant. Egy interjúban elárulta, hogy sokkal nehezebb az éneklés az eurobeat műfajában az italo disco-hoz képest, a nagy sebesség miatt.




    
     A 90-es években is több olasz zenei projectnek besegített énekesként, mint például Copernico – I believe, Torricana – My love (mindkettő 1995-ös), de az 1994-től működő Antares olasz eurodance együttesnek is a vokálja volt.
     Clara Moroni több lemezkiadónál is énekelt, majd 1995-ben Laurent Newfield, Andrea Leonardi (Bratt Sinclaire) és ő megalapította a Delta kiadót, amely nagyon sikeresnek bizonyult a Japán piacon és Észak-Európában. Ez évtől Ken Laszloval közösen készített néhány dalt (Ken Laszlo duet with Jenny). 1996-tól az olasz előadó Vasco Rossi-val is együttműködött. 1997-ben San Francisco-ba költözött, ahol 4 évet töltött, de közben különböző csoportokkal az USA-ban és Ausztráliában turnézott.
     2003-ban megalapította saját lemezkiadóját a Ten kiadót. 2004-ben megjelent a Ten Worlds lemez, amelyen az elmúlt 10 évben íródott dalai szerepeltek, az alternatív rock stílusában.
    2010-ben a 2HOT4 nevű bandájával készített Bambina brava című, rock jellegű albumot adta ki lemezcégével. 2012-ben ugyanezzel a címmel jelent meg Clara-tól egy kislemez és videoklip. A Mauro Russo rendezte videoklipet Clara egyik legkedvesebb helyén – amely lakhelye is – a Monza-i parkban vették fel, néhány jelenetet pedig Salento-ban.






     2012 szeptemberében a Sei című új dalát kezdte játszani a rádió. Októberben digitális formában jelent meg Clara Moroniúj lemeze, a Sono quello che sono, amelyet 2013 január végén cd-n is kiadtak.

Kapcsolódó oldalak: Szuperdiszkó - Eurobeat slágerek
                                 Eurobeat előadók


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

ROXANNE

$
0
0
Roxanne
Roxanne






     Roxanne egy osztrák származású énekesnő, a 80-as években három ismertebb kislemeze jelent meg.
1967-ben született Bécsben és 1981-ben tinédzserként kezdte meg zenei pályafutását az ORF által, amikor is egy tehetségkutató versenyen felbukkant.
    Roxanne azok közé az előadók közé tartozik, akiknek rövid és mindössze néhány lemezes, mégis maradandó pályafutásuk volt. Viszonylag kevés információ jelent meg róla és nagy kár, hogy ilyen fiatalon olyan gyorsan befutott, mégis rövidnek bizonyult a nemzetközi zenei története.
     Igazából Németországban vált sikeressé Tony Hendrikés Karin Hartmann szerző-producerek által, akik a Bad Boys Blue 1985-ös sikereinek hatására egy női előadóval is megcélozták a toplistákat. Így kezdődött Roxanne nemzetközi diszkókarrierje.




     1985-ben dobták piacra debütáló kislemezét, a Charlene-t, angol és német változatban. A dalt később a Bad Boys Blue is feldolgozta. A Charlene kislemez – amely tartalmazta a A letter to you című kellemes instrumentális felvételt is – az Eurotops műsor által is népszerű volt, bár nem lett belőle listás sláger.
1986-ban jelent meg a szintén jó dallamú Give a little love kislemez
.




     Még ugyanebben az évben kiadták a Boys in black cars című lemezt Roxanneédes hangjával és a BBB-szerű hangzással.
      Azonban Roxanne-nek nem sikerült megközelíteni a Bad Boys Blue eredményeit. A Hendrik-Hartmann házaspár a New Romance nevű formációban is szerepeltette őt, amelynek két kislemeze közül a You're my first love volt az ismertebb 1987-ben. Bár ez a dal sem volt sláger, mégis Julianés Roxanne duója ezzel a fülbemászó énekkel klasszikussá vált.




     Az eurodisco stílus hanyatlásával, s mert producerei nem készítettek vele több felvételt, Roxanne is eltűnt a színről, eme néhány lemez azonban szép emlékként örökké velünk marad.


Roxanne dalok:

Charlene                1985
Charlene (long version)        1985   
Charlene (instrumental version)        1985
A letter to you            1985
Give a little love             1986
Give a little love (extended)        1986
Give a little love (instrumental)        1986
Boys in black cars (vocal)        1986
Boys in black cars (instrumental)    1986
Boys in black cars (dance-remix) (vocal)1987


A New Romance-ban:

You're my first love (Head over heels)             1987
You're my first love (Head over heels) (12")        1987   
You're my first love (Head over heels) (instrumental)    1987
You're my first love (Head over heels) (instrumental) (12")1987

Hasonló cikkek: Sweet Connection
                          Lian Ross, Patty Ryan, Rocky M - 3 eurodisco előadó


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

MELYEK A KEDVENC FILMZENÉID?

$
0
0
 Melyek a filmzenei kedvenceid?






      Aligha van film és zenekedvelő ember, akinek ne lennének filmzenei kedvencei.
Megfigyeltem, hogy a filmzene szó hallatára az emberek automatikusan egy adott zenére gondolnak, holott ez teljesen különböző zenei típusokat jelenthet. Általában három fő típusba sorolom a filmzenéket. Az első a komolyzenei jellegű, a második az elektronikus jellegű – ezek többnyire instrumentális aláfestőzenék – és a könnyűzenei, pop-rock jellegű, vokált tartalmazó filmzenék.
     Bizonyára sok kedvenced van. Állítottál már fel toplistát a kedvenc filmzeneidről?
     Ez nem is olyan könnyű, főleg ha valakinek nagyon sok kedvence van. Most megpróbálok egy saját listát létrehozni, remélem kedvet kapsz kedvenc filmzenéid toplistájának összeállításához!



Kedvenc filmzenéim a komolyzenei filmzenék közül

     Az én Top 10-es összeállításom alább látható évszám szerinti sorrendben. Ebben a pillanatban ez a 10 fért be, de szinte biztos, ha újra hallanám mindet, valamelyik kikerülne és más kerülne be helyette, mert sokkal több van ami nagyon bejön.
   Ennio Morricone utánozhatatlan, számtalan zenéje tetszik. Vangelist most ide soroltam, bár az ő alkotásaiban a klasszikus hangzás és az elektronikus egyaránt megtalálható. A Piedone Hongongban zenéje nem éppen komolyzene, de a popzenébe sem fér be, ezért most ide helyeztem.


Ennio Morricone – The God the bad and the ugly  (A jó a rossz és a csúf) 1966
Ennio Morricone – Farewell to Cheyenne  (Volt egyszer egy vadnyugat) 1968
Henry Manchini – Love theme from Romeo and Juliet 1968   
Guido & Maurizio De Angelis - Piedone a Hong Kong  (Piedone Hongkongban) 1975
Henry Manchini – Maggie’s theme  (Tövismadarak) 1983
Basil Poledouris – Conan the destroyer  (Conan a pusztító) 1984
Vangelis – Bounty (Opening/Closing themes) 1984
Richard Hartley    - Sheena's theme  (Sheena a dzsungel királynője)1984
Maurice Jarre – Witness  (A kis szemtanú) 1985
Vangelis - West across the ocean sea  (1492 – A paradicsom meghódítása) 1992






                 Ambient a filmzenében


Kedvenc filmzenéim az elektronikus filmzenék közül

     Itt tömörülés van, nagyon nehéz a választás, ebből a 10-ből sok kimaradt. Az első Terminátor zenéje örökké hatással lesz rám. Az Utcai Sólyom (Street Hawk) sorozat zenéje abszolút csúcs számomra. A Szuperhekusok zenéje zseniális, az In do minore–t pedig a T.I.R. című nyolcvanas évekbeli kamionos sorozatból ismerhetitek. Képtelen lennék konkrét tetszési sorrendet meghatározni, így marad az időrendi.


Stu Phillips - 'Jelly Belly' Theme from Buck Rogers (Egy electro zene a Rogers százados a XXV. században c. sci-fi film közepéről)  1979
Joël Fajerman - Flowers love (L'Aventure des plantes) (Kalandozások a növényvilágban)  1982
Brad Fiedel - Terminator theme + Gun shop/Reese in alley (Terminátor)  1984
Harold Faltermeyer – Axel F  (A Beverly Hills-i zsaru)  1984
James Horner – Commando theme  (Commando)  1985
Carmelo & Michelangelo la Bionda – Miami supercops (Szuperhekusok)  1985
Tangerine Dream – Le Parc (L.A. – Streethawk)  (Utcai Sólyom)  1985
Jan Hammer - Crockett's theme  (A Miami Vice című sorozatból)  1986
Detto Mariano – In do minore  (T.I.R.)  1987
Paul Hertzog – Bloodsport  (A Véres játék című film zenéi)  1988


                 Elektronikus filmzenék 2.rész - Filmek



Kedvenc filmzenéim a könnyűzenei (pop-rock) filmzenék közül


Itt szintén rengeteg dal tetszik, nagyon nehéz volt dönteni. Időrendben:


Guido & Maurizio de Angelis – Hombres del mar  (A fekete kalóz)  1976
Peggy Abernathy - Back to the shadows  (A nindzsa imája a halálért)  1985
Shona Laing – America  (Rázós futam)  1985
Dolby’s Cube featuring Cherry Bomb - Howard the duck/Hunger city  (Howard a kacsa)  1985
Carmelo & Michelangelo la Bionda – Cantata (Szuperhekusok záró dal)  1985
Smokey Robinson - Love will set you free (Napgyerekek záró dal)  1986
Kenny Logger – Danger Zone  (Top Gun)  1986
Berlin - Take me breath away  (Top Gun)  1986
Eric carmen – Hungry eyes  (Piszkos tánc)  1987
Nicolette Larson – Let me be the one  (A keményfejű)  1987



                 Filmslágerek – Popzenei filmzenék 3.


Neked melyek a kedvenc filmzenéid? Írd ide hozzászólásban!


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

ELENA FERRETTI

$
0
0
Elena Ferretti
 Elena Ferretti énekesnő





      Elena Ferrettiénekesnő 1960-ban született Olaszországban, San Donato Milanese-ben. Számos művészneve közül a 80-as években a Roseés a Sophie volt a legismertebb. Akkoriban az italo disco, majd a 90-es évektől az eurobeat műfajában énekelt. Számos italo disco producerrel dolgozott együtt, úgymint Giancarlo Pasquini, Mauro Farina, Sergio Dall'Oraés Giacomo Maiolini. Sokat dolgozott együtt Clara Moroni-val háttérvokálként, sőt ketten alkották a Gipsy And Queen nevű eurobeat formációt. Clara Moroni barátnőjeként sok dalát szerezte Elenának. Alessandra Mirka Gatti (Domino) pedig már iskoláskora óta a barátnője. Ferretti a nyolcvanas években Alberto Carpaniego (Albert One) barátnője volt.
     Elena Ferretti első jegyzett közreműködése énekesként a Firefly nevű olasz diszkócsapatban volt, mégpedig annak 1982-es Firefly 3 című albumánál. 1983-ban a Torias néven futó project egyetlen ‎Ay-O Mexico című kislemezénél működött közre. Miközben a Firefly Stay (No time) / Feel alright kislemezénél is énekelt, Elena Ferrettinek 1984-ben megjelent első szólólemeze Veronique előadónéven. A Dream on violin című italo disco kislemezt egy évvel később még a Night Style követte ugyanezen az előadónéven.





     1984-ben jelent meg a sikeres Magic Carillon is, amelynél először használta a Rose nevet, de a vokál Stefania Dal Pino-hoz fűződik. Rose-ként a Fairy-tale volt a második lemeze 1985-ben, majd ezt számos más követte. Együttműködött a Radiorama-val is a Vampires lemeznél 1986-ban.
     Elena Ferretti énekesnő egyik legsikeresebb művészneve volt Sophie. Ugyanezen név alatt 1986-87-ben Christina Sartori is megbújt (a 2. kislemez az ő vokálja). 1989-ben jelent meg Sophie néven a sikeres dalokat tartalmazó My world album. A My world, a Soft timeés a Face to face kislemezen is kiadásra került. Az évben kiadásra került a hangzásilag több stílust is megjelenítő Tales to tell album. Később a Sophie lemezeken más is énekelte a vokált, például a ’90-es Tell me why dalnál Claire Newfield. A 90-es években két újabb album következett és számos kislemez az eurobeat stílusában. Ezek közül az egyik kedvencem a ’92-es Treat me right, amelyet éppen a Tinédzser Kívánságműsorban sikerült rögzítenem anno a Danubiuson. A 90-es években Clara Moroni is számos alkalommal volt Sophie vokálja.



     Részt vett a Macho Gangés a Chip Chip  projektek lemezein is. Elena Ferrettiénekesnő a 90-es évektől rengeteg előadónéven bukkant fel az eurobeat műfajában. Alexis-ként több kiváló dala volt és Victoria-ként is (ld. Szuperdiszkó – Eurobeat slágerek), de Valentina és Helena neveken is számos maradandó alkotása született eme műfajban.
     A 2000-es években fellépett az Igor Cantarini Band zenekarral és Mickey Ferrara-val is énekelt néhány duettet.
     2009-ben jelent meg a Super Eurobeat presents Valentina: Special Collection album, amely tartalmazta Valentina slágereit.
     Elena Ferretti olasz népdal lemezeket is megjelentetett, a Pagate Blu–t (2009) és a Le Ibera Schiave–t (2011).


Kapcsolódó cikk: Clara Moroni

Itt belehallgathatsz Elena Ferretti dalaiba: Soundthicket Elena Ferretti

Elena Ferretti letöltés: Elena Ferretti Best



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

DANUBIUS RÁDIÓ A 90-ES ÉVEK ELEJÉN

$
0
0
Danubius Rádió a 90-es évek elején
 Danubius Rádió a 90-es évek elején




      A Danubius Rádió a 90-es évek elején, egy nagyon változatos zenei adó volt. Számos különböző személyiségű műsorvezetője által, sokoldalú műsorokkal és zenei kínálattal rendelkezett. Ha összehasonlítanánk az akkori zenei kínálatot a későbbiekkel – ami az előző század végére és az új évezredre kialakult – a későbbi kínálat max 10%-a (!) lehetett a réginek. A 90-es évek elején csak ültem a Danubius Rádiót hallgatva és sorban rögzítettem a jobbnál jobb zenei felvételeket. Mindegyik rádiós műsorvezető saját ízléssel rendelkezett (de egyik sem volt egyoldalú) így különböző zenei ízlésű emberek is egyaránt élvezhették az adásokat.


Danubius Rádió 90-es évek elejei műsorai

     1992-93 körül, napközben, többek között ezek a műsorvezetők voltak:
     Hétfőn délután általában Búza Sándor, Bochkor Gábor, kedden délelőtt Kajárik Andrea, szerdán délelőtt Rókusfalvy Pál, délután Boros Lajos, pénteken délután Komjáthy György. Rajtuk kívül még Rónai Egon, Szabó Tamásés eleinte Geszti Péter is vezetett műsorokat, s még egy-két személy.
19 órától slágerlisták mentek, mint a Billboard, különböző nemzetközi slágerlisták, az amerikai Top 40, vagy vasárnap estefelé a Eurochart.
     Az esti sávban pedig tematikus műsorokat adtak, például különböző zenei stílusokban.

  A Danubius Rádióban a 90-es évek elején vasárnap délután 14 órától kezdődött a Kívánságműsor Húszon Túl, szombat délutánonként pedig a Tinédzser Kívánságműsor, amely később csütörtökre, 19 órára került.


Kajárik Andrea és a Tinédzser Kívánságműsor

     A Danubius Rádió a 90-es évek elején az egyik legnépszerűbb kívánságműsorral rendelkezett, a Tinédzser Kívánságműsorral. Míg a 90-es évek második felétől kezdve a kívánságműsorok a különböző rádióadókon azzal teltek, hogy az emberek ugyanazokat a felvételeket kérték, amiket amúgy is játszanak folyamatosan, itt alig volt ismétlés, mindig új és új dalokat kértek. Először Kajárik Andreaés Szabó Tamás vezette a Tini Kívánságműsort, később már javarészt Kajárik Andrea. Az ő hangja azóta is az egyik legkellemesebb, amit valaha hallottam a műsorvezetők közül.
     A Tinédzser Kívánságműsorban rengeteg máshol nem hallható és nehezen beszerezhető zeneszámot kértek és adtak le. A 90-es évek közepe felé – általában a kívánságműsor második órájának első felében – egy diszkósblokk is volt, amelyben nonstop adtak le egy csomó fevételt. A műsor háttérzenéje a Hysterie - You're The One (Instrumental) felvétele volt. Kajárik Andrea műsora az egyik legnépszerűbb volt akkoriban, különösen a fiatalok körében. Mielőtt a változások, majd később a privatizáció megtörtént a Danubius Rádióban, ezt a műsort sokak nagy bánatára megszüntették.


Komjáthy György a Danubius Rádióban

     Élénken emlékszem rá, ahogy 1992-től vártam a péntek kora délutánokat. A kazetta bekészítve és izgatottságtól remegő ujjakkal készen álltam a felvétel indítására. Komjáthy György hihetetlen mennyiségű, máshol nem hallott zeneszámot adott le. Sosem érkezett üres kézzel és a legkülönbözőbb műfajokból is adott ízelítőt. Ha tudtam, hogy Komjáthy György lesz a műsorvezető – akkoriban még péntek délután és szombat reggel – tudtam, hogy újabb és újabb eurobeat zenékkel bővíthetem a gyűjteményemet. Komjáthy Györgyérdeme, hogy az italo disco stílus hi nrg-vel felpörgetett ága, amelyet a 90-es években eurobeat-nek neveztek, a Danubius Rádióáltal széles körökhöz eljuthatott. Ugyanis – a Petőfi Rádiót leszámítva – ezt a stílust sehol máshol nem játszották.
     A másik amit szerettem Komjáthy Györgyben, hogy nagyon sokszínű volt, nem ragaszkodott egy-egy együtteshez, vagy stílushoz, hanem bátran nyúlt a legkülönfélébb zenékhez. Így előfordulhatott hogy az egyik pillanatban még a klasszikus komolyzenéhez hasonlatos, lassú, lágy művet hallottunk, a következőben pedig már egy gyors és kőkemény techno-hardcore szerzeményt. Nagyon sajnáltam, hogy később eltávozott a Danubius Rádiótól.


A Danubius Rádió elváltozása a 90-es évek második felére

     A 90-es évek közepére már több régi műsorvezető eltűnt, majd később folytatódott ez a tendencia. A Danubius Rádióátalakult, évekig nem volt főállású igazgatója, s új befektetőkhöz került, végül 1998-ra az ORTT pályázatát elnyerve, új zenei struktúrával indult. Ezeket a folyamatokat és eseményeket részletesebben bárki megtalálhatja az Interneten, itt nem kívánok mélyebben belemenni. A lényeg az, hogy míg régebben valóban változatosak voltak zeneileg, később már csak ezt hirdették. Egyre jobban és jobban szűkítették a zenei palettát, szánalmassá vált a többi adóhoz hasonlóan, amelyek szintén ismétlőgépekké váltak.
     Lehetséges, hogy az újabb, szigorított törvények miatt már csak a megvásárolt jogokkal rendelkezve játszhattak le zenéket, de ez a totális elsivárosodáshoz vezetett. Egy-egy előadónak az előny, ha a rádióadók játsszák a felvételeit, de így, hogy a rádióadónak kell fizetni, szinte csak azt játsszák, ami bevált és az, hogy naponta 10-szer leadják ugyanazt a 20 felvételt már nem zavarja őket.
     Na de mindegy, a Danubius megszűnt – amúgy is csak halvány árnyéka volt a réginek, helyette vannak internetes adók. Manapság már egy magán zenekedvelő többszörösen nagyobb gyűjteménnyel rendelkezhet, mint amit egy rádióadó lead. Tulajdonképpen nem is értem, zenei indokból miért hallgat valaki rádiót, hiszen újat úgysem hallhat, választék nincs, helyette ott az Internet ahol bármit megtalálhat. Ma már a Youtube-on is a legtöbb régi-új zenei ritkaság fent van.


Hasonló cikkek: Rádióadók és zenei tv-k

                         Hogyan gyűjtöttük a zenét anno a 90-es évektől


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!


RÉGI MŰSORSZIGNÁLOK, FŐCÍMZENÉK A MAGYAR TV-BŐL

$
0
0
Régi műsorszignálok, főcímzenék a Magyar Tv-ből
 Régi műsorszignálok, főcímzenék a Magyar Tv-ből




      A régi műsorok főcímzenéi évtizedekig megmaradnak az emberek emlékezetében. A magyar tévé régi műsorainak szignáljai sokak számára örök emlékek, különösen, hogy egyes műsorok évtizedekig a képernyőn voltak.
    Sokuk tudományos, vagy ismeretterjesztő filmek főcímzenéje, vagy háttérzenéje volt és általában elektronikus, ezért sokáig csak „fizika zenék”-nek neveztem őket.
     A régi műsorszignálok és a műsorok főcímzenéi közül az egyik legismertebb és legkeresettebb a Delta– tudományos híradó zenéje, amelynek eredetije Tom Dissevelt-hez és Kid Baltan-hoz fűződik. Őket és a zenét már megemlítettem Az igazi elektronikus zene című cikkben. Mindketten Hollandiában, a Philips kutatási laboratóriumában dolgoztak és később The Electrosonics előadónéven is jelent meg lemezük. A Song of the Second Moon 1957-ben jelent meg, az elektronikus zene egyik őseként, jóval a szintetizátorok kora előtt. A 60-as években a rádió technikai rendezőjét, Behorszky Károlyt bízták meg, hogy a Delta műsorához főcímzenét találjon és az egyik Csehszlovákiából hozott lemezén volt ez a zene.




     Rengeteg ember emlékezetében maradt meg elevenen a barlangokkal foglalkozó A Föld titkai című sorozat főcímzenéje. Hátborzongatóan jó, sejtelmes zene ez, nem lehet egyhamar elfelejteni. A Pink Floyd együttes 1973-as Timec. szerzeményének elejéről származik és ezt használták a Diagnózis című tv műsorban is.
     A péntekenként jelentkező Ablak című műsor szintén felejthetetlen kezdőszignálja a francia Space alkotása. A Final signal egy olyan dallam, amely számunkra valószínűleg örökre ehhez a műsorhoz kötődik. A Didier Marouaniés Roland Romanelliáltal létrehozott Space-nek Magic fly című 1977-es slágerét a Lehet egy kérdéssel több? című vetélkedőműsorban hallhattuk.
     A Logic System formáció mögött Hideki Matsutake bújik meg, aki a Yellow Magic Orchestra tagja is volt. A Stúdió című műsorban – amelynek neve mindig az aktuális évhez igazodott Stúdió 80, 81, 82 stb. – a Logic SystemUnitcímű dalát használták fel. Körülbelül a zeneszám 2 és fél percétől kezdődő részről van szó. Újra meghallgatva, meg kellett állapítanom, hogy zseniális muzsika.




     A Hét című, vasárnap esténként kezdődő műsor kezdőszignálja a 1981-től Vangelis 1979-es L’enfantcímű műve, amely a Veszélyes élet éve című filmben is felcsendült.
A Delta mellett ez egyik legismertebb műsor főcímzene volt a Magyar Televízióból a Panoráma külpolitikai műsor kezdőszignálja. Ez a zene egy különlegesség a Tangerine Dream alkotásai közül, amely kissé eltér a többi közül. A Choronzon című zenével és a Panoráma műsorral a Tangerine Dream azok számára is ismertté lett Magyarországon, akik egyébként nem is hallottak róla. Ha már Tangerine Dream, akkor meg kell említeni a Remote viewing-et, amely a Hírháttér című műsor zenéje volt. Erről már megemlékeztem az Elektronikus zene – Az igazi elektronikus zene 2. című cikkben. A Remote viewing-et hallva lepereg előttem az egész élet... káprázatos, a sejtekig hatoló, fenséges zene.
    A Budapesti Körzeti Híradó zenéjét már bemutattam a Magyar zenei kedvenceim a nyolcvanas évekből c. írásban. A La baletta no. 2.zenének a jogait később a BBC vásárolta meg, így az esti világhíradójuknak a kezdőszignálja lett.
     A Hármas Csatorna című műsorban felhasználták Jean Michel Jarre 1981-es Magnetic fields Part 1. c. alkotásának részleteit.





     Több, diszkóban hallható zene is feltűnt egyes műsorok főcímzenéjeként a Magyar Televízióban. Például a Parabola, amely a politikai és egyéb humor legnépszerűbb műsora volt a 80-as években. A Parabola jellegzetes szignálja volt a Fun Fun duóból kivált és ígéretes szólókarriert kezdő IvanaSpagna 1987-es slágerének, a Call me-nak a dallama. A szilveszterenként jelentkező Szuperbolában pedig a német The Twins szintipop duó Time will tellcímű, szintén ’87-es dalának az instrumentális része volt halható.
     Ezek a régi műsorszignálok és műsor főcímzenék a Magyar Televízióból azok számára, akik nézték, vagy hallották ezeket a műsorokat, mindig élő emlékek maradnak, amelyhez hasonlóak egyre ritkábban fordulnak elő.


A Magyar Televízió emlékezetes műsor főcímzenéiből:

A Föld titkai                         Pink Floyd – Time  1973
A Hét (1981-től)                   Vangelis - L'Enfant  1979
Ablak                                    Space – Final Signal  1978
Budapesti Körzeti Stúdió    Presser Gábor – La Balletta no. 2.  1982
Delta                                    Tom Dissevelt - Kid Baltan : Song of the Second Moon  1957
Diagnózis                             Pink Floyd – Time  1973
Évgyűrűk (Kalendárium?)  Space - Save your love for me  1977
Ez + Az                                Mozzart – Money  1987
Hármas Csatorna               Jean Michel Jarre – Magnetic fields Part 1.  1981
Hírháttér                             Tangerine Dream - Remote viewing  1981
Kisfilmek a nagyvilágból    Bimbo Jet – El bimbo  1974
Legyen szerencsénk           Hipnosis – Pulstar  1983
Lehet egy kérdéssel több? Space – Magic fly  1977
Magyarország barlangjai    Vangelis – Spiral  1977
Panoráma                             Tangerine Dream – Chronozon  1981
Parabola                               Spagna - Call me  1987
Pénzvilág                             Cyber People - Doctor Faustu's  1986
Reflektor Magazin             Araxis - Araxis Space Ship  1978
Stúdió 80                            Logic System – Unit  1981 
Szuperbola                          Twins - Time will tell 1987

Kapcsolódó cikk: Régi műsorok a Magyar Televízióból


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

2 ÉV RÉGI ÚJ ZENÉKKEL

$
0
0
 2 év régi új zenékkel




Mit kerestek az Olvasók?

     A tavalyi 1 éves évforduló óta a mai délelőttig 59 518-an látogatták meg az oldalt, vagyis több, mint kétszer annyian, mint az első évben. Ez köszönhető annak is, hogy 77 új cikk készült el, rengeteg zenei stílust mutattam be, köztük olyanokat, melyek máshol nem voltak fellelhetők ilyen formában. A legtöbben ismét a Google-ből érkeztek. A legkeresettebb előadó C.C. Catch volt. A cikkek közül a 90-es évek magyar dance zenéire kerestek a legtöbben. De meglepően sokan tekintették meg a Relaxációs zenék és meditációs zenék című írást is.
     A sorozatok közül kiemelném az italo disco teljes történetét bemutató 5 cikket, amelyeket szintén sokan olvastak. Számos olyan zenei stílust mutattam be amelyről máshol – főleg magyar oldalakon – alig, vagy nem találhatunk információt. Ilyen volt például a New Beat, az Italodance, az Eurobeat, vagy akár a Pánsíp zene.
Az előadók közül, magyarul elsőként készítettem biográfiát a Sweet Connection-ről, a Digital Emotion-ről, Roxanne-ról, valamint életrajzi cikket Clara Moroni-ról és Elena Ferretti-ről.


Változások az Olvasók érdekében


     Az egyes cikkek keresőbaráttá tétele és optimalizálása rengeteg időmet vette igénybe, de megérte, ma már sokkal többen és könnyebben találnak rá az olvasók az őket érdeklő írásokra. Az ősszel új hátteret sikerült „megalkotni”, amely a sok kis képpel kifejezi a blog zenei irányait és egyben megkülönbözteti minden más weboldaltól. A könnyebb tájékozódás végett, felül a menüben, a Stílusok menüpont alatt a stílusokat bemutató cikkek linkjei találhatók, az Előadók alatt az előadók és együttesek linkjei az Extra alatt pedig az egyéb jellegű válogatások és érdekes cikkek. De mindezt a Kezdőoldal menü alatt részletesen is kifejtettem.
     A múlt év végefelé és év elején sok cikk jelent meg, amelyek hatalmas mennyiségű munkát jelentettek számomra, azóta kevesebbszer jelennek meg bejegyzések és több érdekességet igyekszem bemutatni. A télen volt egy weblap az Interneten amely harmincegynehány cikkemet egy az egyben eltulajdonította. Közbenjárásomra a Google törölte a kereső találatai közül az ott megjelent másolatokat.
     A stílusokat bemutató cikkek nagyrészt már megjelentek, ezért azóta többször mutattam be előadókat és együtteseket és egyéb jellegű cikkek is sorra kerülnek. Időközben elindítottam a Régi Új Filmek Blogját, amely rengeteg régi kedvencet mutat be a videók világából és olykor kapcsolódik is a zenékhez.
     Decemberben elindult a Facebook oldal is, ahol főleg videoklipeket mutatok be, régieket, újakat és ritkaságokat, különlegességeket egyaránt.


1 éve történt: Régi Új Zenék Blogja 1 éves


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!


és

RÉGI FILMSOROZATOK ZENÉI

$
0
0
Régi filmsorozatok zenéi
 Régi filmsorozatok zenéi


 

     A régi filmsorozatok zenéi összekapcsolódtak az adott sorozattal és nosztalgikus érzéseket ébresztenek az emberekben. Számos népszerű sorozatot adtak a tévében a 70-es, 80-as, vagy 90-es években, ezek zenéiből tallózok most.
     John Barry– aki a James Bond eredeti zenéjét is szerezte – a Minden lében két kanál főcímzenéjét 1971-ben alkotta. Ez a zene – The persuaders– több országban is sláger lett, a brit listán a 13. helyig jutott.
John Barry cd-k
     A 70-es évekbeli bűnügyi sorozatok közül talán a Derricknek volt a legmegragadóbb főcímzenéje. Ez az örökzöld filmsorozatdallam John Leslie Humphreys nevéhez fűződik és Orchester Les HumphriesDerrick névvel adták ki a lemezt 1974-ben Németországban.




     Henry Mancini-nek számos felejthetetlen alkotása van. A régi filmsorozatok zenéi közül például a San Francisco utcáin-ra emlékezhetünk, amelyet gyakran vetítettek vasárnap esténként gyermekkoromban. A másik, szintén emlékezetes alkotása a Tövismadarak zenéje, erről már írtam a Totális hatások az emberi lélekre cikkben.
Henry Mancini cd-k
     A Sandokan sorozat nagyon népszerű volt 3 évtizeddel ezelőtt a magyar nézők körében és a sorozat zenéjének magyar nyelvű változata is elkészült. Az eredeti zene a Guidoés Maurizio De Angelisáltal alkotott Oliver Onions duó szerzeménye volt 1975-76-ban. Ez a dal – talán a filmsorozat népszerűségének is köszönhetően – több ország slágerlistáján is megfordult, Németországban a 13. volt 1975-ben, Hollandiában 8. 1976-ban és Svájcban a 4. 1979-ben.
Oliver Onions cd-k
     A régi filmsorozatok zenéi közül számomra a Carl Saganáltal vezetett, csillagászati, tudományos-ismeretterjesztő sorozat, A Kozmosz zenéje is mélyen megmaradt. A címzene és néhány másik, Vangelis szerzeménye. A Kozmosz főcímzenéje a Heaven and Hell című, régebbi lemezének egyik darabja.
A következő régi filmsorozat zene egy nemzedék dala volt egykor. A Forró szél című jugoszláv filmsorozat nem csak hazájában, hanem máshol is, így nálunk is hódított. A szerbiai Vruc Vetar együttesének Adio című száma mindmáig a nosztalgiazene klubok és bulik egyik nagy kedvence.

 



     A Marco Polo zenéjét már említettem, ugyanott, ahol a Tövismadarak-at. Ennio Morricone a Marco Polo filmsorozat zenéiben hatalmasat alkotott. A zenei hangok együttese olyan hatást hoz létre, amelyben benne van az egész történet fennkölt hangulata.
Ennio Morricone cd-k
     Mark Snow már a 70-es években készített filmzenét a Starsky és Hutch harmadik évadjához és később, 1982-ben a T.J. Hooker-hez. Az egyik legismertebb szerzeménye mégis az 1993-ban először sugárzásra kerülő X-akták zenéje, amelyről írtam bővebben az Ambient a filmzenében cikkben.
     A T.I.R. című filmsorozat zenéje a legfülbemászóbb szinti és hegedűdallamok egyvelege, erről bővebben olvashatsz a T.I.R. filmsorozat című cikkben.

Ez az eredeti zene, a blogspot nem hajlandó betenni ide:
 http://www.youtube.com/watch?v=_-c3qvbnbWk 

     Valószínűleg sokan emlékeznek még a 90-es évek közepén bemutatott, olasz sorozatra, a Borostyánra. Nem sokmindent láttam ebből, de a zenéje az megmaradt bennem. Amadeo Minghi szerezte 1992-ben, a címe I ricordi del cuoreés az azonos című album az évben több, mint 500 ezer példányban kelt el. Egyébként ő szerezte a Fantaghiro filmek zenéit is.
     A Knight Rider, MacGyver, Airwolfés Miami Vice filmsorozatok zenéiről bővebben olvashatsz az
Elektronikus filmzenék 1.rész – Sorozatok cikkben.
    A sort a végtelenségig lehetne folytatni, íme egy lista ismertebb filmsorozatok zenéiről, a szerzőkkel, címmel és évszámmal:

Jeannie a háziszellem    Richard Wess - I dream of jeannie  1966
Tetthely        Klaus Doldinger – Tatort  1970
Az Onedin család    Wienna Philharmonic Orchestra - The "Onedin Line" Theme  1971
Minden lében 2 kanál    John Barry - Theme From 'The Persuaders!'  1972
San Francisco utcáin    Henry Mancini – The streets of San Francisco  1972
Derrick        Orchester Les Humphries ‎– Derrick  1974
Rabszolgasors    Dorival Caymmi - Retirantes (Tema de Escrava Isaura)  1976
Sandokan    Oliver Onions – Sandokan  1976
Dallas        Jerold Immel – Dallas 1978
A Kozmosz    Vangelis - Heaven and Hell (third movement) (theme from "Cosmos") 1980
Forró szél    Vruc Vetar – Adio 1980
Két férfi egy eset    Klaus Doldinger - Ein fall für zwei  1981
Knight Rider    Stu Phillips – Knight Rider  1982
Marco Polo    Ennio Morricone – Marco Polo  1982
T.J. Hooker    Mark Snow – T.J. Hooker  1982
Tövismadarak    Henry Mancini – The Thorn Birds – Main title  1983
Miami Vice    Jan Hammer - Miami Vice theme 1984
Légifarkas    Sylvester Levay – Airwolf  1984
Polip        Ennio Morricone – La piovra  1984
A klinika    Hans Hammerschmid - Hallo - Dr. B.! (Die schwarzwaldklinik)  1985
MacGyver    Randy Edelman – MacGyver  1985
Utcai Sólyom    Giuliano Pilati for Tangerine Dream – Steet Hawk (Le parc) 1985
T.I.R.       Detto Mariano – In do minore  1987
Baywatch    Jimi Jamison - I'm always here (Baywatch theme)  1989
Twin Peaks    Angelo Badalamenti - Twin Peaks theme 1990
Borostyán    Amadeo Minghi – I ricordi del cuore  1992
X-Akták        Mark Snow – The X-files  1993
Herkules    Joseph Loduca - Hercules: The Legendary Journeys  1995
Xéna        Joseph Loduca - Xena theme soundtrack  1995



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

MASTERBOY EGYÜTTES

$
0
0
Masterboy együttes
 Masterboy együttes



      A Masterboy együttes a 90-es évek eurodance csapatainak egyik legsikeresebb formációja volt. A Masterboy-t a legtöbben 1994-ben ismerték meg – amikor a csúcson volt – de az együttes már 1990 óta gyártotta a zenéket.


A Masterboy együttes története

     A Masterboy együttes történetének kezdete 1989 nyarára vezethető vissza, amikor Enrico Zablerés DJ Tommy Schleh, a két alapító tag először találkozott és úgy döntött, hogy együtt fog dolgozni. 1990 januárjában hivatalosan is létrehozták a Masterboy együttest és hamarosan kiadták első kislemezüket Dance to the beat címmel. A kislemez júliusban felkerült a német slágerlistára, ahol 16 hetet töltött és a 26. helyezésig jutott.
     Az első lemez felkeltette a Masterboy együttes iránt az érdeklődést és ez oda vezetett, hogy ősszel újra munkához láttak. Novemberre elkészült a Shake it up and dance, amelyet decemberben a videóklip is követett. Ez a kislemez a 32. helyig jutott a slágerlistán. A Masterboy együttes egyre ismertebb lett, Enrico és Tommy tv és rádióműsorokban, koncerteken és partikon lépett fel. Eközben 1991 márciusában nekiláttak az első albumuk elkészítéséhez. Most már nem csak Németországban, hanem Európa többi részén is felfigyeltek a Masterboy-ra. Júliusban már a harmadik kislemez, az I need your love került a boltokba és szeptemberre elkészült az első album is, The Masterboy family címmel.



 Masterboy  Shake it up and dance lemez


     Az 1992-es év kísérletezéssel telt el, új hangzást kerestek, miközben két kislemezük megjelent, de ezek nem keltettek különösebb visszhangot. A második albumukat 1993 júliusában adták ki Feeling alright címmel. Az első kislemezre másolt dal, a Fall in trance több ország slágerlistájára felkerült. Augusztusban jelent meg az Everybody needs somebody, amelynek szövegét már Trixi Delgadoénekelte. Ez a kislemez szinte az összes európai dance slágerlistán szerepelt, a franciáknál a legjobb tízben volt, több országban a 12 között és még Brazíliában is a 10 közé került. A kislemezlistán Ausztriában érte el a legjobb helyezést (24.).


Masterboy – Feel the heat of the night

     Az I got to give it up szeptemberben jelent meg és 1994 februárjára Londonban elkészült hozzá a videóklip is. A klipet rendszeresen játszotta a két ismert európai zenei tévé, Viva és a Music Tv is, amelynek meg is lett az eredménye. Több európai dance listát is vezetett és a német kislemezlistán a 13. helyet szerezte meg, de jól szerepelt a svájci, francia, és osztrák listákon is. Nyáron következett a diszkók kedvence, a dinamikus eurodance dal, a Feel the hit of the night, amely a Masterboy együttes történetének addigi legnagyobb slágere lett. Többek között Ausztriában 10., Németországban 8., Franciaországban pedig 2. helyezést ért el és 8 hónapig volt a slágerlistán. Miután Németországban több mint 300 ezer példányban kelt el, elérte az aranylemez minősítést.





     Az augusztusban megjelenő Different dreams album szintén a legkelendőbbek közé tartozott és a 13. helyig jutott az albumlistán, de Franciaországban 7. és márciusra aranylemez lett. Az Is this the love kislemez – meglovagolva a Masterboy együttes népszerűségének csúcsát – szintén nagyon sikeres volt (Franciaország 12., Németo. 11., Ausztria 8.). Ezidőtájt turnéjukon egész Németországot bejárták. A Different dreams kislemez dala nagyon erőteljesen kezdődik, remek tánczene, de nem kapott akkora figyelmet, a franciákat leszámítva.
     1995-ben a Masterboy együttes történetének egyik legsikeresebb turnéja volt a brazíliai. Sao Paulóban és a riói Ipanima strandon, közel 70 ezer rajongó tombolt velük. A Generation of love kislemez – amely júniusban jelent meg – számos európai országban volt sláger, többek közt a németeknél 16., a franciáknál 8. és a finn listán 6. lett. Szeptemberben jelent meg az Anybody, amely nem sokkal maradt le eredményeiben. Még ezen az ősszel kiadták a Generation of love albumot.


Masterboy az eurodance korszak után

     Az 1996-ban kiadott Land of dreaming-nek számos remixváltozata készült. A dal klipje gyakran forgott a zenecsatornákon és számos országban vált sikeressé. Az U.S. remixe a Billboard Dance Chart-on a 12. helyig jutott. Júliusban Trixy Delgado elhagyta a Masterboy-t, mert családot szeretett volna. A helyére érkezett az amerikai Linda Rocco, aki számos előadónak és formációnak volt a háttérvokálja, mint pl. Michael Jackson, Milli Vanilli, Dance 2 Trance, La Bouche. Vele készült el Spanyolország déli részén a Mister feeling című klip. Ez a remek dallamú felvétel több országban is sláger lett. A Colours album jól szerepelt a listákon, nem kevésbé a róla kimásolt Show me colours kislemez. Németország mellett, Oroszországban és Ázsiában is koncerteztek.






     1997-ben következett a Just for you– amelyet a göteborgi katedrálisban rögzítettek – majd a La ola (hand in hand). Utóbbi euro-reggae –szerű, az addigiaknál lassabb pörgésű dance felvétel volt. Ezen év őszétől a közös munka egy ideig szünetelt, Tommy SclehKlubbingman néven is alkotni kezdett. A Night in Broadway csak vinyl-en jelent meg, nem sokat lehetett hallani róla.1998-ban a disco jellegű Dancin’ forever jelent meg, amely eléggé különbözött az addigi Masterboy lemezektől.
1999-ben újabb váltás történt a Masterboy együttes történetében. Linda Rocco távozott és Annabell Krischak lépett a helyébe. Ebben az évben két újabb szuper dallamos-ritmusos dal következett, a Porque te vasés az I like to like it. Előbbi 26. volt a német és 21. a svájci listán, utóbbi gyengébben szerepelt (47., 69.), pedig nagyon jó, pörgős dal.





 Masterboy Best of album


      2000-ben következett a Masterboy történetének legjobb dalait összefoglaló Best of Masterboy album. Ennek alkalmából adták ki a Feel the heat 2000 című kislemezt. 2001-ben csak a Ride like the wind lemez látott napvilágot. 2001-től ismét ismét Trixi volt az énekesnő. 2002 őszén jött az I need a lover tonighttrance-dance stílusban és népszerű formációk remixeivel. 2003-ban a Feel the heat of the night 2003 jelent meg a kor hangzásához hűen és felkerült a német és osztrák listákra. 2006-ban egy amerikai válogatáslemez jelent meg, amely az Interneten volt letölthető.
     2011-ben Tommy, DJ Tibby közreműködésével elkészítette a Dance to the beat 2K11 lemezt és Tommy & Tibby feat. Masterboy előadónéven jelentették meg.

Masterboy CD-k, lemezek



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

90-ES ÉVEK DISCOZENÉJE VÁLOGATÁS

$
0
0
90-es évek discozenéje válogatás
 90-es évek discozenéje



      90-es évek discozenéjéről már csak korlátozott értelemben beszélhetünk, mert ebben az évtizedben a 70-es 80-as évek discostílusát felváltotta a dance hangzás és főként az eurodance előretörése. A hagyományos disco stílusba sorolható zenékből csak kevés kapott nagyobb figyelmet, így most ezek közül emelek ki néhányat.

     A Blue System-nek – mielőtt még dance-esebbre vette volna a figurát – volt néhány disco jellegű felvétele a 90-es évek elején. 1991-ből a Lucifer maradt meg igazán bennem, ez a dal 25. helyezést ért el a német slágerlistán, de Ausztriában 8. volt. Több disco és eurodisco jellegű dal is szerepelt az albumaikon, de ezek közül csak az 1992-es Romeo & Juliet kapott nagyobb figyelmet. Ezt a dalt slágernek szánták és akkoriban sokaknak volt a kedvence, de csak 22. lett az osztrákoknál, a németeknél pedig 25.
Blue System CD-k
     A Take That-re az It only takes a minute című dalnál figyeltem fel, ez a jól eltalált hangzású zene részben sorolható a disco-hoz. Ez a zeneszám 1992 nyarán került a listákra és a Eurochart-on 25., a brit listán pedig 7. helyezést ért el. A lágyabb hangzású I found heaven már inkább illik ide, ez a 15. volt a briteknél.
Take That CD-k
     A Bananarama a 90-es évek fordulóján már több stílussal kísérletezett, majd ’91 után – amikor már duóként működtek – a disco és a dance között lavíroztak. Mike Stockés Pete Waterman– akik a producereik voltak akkor - ebben az időben némi Abba-szerű hangzást kívántak életre kelteni a Bananarama dalaiban. Az 1992-es Movin on egy disco hatásokkal tűzdelt popdal volt és mérsékelt eredményeket ért el. A 24. pozícióig jutott a brit kislemezlistán, csakúgy, mint a ’93-as, dance-esebb More, more, more, mindenesetre nekem mindegyik tetszett.

Bananarama CD-k




     A 90-es évek discozenéjének, azon belül is 1993-nak az egyik legnépszerűbb felvétele volt az 1992 végén kiadott Sweet harmony, amely műfajilag nehezen besorolható. A több stílusban is muzsikáló The Beloved-nek ez a lágy, fülbemászó dallama gyorsan közkedveltté vált. Nagyon jó helyezéseket ért el Európa slágerlistáin, az olaszoknál a 9., a briteknél a 8., a svájci és a német lemezlistán a 6., az osztrákon a 3. helyig jutott. De az amerikai Billboard-on is jól szerepelt.
The Beloved CD-k
     Jól emlékszem a ’93-ban 22 éves, angol Sonia dalára, a Better the devil you know-ra, amely a második lett az Eurovíziós dalfesztiválon. Ez a dal a 15. helyig emelkedett a brit listán és a rádió jóvoltából hazánkban is lehetett rögzíteni.
     A Fun-Tomas nem más, mint Tomas Friedrich projektje, amely 1993-ban a China girl című dallal hívta fel magára a figyelmet. Ez a zene a 80-as évek dallamos diszkóstílusát idéző alkotás volt, amelyet azóta is nagyon kedvelek.


Az eredeti felvételt nem engedi iderakni a blogspot, ezen a linken nézhetitek meg:
http://www.youtube.com/watch?v=GI8cGAcrhxg

Ez a club mix:




     A 80-as évek sikeres alkotói közül Fancy-nek és a Bad Boys Blue-nak is számos discozenéje született a 90-es években, ám inkább a dance-esebb felvételeik értek el eredményt. A 90-es évek discozenéjében az 1998-as év hozott egy kis retrohullámot, amikor a régebbi sikercsapatok újra megjelentek régi – főleg 80-as évekbeli dalaik – feldolgozásaival, de legtöbb esetben a hangzás inkább eurodance volt.
     Már a 2000-es évekbe csúszik, de itt említem meg a 90-es évek végefelé alakult, svéd Alcazar együttes dalát, a Crying at the discoteque-t. Ezt a dalt 2000-ben adták ki és azonnal feltűnt számomra a hangzásában, a régi idők discostílusa. Ez nem véletlen, hiszen zenei alapjai egy ’79-es slágerre vezethetők vissza. A zeneszám a világ összes jelentősebb slágerlistáját bejárta, Ausztráliában 14., Kanadában 9., Svájcban 7., Olaszországban 4., Németországban 3. és Belgiumban 2. helyezett volt 2001-ben. 2002-re több mint 2,5 millió példányban kelt el, ami jelezte a discozene iránti, továbbra is jelenlevő igényt.

Alcazar CD-k

Kapcsolódó cikkek:  70-es évek discozenéje
                                80-as évek discozenéje


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

CAPPELLA EGYÜTTES

$
0
0
Cappella együttes
 Cappella együttes



      A Cappella együttes a 90-es évek eurodance korszakának egyik legsikeresebb csapata volt. Azonban zenei stílusuk túlmutatott az eurodance keretein. A legnépszerűbb olasz zenei formációk egyike, amely meghódította Európa táncklubjait.


Cappella együttes története


A Cappella első időszaka

     A Cappella együttes létrehozása elsősorban az olasz Gianfranco Bortolotti producer nevéhez fűződik, aki számos más sikeres formáció elindításában is részt vett a 80-as évek végén és a 90-es években. Mellette Diego Leoni, Pieradis Rossini és Stefano Lanzini is részt vett a munkában. Az 1987-ben létrejött Cappella neve az olasz freskókra és kápolnákra utalt. Az együttes énekese Ettore Foresti volt.
     A Cappella együttes bemutatkozása a Bauhaus / Push The Beat című alkotás volt, amely sikerrel futott Európa zenei klubjaiban és felkerült a brit kislemez listára is. Mindez 1988-ban történt és egy év múlva kiadásra került a houseés new beat jellegű Heylom halib, mintegy jelezve az olasz house népszerűsödését. Ez a dal már a 11. helyezést érte el a brit listán. Ebben az évben a House energy revenge kislemez is a listára került.


 Cappella - Heylom Halib album
Cappella - Heylom Halib album


     1990-ben Bortolotti vezérletével rögzítették az első Cappella albumot. Az újabb kislemezek, mint a Get out of my case (1990),  vagy az Everybody listen to it (1990) már nem keltettek akkora figyelmet, csak a ’91-es Everybody került ismét az említett listára.
     1992-ben következett a Loleatta Hollowayáltal énekelt, saját 80-as sikeréből származó, technósabbra sikeredett Take me away. Ezt a kislemezt újra kedvező fogadtatás kísérte, a brit listán 25. lett. 


Cappella – U got 2 let the music – eurodance sikerek

     A Cappella történetének legnagyobb emelkedése a ’93-as év volt. Kezdődött a U got to know című dallal, amely a Siouxsie and the Banshees egy régi művének a dallamára épült. Ez a zene már számos listára felkerült, a németeknél a 21. helyig jutott, és a brit listán elérte a 6. helyet. 1993-ban Gianfranco Bortolotti két tagot hozott a Cappella együttesbe. Rodney Bishop-ot, a londoni rappert, aki korábban a Positive Gang tagja volt és Kelly Overett-et Ipswitch-ből, énekesnőnek, aki az SL2-vel működött együtt régebben.
     Jól emlékszem 1993 őszére, amikor egy rendkívül ismerős dallammal bukkantak fel. Az U got 2 let the music az Alphaville’84-es Sounds like a melody című szerzeményének vezérmotívumára épült fel. Ez a kislemez aztán elindult hódító útjára, s a táncklubok után fokozatosan meghódította az európai lemezlistákat is. A Cappella az U got 2 let the music-kal a briteknél ezüst, az osztrákoknál arany és a németeknél platina minősítést ért el az eladott példányszámok után. Hollandiában 9., hazájában, Olaszországban 8., Németországban 3., a briteknél 2., Svájcban, a finneknél és Ausztriában pedig 1. helyezett lett. 






     Talán az U got 2 let the music-nak köszönhető, hogy a Cappella együttes iránti érdeklődés megtöbbszöröződött és a ’94-ben megjelent Move on baby kislemez csaknem akkora sikert futott be. Ez csak a németeknél lett aranylemez – és negyedik – de a brit listán 7., az olaszon és az osztrákon 3., Finnországban, Svájcban és Hollandiában 1. volt. Ebben az évben adták ki az U got 2 know albumot, amely az egyik lesikeresebb eurodance album lett. Németországban első helyezett volt az albumlistán és a brit szigeten elérte az aranylemez minősítést.
     A Cappella együttes ebben az évben sorra termelte a jobbnál jobb eurodance zenéket. Az albumon olyan nagyszerű dalok voltak hallhatóak, mint a Shake your body, a The big beat, vagy az italodance hangzású What i gotta do. A nyárra jött az egyedi hangzású U & me, amely tarolt a diszkókban és a kislemezlistákon is remekül szerepelt. A legjobb helyezéseit Olaszországban (4.), Hollandiában (3.) és Finnországban (1.) érte el. Őszre a Move it up vált a diszkóklubok kedvencévé.
     Kelly Overett-et menesztették az együttesből, kiderült, hogy a Cappella nagy slágereinek énekhangja más felvételekből származott. Ennek ellenére Kelly O néven megjelent egy saját kislemeze Follow your heart címmel. A Don’t be proud– amelyet Ann-Marie Smithénekelt – az előzőekhez képest csak mérsékelt eredményt ért el ’95 elején.
    1995-ben, a Cappella együttesből Rod Bishop távozott - a helyére Patrick Osborneérkezett - bár később visszatért. Az új énekesnő Alison Jordan lett és következett a Tell me the way kislemez. Ez a dal – amely a kedvencem volt az akkori Cappella dalok közül – Olaszországban a 6. helyig jutott és más országokban is jól szerepelt.
 





Cappella - csökkenő sikerek 1996-tól

     1996 januárjában jelent meg az I need your love, amely gyorsan felkerült a slágerlistákra, de csak Finnországban jutott magasra, ahol a 6. lett. A nyáron kiadták a War in Heaven albumot, amely Amerikában is megjelent. A Turn it up and down kislemez nem ért el számottevő sikert.
     1996-97-ben következett a Skandináviában kiadott Do you run away nowés tavasszal a Be my baby, az utolsó kislemezek, amelyek még említésre méltó eredményt értek el. Hollandiában jelent meg a The big beatés a U tore my world apart csak Németországban. A rapper Rodney-t elküldték és a helyére érkezett T. Pagani.
     1998-ban csak a trance-dance hangzású U R the power of loveúj kislemez jelent meg és egy album. Év végén a U got 2 let the music ’98-as verzióját adták ki a remixekkel, melletük egy új dallal, a Leave it-tel.
     A Cappella együttes hosszú hallgatás után jelentkezett újra lemezzel, 2002-ben kiadták a U got 2 know 2002-t. 2004-ben az Angel című lemezzel tértek vissza, a kornak megfelelő tranceés hard trance hangzással kevert dance zenével, de nem sikerült meghódítaniuk a listákat. Augusztusban kiadták a U Got 2 Know 2004-es verzióit.


 

 Cappella - Angel kislemez
Cappella - Angel kislemez


     2005-ben megjelent egy Best of album, majd 2006-ban és 2010-ben is egy válogatásalbum. 2013-ban, Németországban egy dupla CD album és DVD összeállítás jelent meg a Cappella zenéiből.

Eurodance CD-k

Hasonló előadó: Masterboy



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!  



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet! 

BERLINI ISKOLA – ELEKTRONIKUS ZENE ÚTTÖRŐI

$
0
0
Berlini iskola – Elektronikus zene úttörői
 Berlini iskola – Elektronikus zene úttörői




      A berlini iskola együttesei már többször szóba kerültek a Régi Új zenék blogjában, például Az igazi elektronikus zene című cikkben. Berlini iskola alatt elsősorban a Nyugat-Berlinben, a 70-es évek elején-közepén kialakult elektronikus hangzásokat értjük.
     Nem összetévesztendő a düsseldorfi iskolával (pl Kraftwerk), amelyben nagyobb szerephez jutottak az ütős hangszerek és a későbbi synthpop és techno stílusok alapjait teremtették meg. A berlini iskola zenei hangzásából olyan stílusok emelkedtek ki, mint az ambient, vagy később a trance.


A berlini iskola zenei hangzása

     Ez a zene általában ambient  elemekből és rövid, ismétlődő szekvenciákból áll, amelyek a zene ritmikáját adják. A korai berlini iskolából hiányoztak a dobok és az ütők, de a későbbi alkotások már tartalmaztak bonyolult ütősorozatokat.
     A dallamos elemek gyakran keveredtek kísérleti (experimental) hangzással, vokális hangok nélkül. A berlini elektronikus iskola gyökerei a krautrock-hoz, pszichedelikus rock-hoz és az experimental-hoz vezethetőek vissza. Az instrumentális hangzású zenék álombeli, pszichikus, vagy űrbeli benyomásokat keltő alkotások.







Berlini elektronikus zene úttőrő együttesei és előadói

     Az elektronikus zene úttörő együtteseinek tagjaiból többen a 60-as évek pszichedelikus rock korszakában is részt vettek. A berlini iskola legismertebb együttese a Tangerine Dream, amelynek 1974-es Phaedra című lemezétől számítják az elektronikus zene berlini iskolájának nemzetközi megnyilvánulását. Az egy évvel későbbi, epikus Rubycon-nál korábbi hangzásaik keverednek elmosódott, baljós hang-képekkel, pszichedelikus szekvenciákkal. A Tangerine Dream a berlini elektronikus iskola egyik szimbólumává vált és évtizedeken át termelte a zenei különlegességeket, a filmipar számára is.
     A 70-es évek második felében, Klaus Schulze munkáiban megjelenik a meditatív hatás és az erőteljes – a Tangerine Dream-re jellemző – „pszichedelikus nyomaték”, valamint a hosszú szintetizátorakkordok.
    Manuel Göttsching– azaz Ashra– klasszikus berlini stílusú, hosszú terjedelmű alkotásaiban már finomított és a tiszta gitárhang is megjelenik.
   A berlini Cluster 1976-os Sowiesoso albuma már ide sorolandó. Bár ebben a krautrock gyökereit is fellelhetjük, mégis az elektronikus kompozíciók és a szintetizátorhangzás a berlini iskolát idézi.
   Florian Ficke együttese, a Popol Vuh többek között Werner Herzog filmjeihez is készített zenei alapanyagot. A Popol Vuh művek az elektronikus és minimalista kompozíciókat etnikus elemekkel állították kontrasztba.
     A berlini iskola hatása Vangelis egyes műveiben (pl. Spiral) is fellelhető és befolyással bírt Jean Michel Jarre munkásságára. Sokan Jarre 1981-es Magnetic Fields-ét is a berlini iskola remekművei közé sorolják.
    A berlini iskola és az elektronikus zene úttörőinek befolyása külföldön is hatott és nagy Britanniában valamint az USA-ban több alkotó folytatta ezt a hagzást.




 


A berlini iskola fejlődése
     A 70-es évek közepén még nagyon hosszú, 30-40 perces alkotások kerültek ki a Tangerine Dream vagy Klaus Schulze kezei közül. Később egyre több, rövidebb zeneszám készült és a berlini hangzás valamelyest populárisabbá, elterjedtebbé vált. A zenei technológia fejlődésével dallamosabb darabok is megjelentek és időnként a vokál is szerepet kapott.
     A 80-as években az analóg szintetizátorokat a komplexebb MIDI technológiák, a 90-es évekre pedig a számítógép jelenléte váltotta fel részben, vagy teljesen. Ennek ellenére a 70-es évekbeli elektronikus hangzás nem veszett ki, továbbra is fellelhető.
    A berlini iskola művészeinek hatása más műfajokra is kiterjedt, így az ambient mellett a new age-re és az elektronikus zenék a trance-szel vegyülve is egyre többször felbukkantak.


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!




A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

BEACH TRANCE ÉS GUITAR TRANCE

$
0
0
Beach trance és guitar trance
 Beach trance és guitar trance




      A beach tranceés a guitar trance nincs meghatározva, mint önálló stílus, de ezek a kifejezések több, mint elégszer használatosak ahhoz, hogy érdemes legyen külön foglalkozni velük. A tengerparti trance és a gitár trance olyan hangzások amelyek ellenállhatatlan vonzást gyakorolnak rám. Adott egy gyönyörű tengerpart, pálmákkal, hullámzó tengerrel, szörfösökkel és hipnotikus hatású, progresszív, gitárhangokkal, vagy némi latinos érzéssel körített álomszerű trance muzsika.
     Gondoljunk csak a 90-es években megjelent trance hangzású zenékre, amelyek klipjét a tengerparton forgatták, vagy a gitár dallama különös szerepet játszott. Az ismertebbek közül ilyenek voltak a Jam and Spoon egyes szerzeményei, Chicane–tól az Offshore vagy a Sunstroke, vagy ATB zenéi.






Beach trance és guitar trance meghatározása

     A beach tranceés a guitar trance magán hordozza a progressive trance, a melodic trance, vagy a dream trance stílusjegyeit. De leginkább a balearic trance vág ide.
     A balearic trance, vagy más néven ibiza trance a balearic beat-ból fejlődött ki a 90-es években. Hasonló hangzású, de a bpm 125-145 közötti. Spanyol központja miatt latinos hangulatú és különleges, pihentető atmoszférát hordoz. Ide sorolják többek között az Energy 52 formációt, vagy Chicane több alkotását, de a német-pakisztáni zeneszerző és producer Roger Shah is gyártott balearic trance zenéket.
     A beach tranceés a guitar trance zenében fellelhetőek a chill-out zenékre jellemző természeti hangok, mint az óceán hullámai valamint olykor a latinos hangzás, amelyből nem hiányozhat a gitár.






Tengerparti trance és gitár trance zenék

     A House-Trance – Keverék zenék 7. című cikkben már foglalkoztam Chicane első nagy sikerével az Offshore-ral. Az Offshore-nek és a Sunstroke-nak is van egyfajta különleges tengerparti feelingje, utánozhatatlan „napsütéses”, relaxációs vonzása. Ezeket a klipeket és zenéket rendkívül szeretem nézni és hallgatni és biztos vagyok benne, hogy nem vagyok ezzel egyedül.
     ATB-től a The summer az egyik legnépszerűbb gitár trance volt az ezredfordulón. A 90-es évek végefelé ezek a hangzások nagyon közkedveltek voltak és a hatásuk máig tart. A német York formációtól az On the beach 200 júniusában feljutott a brit lista 4. helyéig.
     A 2000-es években is jónéhány tengerparti trance zene készült, bár ezek nem kaptak akkora figyelmet.  A 2000-es évtized második felétől-végétől egyre inkább a progressive trance irányába tendáltak ezek a zenék.
     Ørjan Nilsen-től a La guitarra 2008-ból egy igazi gitár trance csemege volt. Ebben a stílusban születtek remek szerzeményei a Sunlounger-nek is.
     Az évtizedfordulóra újra felkapottá vált a tengerparti trance hangzás, köszönhetően a progressive trance ismételt térhódításának. A 2010-es évtizedben pedig már számos gitár trance alkotás született.




Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!




A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

U96 A 90-ES ÉVEK SIKERPROJEKTJE

$
0
0
U96 a 90-es évek sikerprojektje
 U96 a 90-es évek sikerprojektje



      U96 a német zenei project, amely technózenével tört be a zenei köztudatba 1991-ben, majd számos eurodance, trance, sőt electro dallal aratott sikert. A második világháborús tengeralattjáróról elnevezett U96, a kor igényének megfelelően változtatta zenei hangzását egészen a 2000-es évekig.
     Az U96 mögött elsősorban a DJ és producer Alex Christensenáll. A projectben részt vett Stefan Hafelinger, Alberto Ingo Hauss, Hayo Panarinfo, Helmut Hoinkis.


U96 – Das boot – A tengeralattjáró csúcsra viszi a technót 

     Az U96 első sikerének alapjául A tengeralattjáró (Das boot) című 1981-es német film és televíziós sorozat, Klaus Doldingeráltal készített zenéje szolgált. A Das boot című kislemez 1991-ben az akkor elterjedőben levő techno dübörgő stílusában készült, de először nem sikerült kiváltani a lemezkiadók érdeklődését. Alex Christensen azonban nem adta fel, barátnője segítségével a kislemez végül mégis megjelent a Polydor-nál.
     A jellegzetes, robotikus hang és a hasító techno berobbant a német listákra, 1991-92-ben és a német kislemezlista 1. helyéig meg sem állt. 16 héten át vezette a német listát, Ausztriában nemcsak első, de aranylemez is lett. Norvégiában és Svájcban is 1. lett, Hollandiában 4., Svédországban 5., Franciaországban 9., és az Egyesült Királyságban 18. A Das boot-nak számos hard techno remixe is készült.



     1992-ben jelent meg a Das boot című album is, amely 5. volt Ausztriában és 11. Németországban. Az albumról több dal is megjelent kislemez változatban. A kemény techno felé hajló U wanna be a Kennedy– amely gyanúsan hasonlít a Visage együttes Fade to grey című zenéjéhez – számos országban ért el jó helyezést. Németországban és Svájcban a 3. helyig menetelt.
     A különös hangulatú Come 2 gether, a minimal techno ütemével, a finn lista 9. helyéig jutott. A valamivel dance-esebb Ambient underworld már csak a francia listán ért el említésre méltó helyezést.


U96 – A ’93-as év

     1993 májusában jelent meg a Love sees no colour kislemez. Ez is jól szerepelt a lemezlistákon: Németország 6., Ausztria 3. svéd-finn-svájci lista 4., Spanyolország 5. A másik, nyáron megjelent kislemez, a Night in motion alig maradt el eredményekben az előbbitől.
     Ez évben adták ki a második nagylemezt Replugged címmel, amely zeneileg már tágabb határok között mozgott. Szerepelt rajta néhány dance jellegű dal és ambientszerű zene is, és az első szerzemény, az Eve of the war egy régi klasszikus feldolgozása volt. Ausztriában ez is 5. lett, a németeknél pedig 21.  Az U96énekhangja ezidőtájt Ingo Hauss-hoz fűződött.


1994-1995 nyitás az eurodance és a trance felé

     1994-ben az első kislemez az Inside your dream volt, amelyik az 1. helyig repült a finn listán, de máshol is jól szerepelt. Az U96 vokálja eddig Ingo Hauss mellett Skadi Lange volt, de az ősszel megjelent Love religion című dalnál Daisy Dee hangját hallhatjuk. Az eurodance jellegű Love religion kimondottan jó zeneszám volt, nem csoda, hogy számos helyen jutott a Top 10-be. Finnországban és Svédországban 2. helyezést ért el, de Németországban is az 5. pozícióig jutott a lemezlistán.

 U96 – Club bizarre album
U96 - Club bizarre album


     Az 1995 februárjában kiadott Club bizarre kislemez ott folytatta ahol az előző, hasonló stílusban, valamivel lemaradva az eredményekkel, de Finnországban így is elsőként. Az ugyanezen a néven megjelenő albumon már túlnyomó részben eurodance és trance hangzásokkal kombinált a U96. A Movin kislemez már nem keltett akkora érdeklődést, de azért Finnországban így is besöpört egy 3. helyezést.


U96 1996-1997-ben – Trance-Dance zenék

     1996-tól már új énekes, Dea-Li nevéhez fűződött a vokál. Áprilisban adták ki a Heaven című kislemezt, amely Cindy Lauper Time after time című nótáján alapult. Ez ismét remekül szerepelt a slágerlistákon, számos Top 10-es helyezést szerezve, köztük Ausztriában a 2. és Németországban a 4. pozíciót csípte el. A negyedik album szintén a Heaven címet kapta és jól szerepelt az eleadási listákon. 1996-ban még két kislemezzel, Night to rememberés Venus in chains címmel szerepelt a U96 a slágerlistákon, valamelyes mérsékeltebb sikerrel.
     1997-ben érkezett a trance-dance jellegű Seven wonders, amely – bár nem volt teljesen sikertelen – mégsem hozott igazán jó eredményeket a listákon.


1998 – Kirándulás az electro világába

      1998 vitathatatlanul az electro zene újjászületésének éve volt. Az U96 ennek megfelelően electro stílusban készítette el soros, Energie címet viselő kislemezét. Szerintem jó kis zene lett ez, ennek ellenére a német listán elért 23. helyezésen kívül nem sok babér termett a számára.





     Az electro-trance stílusban elkészített Beweg dich baby kislemez pedig még ekkora eredményt sem ért el.


Újra Das boot

     1999-ben és 2000-ben a Das boot 2001 következett, neves előadók remixeivel, techno és hard trance hangzásokban. Ezek a jól sikerült remixek nem szerepeltek rosszul a német és osztrák listákon (16., 12).
     2000-ben adták ki a Best of 1991-2001 albumot, amelyről hiányzott az eredeti Das boot, de így is szépen fogyott az imént említett két országban. Ezen a lemezen több olyan dal is szerepelt, amely eredetileg a Rhythm of life albumon szerepelt volna, amelyet nem adtak ki.


U96 – 2000-es évek, elfogyó lendület

     A 2003-ban kiadott We call it love ismét egy régebbi melódia dallamának a modern feldolgozása volt. Ez a kislemez sehol sem ért el említésre méltó eredményt.
     2006 márciusában a Ben nevű énekessel együtt készítették a tech-house hangzást sem mellőző, Vorbei című lemezt. Ez felmászott a német lista 28. helyéig. Akkoriban már csak Alex Christensen és Steffen Häfelinger alkotta a project-et.
     Még ebben az évben Das Bo-val közösen elkészült a ‎Mr. DJ Put on the red light című kislemez, amely már csak a 77. helyig jutott.

 U96 – Out of Wilhelmsburg album
U96 - Out of Wilhelmsburg album


     2007-ben elkészült a vegyes hangzást képviselő Out of Wilhelmsburg című album. Ezen a lemezen már több vendégvokál hallható, köztük Yasmin K. is, akivel már régebben együtt alkotta Christensen az Alex feat. Yasmin K. duót. Mint említettem, a zenei világ meglehetősen változatosra sikeredett, a dance, trance és rap hangzás mellett felbukkan az ambient, electro, sőt rock is, és néhány kellemes synthpop felvétel.

U96 CD-k kaphatóak



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet

BUBBLEGUM DANCE – RÁGÓGUMI ZENÉK

$
0
0
Bubblegum dance rágógumi zenék
 Bubblegum dance rágógumi zenék




A bubblegum dance zene meghatározása

     A bubblegum dance zenék általában vidám, gyermekded, pozitív, rózsaszín idillű dalszövegekből és hangzásból állnak. A szórakozásra és a könnyed hangvételre épülnek, nem hordoznak mélyebb mondanivalót és nem is szükséges komolyan venni őket. Bár bizonyos szempontból az eurodance mellékágának tekinthető, sokkal populárisabb és a gyermeki közönséget is megcélozza.
    Többségükben magas, vagy sokszor éles hangú női énekesek viszik a prímet ezekben a dalokban, a férfihangok ritkábbak és lágyak.



A bubblegum dance kialakulása, története

     A bubblegum dance kialakulása elsősorban a skandináv országokra, azon belül is főleg Dániára vezethető vissza. A 90-es évek közepén-második felében alakult ki. Népszerűsége a 90-es évek második felében volt a csúcson és a 2000-es évek elején is tartott. A stílus - néhány ismertebb felvétel által - egész Európában ismertté vált, de a távoli Japánban is gyorsan népszerű lett.
    1995-ös megjelenése után, 1997-ben, az Aqua szuperslágere, a Barbie girl révén világszerte kedvelt lett a bubblegum dance zene. Sorban alakultak a hasonló stílusban előadó együttesek – főleg Dániában – és számukra is bőven termett babér. Néhány kivételtől eltekintve, a többségük néhány év és pár sikeres kislemez után feloszlott. A 2000-es évek elejétől fogva fokozatosan csökkent a „rágógumi zene” iránti kereslet.


Bubblegum dance együttesek


Me & My

     Egy dán testvérduó. 1995-ben a Dub-I-Dub című dallal robbantak be, amelyből világszerte egymillió példány kelt el. A Dub-I-Dub slágerlistákon is jól szerepelt, pélául Dániában 1., a svédeknél 2., vagy a belgáknál 5., volt. A saját nevükről (Me & My) elnevezett albumot kétmillió példányban adták el. A Baby Boy című kislemezük is még jó helyezéseket tudhatott a magáénak, majd az ezt követőek külföldön már kevesebb sikert arattak.

 Me & My - Baby boy lemez
Me & My - Baby boy lemez


Aqua

     A koppenhágai Aqua hozta a legnagyobb áttörést a bubblegum dance zenék történetében. Bár már ’95-ben jelen voltak, az 1996-os Roses are red kislemez hozta meg számukra az első igazi sikert, amely Dániában platina, Svédországban és Norvégiában pedig aranylemez lett. A következő kislemezük, a My oh my már egész Európában sikerrel szerepelt a slágerlistákon.
    Ezt követte az Aqua fenomenális slágere, amely világszerte ismertté tette a bubblegum dance zenét. A Barbie girl számtalan első helyezést zsebelt be és jónéhány országban lett 1-3 –szoros platinalemez (lásd: Eurodance ’96-2000). Több, mint 8 millió példányban kelt el és ennek hatására mások is elkezdtek „rágógumi zenéket” gyártani. Első albumuk, az Aquarium, Dánián kívül a svédeknél, a norvégoknál, az osztrákoknál, valamint Kanadában és Új-Zélandon is első helyezett volt. Ezenkívül számos helyen platinalemez lett, például az USA-ban 3-szoros.
   A következő kislemezeik közül a Doctor Jones szerepelt a legjobban az első helyezéseket tekintve, de egészen 2000-ig több kislemezük népszerű lett.  A 2000-es Aquarius album szintén kiváló helyezéseket és több platina minősítést szerzett. A 2000-es években egy nagy szünet következett és az évtized végefelé tértek ismét vissza.
Aqua - Greatest hits CD itt kapható


Hit’N’Hide

     A szintén Dániából induló Hit’N’Hide a Space invaders című lemezzel ért el nagy sikereket. Amellett, hogy Skandináviában sláger lett, a világ többi részén is befutott és ismertté tette a nevüket. Több sikeres lemezük is volt, mint pl. a Book of love, Partyman (1998), vagy World of dreams (1999).
   A Hit’N’Hide tagjai a húszas éveikben járó pár Jeanne Cés Morgan Jalsing, valamint Cristina S voltak.


Toy-Box

    A Toy-Box duó szintén dán, bár tagjai, Anila Mirza pakisztáni-iraki származású, Amir El-Falaki pedig marokkói számazású. Ők az 1998-ban kiadott Tarzan & Jane kislemezzel törtek be a piacra. A Tarzan & Jane Európában jól szerepelt, Hollandiában például  a 2. helyig jutott, de a Föld túloldalán, Új-Zélandon is kedvelték.





     1999-ben a Best friend is sikeres volt, Hollandiában megszerezte az 1. helyet. Két albumuk jelent meg a bubblegum dance stílusában és még néhány kislemezük 2001-ig, mérsékeltebb sikerrel.


Cartoons

     A Cartoons az egyik legsikeresebb dán csapat, több mint 2 millió eladott albummal. A Toonage nevű albumuk számos ország listáján szerepelt jól. 1998-ban a Whitch doctor című kislemezük több országban befutott, Hollandiában például 12., de a brit listán 2. helyezett volt. Ugyanezen a listán a Doodah (7.), még abban az évben és 1999-ben az Aisy Waisy (16.) is jó helyezéseket ért el.
   A további kislemezeik még keltettek némi figyelmet, de a második albumuk eredménye jócskán elmaradt az elvárttól.


Dr. Bombay

     Dr. Bombay, vagy polgári nevén Jonny Jakobsen, egy svéd előadó, aki 1998-99-ben a bubblegum dance és a dance határvonalán mozgott, némi parodisztikus beütéssel. Dr. Bombay a Calcutta című dallal viharzott be a dance világába, amely hazájában 1. helyezett volt. A Calcuttaés az utána következő S.O.S., Norvégiában és Svédországban is elérte a platina minősítést.





   A Rice & Curry című albuma hazájában 1., a két skandináv szomszédban pedig 2. lett. A kislemezek közül még az albummal azonos című Rice & Curryés az 1999-es Girlie, girlieérdemel említést.
Dr. Bombay CD itt kapható


ATC

     Az ATC (A Touch of Class) együttes zeneileg az „általános” dance és a bubblegum dance között foglal helyet. A német együttes tagjait Olaszországból, Angliából, Ausztráliából és Új-Zélandról verbuválta össze Alex Christensen.
   A 2000-es Around the world (La la la la la) című kislemezük sokak számára ismerős lehet, hiszen a fülbemászó dal hatalmas sikert ért el világszerte. Svájcban, Ausztriában és Németországban 1. helyezett volt, ez utóbbiban hat héten át vezette a slágerlistát. Nem is csoda, hogy platinalemezzé vált és számos országban befutott. Ennél is fontosabb, hogy az ATC kislemeze az USA-ban is sikereket ért el és később a General Electric reklámjában használták fel.





    A My heart beats like a drum című kislemezük szintén eredményes volt. A Why on why 2001-ben népszerűnek bizonyult, majd a későbbiek közül az I'm in Heaven (When you kiss me)érdemel még említést. Az ATB (André Tanneberger) bírósági akciója miatt kénytelenek voltak a hasonlóan hangzó nevüket ATC helyett A Touch of Class–nak hívni. A csökkenő sikerek miatt, néhány év után az ATC szétoszlott.

A bubblegum dance együttesek teljes listáját és biográfiáját megtalálod a Bubblegumdancer oldalon.


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

YOUTUBE ZENE LETÖLTÉSEK KORA

$
0
0
Youtube zene letöltések kora
 Youtube zene letöltések kora



A rádiótól a Youtube-ig

   A 70-es, 80-as években, ha valaki zenéket akart gyűjteni ingyen, akkor az volt a legegyszerűbb, ha bekapcsolta a rádiót és kiválasztott egy műsort, amelyben a magnósok számára játszottak felvételeket. Az a vicc az egészben, hogy akkor – pedig még tizedannyi zene sem létezett, mint most – többféle zenét lehetett hallani a rádiókban, mint a 2000-es évekre.
  A 90-es években megjelentek a cd-k, majd később lehetőség nyílt számítógép által zenei cd-k írására. Eleinte sokan digitalizálták számítógépre lemezeiket, régi kazettáikat, majd azt írták cd-re. A 2000-es évektől azonban az Interneten található, ingyenes mp3 oldalakról lehetett zenéket letöltögetni.
Videoklipeket a 80-as években főleg akkor láthattunk, ha valamelyik tv adó leadott néhányat. A 90-es évekre már a legtöbb helyen fogható volt valamilyen zenei tv- csatorna, így bárki rögzíthetett klipeket videókazettára. A 2000-es években már az Interneten is egyre több videoklip jelent meg és megjelentek a felvételek rögzítésére képes asztali dvd lejátszók is.
  A 2010-es évekre csaknem valamennyi videoklip felkerül a Youtube-ra és számtalan mennyiségű audio felvétel is. Hogy ez jogilag mennyire helyes, nem tudhatjuk, tény, hogy majd minden ott van zeneileg, amit a zenekedvelő megkívánhat.
  Miután a zenei rádiók és a zenei tv adók borzasztóan korlátozottak és a zenei kínálat csak kis részét játsszák, az olyan helyek, mint a Youtube felbecsülhetetlenül értékesek, mert szinte mindent tartalmaznak. Nem is értem, miért nézi vagy hallgatja valaki még az egysíkú rádiókat, vagy zenetévéket?


Hogyan töltsünk le zenét a Youtube-ról?

Videoklip letöltése a Youtube-ról

   Videoklipet szeretnél letölteni, vagy hanganyagot mp3 formátumban? Több módja van mindegyiknek. Nézzük az egyik legegyszerűbbet. Ha videoklipeket szeretnél letölteni a Youtube-ról, akkor használd a Video Download Helper–t (ingyenesen letölthető). Ezt feltelepítheted a böngésződre és ha elindítasz egy videót, aktívvá válik és rákattintva választhatsz, milyen formátumban töltöd le.
  A Video Download Helper ideális, ha Firefox büngészőt használsz, de az sem baj, ha másikat, mert több lehetőség van. Például a DVDVideoSoft –tól a Free Studio Manager szintén ingyenes és ehhez számos programot lehet telepíteni, például a Free Youtube Download-ot.
  Ha a letöltött videoklipet szeretnéd mondjuk DVD-re írni, nem árt, ha avi formátmban van. Mivel a Youtube-on a legtöbb videoklip nem avi formátumban van, jól jön egy ingyenes konvertáló. Ajánlom az Any Video Converter-t, mert ezzel számtalan formátumra átkonvertálhatod a felvételeket (akár audioanyagra is) és a minőséget is megválaszthatod.


Mp3 letöltése Youtube-ról

   Ha a fentebb említett Free Studio Manager-hez telepíted a Free Youtube To Mp3 programot, máris letöltheted a youtube videókat mp3 formátumban. Sőt akár a böngészőbe is települhet úgy, hogy megjelenik a Youtube video alján és csak rá kell kattintanod.
  Az általam említett programokat mind ingyenesen használhatod és ezeket folyamatosan frissíteni lehet. Ha technikailag megakadnál valahol, az Interneten bőven találhatsz segítséget.

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

KOTO EGYÜTTES

$
0
0
Koto együttes
 Koto együttes



A Koto együttes

A Koto egy olasz együttes, amely a 80-as években, instrumentális szintipop – italo disco, illetve más besorolás szerint, synthetizer dance jellegű zenéket készített. A tagjai: Anfrando Maiola 1982-től 1990-ig, és 2001-től, Stefano Cundari 1982-től 1990-ig, Alessandro Zanni 1982-ben, valamint Stefano testvére, Alex Cundari, és a 2000-es években Roberto Bisca.
A Koto név eredete: Ugyan a koto az egy japán hangszer, de ez esetben a szintetizátor egyik hangjáról van szó, amelyet koto-nak hívnak.


A Koto együttes elindítása

A Koto együttes 1982-ben, Anfrando Maiola, Stefano Cundari és Alessandro Zanni együttműködésével született meg. Anfrando Maiola végezte a zeneszerzés-írás munkálatokat, Cundari mint kezdő producer és Zanni profi üzletemberként csatlakozott.
Még 1982-ben elkészült a Chinese Revenge (lásd: Távol-keleti témák a 80-as évek popzenéjében), amelynek zenéjét Maiola szerezte és társai végezték a produceri munkálatokat. 1983-ban Cundari és Zanni megalapították a Memory Records –ot, és újra kiadták a kislemezt. A Chinese Revenge, a későbbi zenékkel ellentétben lassabb tempójú volt, de sikert aratott hazájában, Németországban és Hollandiában. Olaszországban több, mint 10 000 példány kelt el, ami ígéretes kezdésnek tűnt.


Koto zenék a 80-as években

Anfrando Maiola 1983-ban segített Stefano Cundari másik együttesének, a Hipnosisnak elkészíteni egy Vangelis feldolgozást, a Pulstar–t (lásd: Spacesynth – Űrszintetizátorzene a javából – 1. A hőskorszak), amely Németországban és Svájcban szép eredményeket ért el a lemezlistákon. Ugyanebben az évben megjelent a Koto együttes második kislemeze is, a Japanese War Game.
Ezidőtájt (1983-84) közreműködtek a Baby’s Gang együttes kezdeti sikeres dalainak megírásában is. 1985-ben adták ki a Visitors–ot, amely a diszkóklubokban is is sláger lett. 200 ezer példányban adták el, és az év egyik legsikeresebb zenéjévé vált.





Az 1986-os év durranása a Jabdah volt. Ehhez a lemezhez már videofelvétel is készült Müchenben, és 12 remixverzió. Ez a kislemez több külföldi országban is  felkapaszkodott a lemezlistákon, Ausztriában a 29., Hollandiában a 28., Németországban a 23., Svájcban a 11. helyezésig jutott.
1987-ben megjelent a The Koto Mix / Jabdah (Megamix) lemez, amelyen az addigi dalaikat mixelték össze. 1988-ban, az egy régi videojáték zenemintáját is tartalmazó, Dragon’s Legend következett, amely a holland listán a 28. helyig kapaszkodott. Majd kiadták a remixváltozatot is Dragon's Megamix címmel. Miközben a Memory Records pénzügyi gondokkal küszködött, kiadták az első lemezük új remixét: Chinese Revenge (Asia Version).





Kissé más hangzásban 1990-ben elkészült a Champion’s Cue, amelynek eredményei elmaradtak az előző lemezektől. Időközben az italo disco korszak leáldozásával, house és new beat zenéket is kiadó Memory Records tönkrement. 1990-ben egy szomorú esemény is történt, a Koto együttes egyik alapítója, Stefano Cundari rákban elhunyt.

A másik Koto – Michiel van der Kuy és a spacesynth

Még 1989-ben komoly változások történtek a Koto név körül. Ugyanis a megbukó Memory Records –tól a német ZYX lemezkiadó megvásárolta a jogokat, így az együttes névhasználati joga is a birtokukba került. Ők felkérték a Laserdance–szel nagyon sikeres, holland Michiel van der Kuy–t, hogy a Koto név alatt készítsen zenéket.
Michiel van der Kuy 1989-ben újrafeldolgozta a Koto zenéket és néhány saját zenéjét hozzáadva, megjelent az új Koto első albuma, a Masterpieces, immár a spacesynth hangzásában.
Van der Kuy négy kislemezt és négy albumot készített a Koto név alatt. Az első kislemezek voltak a Time (1989) és az Acknowledge (1990). Még 1990-ben elkészült a Plays Synthesizer World Hits lemez, amelyen híres filmzenék mellett, olyan  előadók szerzeményeit dolgozta fel, mint J. M. Jarre, a Kraftwerk, vagy Jan Hammer.





1992-ben jelentek meg kislemezen, az erősen elektronizált Mechanic Senseés a Mind Machine, amely utóbbi szerzemény a Baby’s Gang együttes Disco Maniac–jából merített ihletet. A From The Dawn Of Time album, az időnként electro-ba hajló hangzásvilágával, szuperjó szintetizátorakkordjaival a kedvencem volt (lásd: Spacesynth 2. – Lassú hanyatlás).
1993-ban a Plays Science-Fiction Movie Themes albumon számos ismert film és tv-sorozat zenéjét dolgozta fel a spacesynth stílusában, mint például MacGyver, Star Trek, Terminator, Airwolf, Star Wars.


Koto zenék a 2000-es években

Még 1995-ben megjelent a The 12" Mixes válogatás a régi és az új Koto zenéiből, majd hosszú hallgatás következett.
2001-ben Anfrando Maiola visszavásárolta a Koto név használatának jogait, majd Alex Cundarival és Roberto Bisca-val dolgozott együtt. A Koto név alatt először Club Classics 02 címmel négy régebbi daluk került kiadásra. Ellenben a Koto Is Still Alive című lemezen Maiola már az euro tánczene és a trance stílusa felé vette az irányt.
2003-ban több Koto lemez jelent meg. A Planet X italodance jellegű volt, a Blow The Whistle pedig a hard trance hangzásvilágában készült. Ezenkívül az Electronic Hits című album került kiadásra.

 Koto - Planet X kislemez


A 2009-es Strange Skies már inkább a progressive house és trance stílusok felé hajlott.

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!


A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

Viewing all 141 articles
Browse latest View live