Quantcast
Channel: Régi Új Zenék
Viewing all 141 articles
Browse latest View live

1991 TOP 20 ZENE

$
0
0
1991 top 20 zene
 1991 top 20 zene



   Az 1991-es Top 20 zenében, nálam egyértelműen a techno vezeti a prímet. Ezt követi a hi nrg jellegű italo disco, amelyből az eurobeat kialakult. A két fő stíluson kívül csupán néhány más jellegű zene került az 1991 Top 20-ba. Az alábbi techno zenék jó részéről olvashatsz a Kemény techno zenék a 90-es évek elejéről című cikkben.


1991 Top 10 zene

  A Praga Khan féle pörgős, mozgásra ingerlő technoritmusokat imádtam akkoriban, és most is nagyon kedvelem. A The Klf 1991-es slágere az idő előrehaladtával egyre jobban tetszik. Az L.A. Styleés Chimo Bayo a kemény technót képviselték, nem kis sikerrel, a klubokban. Myléne Farmer-től a Désenchantée volt az első dal, amit hallottam, s máig a legjobban tetszik a zenéi közül. AlexisSomebody Tonight című dalának valódi énekesnője Clara Moroni volt, az ő történetét elolvashatod rákattintva.






 A 808 State electro zenéje anno a brit lista 8. helyéig jutott, a 2 Unlimited pedig a Get Ready For This zeneszámmal futott be.

1. Praga Khan - Injected With A Poison   (techno)
2. The Klf - Last Train To Transcentral   (acid house)
3. Alexis - Somebody Tonight   (italo disco, hi nrg)
4. L.A. Style - James Brown Is Dead   (techno)
5. Danny Keith - One More Time   (italo disco, hi nrg)
6. Chimo Bayo - A Si Me Gusta A Mi   (techno)
7. Hypnosis - Planet To Planet   (spacesynth)
8. Myléne Farmer – Désenchantée   (synthpop)
9. 808 State - In Yer Face   (electro)
10. 2 Unlimited - Get Ready For This   (techno)



1991 Top 11-20

  A Pet Shop Boys feldolgozását ritkán játsszák, pedig jó kis dinamikus szintipop volt akkoriban, és a listákon is jól szerepelt. A másik, Music For Boys című – a 90-es évek tánczenéjét idéző – daluk pedig még kevésbé közismert. Akkoriban számos techno, breakbeat és dance zenét keverő együttes tört fel, mint pl. a Dream Frequency, Channel X, vagy akár a Cappella.






  A The Rivers Of Belief az Enigmától nem jutott a slágerlisták élmezőnyébe, de kedvelem. Az O Fortuna pedig egy durva technofeldolgozás az Apotheosis-tól.

11. Pet Shop Boys - Where The Streets, Have No Name   (synthpop)
12. Conny Porsche - Give me your love   (italo disco, hi nrg)
13. Dream Frequency - Feel So Real   (breakbeat)
14. Cappella - Take Me Away   (techno, dance)
15. Enigma - The Rivers Of Belief   (downtempo)
16. Channel X - Rave The Rhythm   (techno)
17. Lords Of Acid - Take Control (techno)
18. Toby Ash  - Are You Ready   (italo disco, hi nrg)
19. Pet Shop Boys - Music For Boys   (synthpop, house, techno)
20. Apotheosis - O Fortuna   (techno)



Előzmény: 1990 Top 10 zene
                80-as évek Top 50 zene

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!


Makina zene

$
0
0
Makina zene
 Makina zene



   A makina zene a 90 es évek első felében volt népszerű, főleg Spanyolországban. Röviden már írtam róla a Hardcore – A legkeményebb (techno) gépzene című cikkben. A zenekedvelők többsége valószínűleg még nem is hallott róla, pedig a stílus több szerzeménye jó helyezést ért el a slágerlistákon.


A makina zene jellegzetességei

  A makina zene főleg techno, de hard trance elemeket is tartalmazhat, tipikus jellemzője a kopogós dob használata. A sebessége többnyire 150-180 bpm közötti. A Spanyolországban gyártott makina zenékre gyengébb, de magasabb oktáv és sokkal átütőbb lábdob jellemző, mint a briteknél készült zeneszámokra. Egyes dalai hasonlítanak a happy hardcore –ra és az eurodance –szel karöltve is gyakran megjelent.


A makina zene kialakulása és fejlődése

  A makina zene Spanyolországban, a mediterrán partvonal mentén, a katalóniai és valenciai régiókban alakult ki a 90-es évek elején. Többnyire a techno és bakalao stílusokból erdeztetik. Az általam már több cikkben említett Chimo Bayo aratta az első sikereket a műfajban, különösen az Asi Me Gusta A Mi című zenével. Egy másik spanyol lemzvirtuóz, Paco Pil szintén nagyon sikeres volt 1993-94 –től, különösen a Energia Positiva, és Johnny Techno Ska című lemezekkel.




  A 90-es évek közepére olyan közkedvelt lett a makina stílus, hogy ’95 és ’97 között számos kislemez feljutott a slágerlisták élére, és Európában is elterjedt. Északkelet Angliában szintén nagyon közkedveltté vált a makina, és DJ Scott cége elkezdte forgalmazni ezeket a zenéket. A makina Japánban is megjelent (DJ Depath, M-Project, DJ-Technetium).


Népszerű makina zenék, előadók és dalok

  A 90-es években több népszerű válogatássorozat készült a stílusban, mint pl. a Máquina Total, vagy a Techno Valencia. Spanyolországban közkedvelt volt többek között Pont Aeri, DJ Skuderoés Javi Boss. A Newton a Streamline–nal 1994-ben, az EX-3 nevezetű duó az Ex-P-Cial és az Extres című kislemezekkel 1995-ben ért el nagy sikereket.






  Jelentős szerepe volt Alex Garcia Ber producernek is, aki több formációnév alatt jelentetett meg kislemezeket, amelyekben a makina és az eurodance jellegzetességei keveredtek. Crazy Horse néven az Indian trance volt az első 1994-ben, de talán a legismertebb és legsikeresebb a Cherry Coke név alatt futó No Hagas El Indio, Haz El Cherokee lett egy évvel később. Hasonló jellegű dal az Indian Cherry‎projectnévvel a Cherokee People ugyanebből az időből, de Chuping Danceúgyszintén, és Plutonium néven Alexandra–val közösen jelent meg a‎ Virtual Reality 1995-ben.







Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1992 TOP 40 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1992 top 40 zene
 1992 top 40 zene



   Az 1992 Top 40 zene az eddigi legnehezebb összeállítás volt, ugyanis az 1992-es év minden tekintetben a csúcs volt számomra zeneileg. Annyi kedvencem volt, hogy meg sem lehet számolni és sokuk alig fért rá a slágerlistákra. Ha csak a legjobb kedvenceimet veszem, sem fért volna bele egy 20-as listába, de még a 40-es listából is kimaradt jónéhány. 1992 volt az az év, amikor a techno a csúcson volt, a legjobb eurobeat zenék készültek, és az eurodance már slágerekkel jelentkezett.


1992 Top 10 zene

  Az 1992 Top 10 zenébe rendkívül nehéz volt belezsúfolni azokat a zenéket, amelyek a legnagyobb hatással bírtak rám. Akkoriban nem ez lett volna a Top 10, most így látom.
  Linda Ross dala abszolút viszi a pálmát, az egyik legjobb eurobeat, amelyet valaha is készítettek. A Slotmachine vs. Gemini 7 Popcorn feldolgozása, az egyik legjobb feldolgozása ennek a dallamnak (ld. Variációk – Popcorn). A Papua New Guinea különleges zene, a The Future Sound Of London legnépszerűbb műve volt a 90-es évek elején. 







A Snap bombaslágere végigdöngette az európai országok slágerlistáit. Az L.A. Styleés a The Immortals kemény, pörgős és ritmusos technobeatjei mindenkit a tánctérre repítettek. Utóbbi dala, a Mortal Kombat, három évvel később az azonos című film főcímdala lett.


1.Linda Ross - Loving Honey   (eurobeat, hi nrg)
2.Slotmachine vs. Gemini 7 – Popcorn   (techno)
3.The Future Sound Of London - Papua New Guinea   (ambient, breakbeat)
4.Anika - Secret lover  (hi nrg, eurobeat)
5.Sandra – I Need Love   (eurodance)
6.Alphaville - Big In Japan 1992 A.D.   (techno, eurodance)
7.Snap – Rhythm Is A Dancer   (eurodance)
8.L.A. Style - I'm Raving   (techno)
9.Electrotete - I Love You   (ambient, house)
10.The Immortals - Mortal Kombat   (techno)



1992 Top 11-40

  Mint említettem, az 1992-es Top 40 nálam nagyon „sűrű”, így például a 11. és a 30. helyezett között hajszálnyi különbség van, ha a tetszési indexet veszem. Vangelis nagysikerű filmalbumából az alábbi listabeli track hihetetlenül hatásos és mély. Mike Oldfield csodálatos Sentinel dallama méltán jutott a brit lista 10. helyéig. A 2 Unlimitedtől máig a Twilight Zone–t tartom a legjobb szerzeményüknek, akkoriban még nyomták a technót. Koto 1992-es lemeze ugyan még a spacesynth műfajába sorolandó, ám egyes dalok erősen magukon viselték az electro nyomjegyét.





  Kylie Minogue dalát a Tinédzser Kívánságműsorban rögzítettem, a Do You Dare egy igazi ütős technodisco volt. A Love Decade-tól a Feel You–t még ’92-ben, Komjáthy György műsorából vettem fel, de csak az utóbbi időben tudtam meg az előadó és a dal címét. A Hyena a Bach is Back című őrült „technokomolyzenével” hívta fel a figyelmemet, a J.Y. Factory muzsikája pedig egy kőkemény technodübörgés. Az Erasure alábbi ABBA feldolgozását hamar megkedveltem, az Urban Hype jellegzetes techno-breakbeat muzsikája szintén gyorsan a „fülembe szállt”. A Jam & SpoonStellája talán az első guitar trance zene volt, amit csak a ’99-es feldolgozásuk múlt felül.
   A Das Boot–ot szerintem minden zenekedvelő ismeri a ’92-es évből, Dr. Alban hatalmas slágerét úgyszintén. A CO.RO. Feat. Taleesa–tól a Becouse The Night az első italodance lemezek közül való.


11.Vangelis - West Across The Ocean Sea   (ambient)
12.Hypnosis - Planet To Planet   (spacesynth)
13.Synthesis - Let's Get Together   (techno)
14.High Frequency - Hot Summer Nights   (hi nrg, eurobeat)
15.Mike Oldfield – Sentinel   (ambient)
16.2 Unlimited - Twilight Zone   (techno)
17.Vanessa - Diamond Eyes   (eurobeat)
18.Koto - From The Dawn Of Time   (spacesynth)
19.Kylie Minogue - Do You Dare   (techno, eurodance)
20.Technostar – Telstar   (techno)
21.Daylight – Energy   (spacesynth)
22.Victoria – For You   (eurobeat, hi nrg)
23.Hyena - Bach is Back   (techno)
24.Love Decade – I Feel You   (house)
25.J.Y. Factory - James Brown Is Dead Or Alive   (techno)
26.Electronic – Disappointed   (synthpop, house)
27.Erasure - Lay All Your Love On Me   (synthpop)
28.Urban Hype - A Trip To Trumpton   (breakbeat, techno)
29.L.A. Style – Balloony   (techno, hardcore)
30.Plasma – The sound   (acid trance)
31.Jam & Spoon – Stella   (progressive trance, guitar trance)
32.Dance 2 Trance - Power Of American Natives   (trance)
33.Frank Torpedo - Never Stop   (italo disco, hi nrg, eurobeat)
34.Electroset - How Does It Feel   (techno)
35.Mike Skanner – Honesty   (eurobeat)
36.U96 – Das Boot   (techno)
37.Superfly - Fly Robin Fly   (house, jazzdance)
38.CO.RO. Feat. Taleesa - Because The Night   (italodance)
39.Dr. Alban - It's My Life   (eurodance)
40.2 Unlimited - The Magic Friend   (techno, eurodance)



Kapcsolódó cikkek: 1992 zenék - techno, dance, house, pop
                                Techno zenék - '92 a techno éve


Előzmény: 1991 Top 20 zene


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

80-AS ÉVEK LEGNAGYOBB SLÁGEREI

$
0
0
80-as évek legnagyobb slágerei
 80-as évek legnagyobb slágerei



  A 80-as évek legnagyobb slágerei összeállításához az amerikai Billboard, a brit, a német, a francia, az olasz, a kanadai, az ausztrál, a spanyol, a holland és a svéd listákat vettem figyelembe. Szokásomtól eltérően itt nem a matematikai 80-as éveket (1981-1990), hanem az általános gyakorlat szerinti (1980-1989) számítottam egybe. Természetesen egy ilyen összeállítás akkor lehetne „tökéletes”, ha minden ország listáját figyelembe venném, ennyi információ azonban nem áll rendelkezésre, nem is szólva  az egyes slágerlisták jelentőségének súlyáról.
  Éppen ezért először az alábbi 10 – zeneileg magasan jegyzett – slágerlistát közlöm országonként, majd ezek összesítéseként a 80-as évek legnagyobb slágereit. A helyezéseknél azt vettem figyelembe, egy-egy zeneszám hány hetet töltött a slágerlista élén. Tehát a végső összesítésnél ezen 10 ország slágerlistáján a legtöbb héten át első helyzetteket összegeztem, így jött létre a legalul látható 80-as évek Top 40. A számok a sor végén azt jelentik, hány hetet töltött a dal a lemezlisták élén.



Billboard Hot 100
 
1. Olivia Newton-John  "Physical"   10  (1982)
2. Kim Carnes  "Bette Davis Eyes"   9  (1981)
     Diana Ross and Lionel Richie  "Endless Love"   9  (1981)        
4. The Police  "Every Breath You Take"   8  (1983)    
5. Joan Jett and the Blackhearts  "I Love Rock 'n' Roll"   7  (1982)    
     Paul McCartney and Stevie Wonder  "Ebony and Ivory"   7  (1982)    
     Michael Jackson  "Billie Jean"   7  (1983)    
8. Blondie  "Call Me"   6  (1980)    
     Kenny Rogers  "Lady"   6  (1980)    
     The J. Geils Band  "Centerfold"   6  (1982)    
     Survivor  "Eye of the Tiger"   6  (1982)    
    Irene Cara  "Flashdance... What a Feeling"   6  (1983)    
     Paul McCartney and Michael Jackson  "Say, Say, Say"   6  (1983/84)    
     Madonna  "Like a Virgin"   6  (1984/85)    


UK Singles Chart

1. Frankie Goes to Hollywood  "Two Tribes"   9  (1984)
2. Black Box  "Ride on Time"   6  (1989)
    Culture Club  "Karma Chameleon"   6  (1983)
    Lionel Richie  "Hello"   6  (1984)
    Stevie Wonder   "I Just Called to Say I Love You"   6  (1984)
6. Adam and the Ants  "Stand and Deliver"   5  (1981)
    Band Aid   "Do They Know It's Christmas?”   5  (1984)
    Billy Joel   "Uptown Girl"   5  (1983)
    Frankie Goes to Hollywood  "Relax"   5  (1984)
    Jennifer Rush  "The Power Of Love"   5  (1985)
    Jive Bunny and the Mastermixers  "Swing the Mood"   5  (1989)
    Kylie Minogue   "I Should Be So Lucky"   5  (1988)
    Paul Hardcastle  "19"   5  (1985)
    Rick Astley  "Never Gonna Give You Up"   5  (1987)
    T'Pau  "China in Your Hand"   5  (1987)
    The Human League  "Don't You Want Me"   5  (1981/82)
    The Flying Pickets  "Only You"   5  (1983/84)
    Yazz and the Plastic Population  "The Only Way Is Up"   5  (1988)


Germany Media Control Charts

1. F. R. David  "Words"   11  (1982)
2. Kaoma  "Lambada"   10  (1989)
    Lipps Inc.  "Funkytown"   10  (1980)
4. Bobby McFerrin "Don't Worry, Be Happy"   9  (1988)
    Mysterious Art  "Das Omen (Teil I)"   9  (1989)
6. David Hasselhoff   "Looking for Freedom"   8  (1989)
    Electronica's "Dance Little Bird (Chicken Dance)"   8  (1981)
    Falco  "Jeanny"   8  (1986)
    Ofra Haza     "Im Nin'Alu"   8  (1988)
10. Peter Schilling  "Major Tom (Völlig Losgelöst)"   8  (1983)



French Singles  (French Singles & Airplay Chart Reviews/SNEP Top 50)
 
1. Kim Carnes  "Bette Davis Eyes"   15  (1981)
2. Images "Les Démons de minuit"   13  (1986)
3. Licence IV  "Viens boire un p'tit coup à la maison"   13  (1987)
4. Kaoma  "Lambada"   12  (1989)
5. Los Lobos  "La Bamba"   11  (1987)
6. Vanessa Paradis  "Joe le taxi"   11  (1987)
7. Charles Aznavour and various artists  "Pour toi Arménie"   10  (1989)
8. Princess Stephanie of Monaco     "Ouragan"   10   (1986)
9. Toto Cutugno  "L'Italiano"   10   (1983)
10. Début de Soirée  "Nuit de folie"   9  (1988)
      France Gall  "Il jouait du piano debout"   9  (1980)
      Frankie Goes to Hollywood  "Relax"   9  (1984)
     Roch Voisine  "Hélène"   9  (1989/90)
     The Korgis  "Everybody's Got to Learn Sometime"   9  (1980)



Italian Hit Parade Singles Chart
 
1. Kaoma  "Lambada"   14  (1989)
    Nikka Costa  "(Out Here) On My Own"   14  (1981)
3. Madonna  "Who's That Girl"   12  (1987)
4. Edoardo Bennato  "Viva la Mamma"   11  (1989)
    Falco  "Der Kommissar"   11  (1982)
    Madonna  "Into the Groove"   11  (1985)
    USA for Africa  "We Are the World"   11  (1985)
8. Francesco De Gregori  "La Donna Cannone"   10  (1984)
    Phoebe Cates  "Paradise"   10  (1982)
    Ricchi e Poveri  "Sarà Perché Ti Amo"  10  (1981)

   

Canadian RPM magazine

1. Joan Jett and the Blackhearts  "I Love Rock 'n' Roll"   8  (1982)
    Phil Collins  "Another Day in Paradise"   8  (1989)
3. John Lennon  "(Just Like) Starting Over"   7  (1980/81)
    Los Lobos  "La Bamba"   7  (1987)
5. Diana Ross and Lionel Richie  "Endless Love"   6  (1981)
    Olivia Newton-John  "Physical"   6  (1981/82)
    Pink Floyd  "Another Brick in the Wall (Part II)"   6  (1980)
8. Survivor  "Eye of the Tiger"   6  (1982)
9. Jon & Vangelis  "The Friends of Mr. Cairo"   5  (1981)
      Paul McCartney and Stevie Wonder  "Ebony and Ivory"   5  (1982)
      The Rolling Stones  "Emotional Rescue"   5  (1980)


*A Stars on 45  "Stars on 45 Medley" dal 1982-ben 12 héten át volt első, de 1979-ben került a slágerlistákra, ezért nem számítom ide


Australian charts (Kent Music Report, Australian Music Report, ARIA Charts)

1. USA for Africa  "We Are the World"   9  (1985)
2. Austen Tayshus  "Australiana"   8  (1983)
    Joe Dolce Music Theatre  "Shaddap You Face"   8  (1980/81)
    Split Enz  "I Got You"   8  (1980)
    Stevie Wonder  "I Just Called to Say I Love You"   8  (1984)
    The B-52's  "Love Shack"   8  (1989/90)
7. Bananarama  "Venus"   7  (1986)
    Irene Cara  "Flashdance... What a Feeling"   7  (1983)
    John Farnham "You're the Voice"   7  (1986)
    Kylie Minogue  "The Loco-Motion"   7  (1987)
    Laura Branigan  "Gloria"   7  (1983)
    Los Lobos  "La Bamba"   7  (1987)
    Pseudo Echo  "Funkytown"   7  (1986/87)
    Queen  "Crazy Little Thing Called Love"   7  (1980)
    Rick Astley  "Never Gonna Give You Up"   7  (1987/88)
    The Beach Boys     "Kokomo"   7  (1988/89)
    Wham!  "Wake Me Up Before You Go-Go"   7  (1984)



Spanish Singles  (Spanish Singles, PROMUSICAE Top 20)
 
1. Desireless  "Voyage, voyage"   13  (1987)
    Kaoma  "Lambada"   13  (1989) 
3. Eddy Grant  "Gimme Hope Jo'anna"   12  (1988)
    Pino D'Angio  "Ma Quale Idea"   12  (1981)
5. Michael Jackson  "Thriller"   11  (1984)
    Opus  "Live Is Life"   11  (1985)
    Pet Shop Boys  "Always on My Mind"   11  (1988)
8. Europe  "The Final Countdown"   10  (1987)
9. F.R. David  "Words"   9  (1982/83)
    Madonna  "Like a Prayer"   9  (1989)
    Nikka Costa  "(Out Here) On My Own"   9  (1982)



Dutch Top 40.

1. Bill Medley & Jennifer Warnes  "(I've Had) The Time of My Life"   9  (1987)
2. Champaign  "How 'Bout Us"   8  (1981)
3. The Bangles  "Eternal Flame"   7   (1989)
4. ABBA  "The Winner Takes It All"   6  (1980)
    Anita Meyer  "Why Tell Me Why"   6  (1981)
    Barbra Streisand  "Woman in Love"   6  (1980)
    Duran Duran  "The Reflex"   6  (1984)
    George Michael  "Faith"   6  (1987)
    Gerard Joling  "No More Boleros"   6  (1989)
    Glenn Medeiros "Nothing's Gonna Change My Love for You"   6  (1988)
    June Lodge & Prince Mohammed  "Someone Loves You Honey"   6  (1982)
    USA for Africa  "We Are the World"   6  (1985)
    Womack & Womack  "Teardrops"   6  (1988)



Sweden Topplistan
 
1. Gyllene Tider "När vi två blir en"   16  (1980)
2. Bill Lovelady  "One More Reggae for the Road"   12  (1980)
3. David Bowie  "Let's Dance"   10  (1983)
    Foreigner  "I Want To Know What Love Is"   10  (1985)
    Freestyle  "Vill ha dej"   10  (1981)
    Kaoma  "Lambada"   10  (1989)
    Shakin' Stevens  "Oh Julie"   10  (1982)
    Stevie Wonder  "I Just Called to Say I Love You"   10  (1984)
    Tone Norum & Tommy Nilsson  "Allt som jag känner"   10  (1988)
10. Agnetha Fältskog & Ola Håkansson  "The Way You Are"   8  (1986)
      Attack  "Ooa hela natten"   8  (1981)
     Gladys Knight  "Licence To Kill"   8  (1989)
     John Farnham  "You're the Voice"   8  (1987)
     Madonna  "Like A Prayer"   8 (1989)
     Magnus Uggla  "Joey Killer"   8  (1985)
     Mike Oldfield  "Moonlight Shadow"   8  (1983)
     Nicole  "Ein bißchen Frieden"   8  (1982)
     Lionel Richie  "Say You, Say Me"   8  (1986)
     Pet Shop Boys  "It's a Sin"   8  (1987)
     Rick Astley  "Never Gonna Give You Up"   8  (1987)
     Samantha Fox  "Touch Me (I Want Your Body)"   8  (1986)
     Sandra  "(I'll Never Be) Maria Magdalena"   8  (1985)
     Taco  "Puttin' On The Ritz"   8  (1982)
     The Housemartins  "Caravan of Love"   8  (1987)
     USA For Africa  "We Are the World"   8  (1985)




80-as évek legnagyobb slágerei összesített lista

80-as évek TOP 40
(B:Billboard, Uk:brit lista, N:német l., F:francia l., O:olasz l. K:kanadai l., S:spanyol l., H:holland l., Sw:svéd l. A:ausztrál l.)

1.Kaoma "Lambada"   (1989/90) N10 F12 O19 S13 H3 Sw10 =67    
2.Stevie Wonder  "I Just Called to Say I Love You"    (1984) B3 Uk6 N6 F2 K3 O8 S7 Sw10 A8 =53
3.Irene Cara "Flashdance... What a Feeling"   (1983) B6 A7 F7 O9 K3 S7 Sw6 =45
   Los Lobos  "La Bamba"   (1987/88) B3 Uk2 F11 O10 K7 S5 A7 =45
   USA for Africa  "We Are the World"   (1985) B4 Uk2 F3 O11 K3 S8 H6 A9 =45
6.Europe  "The Final Countdown"    (1986/87) Uk2 N4 F8 O9 S10 H4 Sw6 =43
7.Kim Carnes "Bette Davis Eyes"   (1981) B9 A5 S1 O3 N7 F15 =40
   Madonna "Like a Prayer"   (1989) B3 Uk3 O9 K4 S9 Sw8 A4 =40
9.Culture Club  "Karma Chameleon"   (1983/84) B3 Uk6 H1 K3 A5 S7 Sw6 =31
10.Opus  "Live Is Life"    (1985/86) N7 F7 S11 Sw4 =29
11.Phil Collins  "Another Day in Paradise"    (1989/90) B4 N10 K8 Sw6 =28
     Rick Astley  "Never Gonna Give You Up"   (1987/88) B2 Uk5 N3 K3 A7 Sw8 =28
     Lipps Inc. "Funkytown"   (1980) B4 N10 K1 S8 H3 A2 =28
14.Joan Jett and the Blackhearts "I Love Rock 'n' Roll"   (1982) B7 K8 H1 Sw4 A5  =25
    Pet Shop Boys  "Always on My Mind"    (1987/88) Uk4 N6 K2 S11 Sw2 =25
16.Madonna  "Into the Groove"   (1985) Uk4 O11 S1 H3 A4 =23
17.F. R. David "Words"   (1982/83) N11 O1 S7 Sw2 =21
     Frankie Goes to Hollywood "Relax"   (1983/84/85) Uk5 F9 N6 S1 =21
     Olivia Newton-John "Physical"   (1982) B10 K6 A5 =21
20.Bobby McFerrin"Don't Worry, Be Happy"   (1988) B2 N10 K2 A6 =20
     Paul McCartney and Stevie Wonder  "Ebony and Ivory"    (1982) B7 Uk3 K5 N5 =20
     The Bangles "Walk Like an Egyptian"   (1986/87) B4 N4 K1 S4 H5 A2 =20   
23.Diana Ross and Lionel Richie  "Endless Love"   (1981) B9 A4 K6 =19
     Madonna  "Who's That Girl"   (1987) B1 Uk1 K1 O12 H4 =19
     Survivor  "Eye of the Tiger"   (1982) B6 Uk1 K6 A6 =19
     Paul Hardcastle  "19"   (1985) Uk5 N6 O1 H3 Sw4 =19
     The Bangles  "Eternal Flame"   (1989) B1 Uk4 H7 Sw6 A1 =19
28.Desireless  "Voyage, voyage"    (1987) N5 S13 =18
     John Lennon "(Just Like) Starting Over"    (1980/81) B5 K7 S2 A4 =18
     Wham!  "Wake Me Up Before You Go-Go"    (1984) B3 Uk2 K4 Sw2 A7 =18
31.Eddy Grant  "Gimme Hope Jo'anna"    (1988) S12 H5 =17
     Mike Oldfield "Moonlight Shadow"    (1983) O4 S5 Sw8 =17
     Pet Shop Boys "It's a Sin"   (1987)  Uk3 N6 Sw8 =17
34.Michael Jackson  "Thriller"   (1983/84) F3 S11 =15
35.The Police  "Every Breath You Take"    (1983) B8 K2 Uk4 =14
     Michael Jackson "Billie Jean"(1983) B7 Uk1 F3 K2 S1 =14
37.Frankie Goes to Hollywood "Two Tribes"   (1984) Uk9 N1 H3 =13
     Kylie Minogue  "I Should Be So Lucky"   (1987/88) Uk5 N2 A6 =13
    Samantha Fox "Touch Me (I Want Your Body)"   (1986) K2 Sw8 A3 =13
40.Madonna  "Like a Virgin"   (1984/85) B6 K1 A5 =12
     Paul McCartney and Michael Jackson  "Say, Say, Say"   (1983/84) B6 K4 Sw2 =12
     Sandra  "(I'll Never Be) Maria Magdalena"    (1985) N4 Sw8 =12



Kapcsolódó cikk: 80-as évek Top 50 zene szubjektív

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1993 TOP 10 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1993 Top 10 zene szubjektív
 1993 Top 10 zene szubjektív



   Az 1993-as év Top zenéinek összeállításában már nem volt olyan gondom, mint az 1992-es év esetén, mivel nem volt akkora mennyiségű, számomra kiemelkedő zene. A bőség zavara ugyanúgy jelen van, de ezúttal rengeteg jó zeneszám közül válogathattam. Mivel a rengeteg számomra tetsző dal között van vagy 30-40 (az alábbiakon kívül), amely nagyon tetszik, de nem „kiemelkedő”, most csak 10 zeneszámot választottam.
  Az 1993-as évben már erőteljesen jelen volt az eurodance, és a techno egyre inkább a technodance felé tolódott el. A trance zene viszont egyre jobban előtérbe került.


1993 Top 10 zene

 Vanessa– akit ebben az időszakban Clara Moroni testesített meg – a Hey Hey című, elképesztően sebes eurobeatjével abszolút nyerő volt nálam. A Fun Factory  Groove me című dala csak 1994-ben lett igazán ismert, de 93’-ban adták ki. Ami meglepő, hogy egyetlen slágerlistán sem ért el igazi eredményt, pedig számora máig a legjobb daluk.





  A debreceni Tornádó–ról már írtam (90-es évek magyar dance), akik az oly ritka magyar technodance (vagy technodisco) eme remekművét alkották, több más kiváló dallal egyetemben. A Tangerine Dream–nek a a The Blue Bridge az egyik legszebb melódiája, a német Final Fantasy duó pedig a Sometimes –szal vágódott be nálam. A Quench felpörgő trance zenéjét azóta is többször feldolgozták más együttesek.
Az FGTH Relax –ének számos remixe közül alábbi volt az egyik legjobb, a Laserdance’93-as lemezéről pedig a Hypermagic fogott meg. A Boobytrax alkotói ezen a projectnéven csak ezt az egy kislemezt adták ki, de ez az egyik legjobb feldolgozása a Don’t Go–nak. Alexis eme lemeze mögött pedig Elena Ferretti bújt meg.





1. Vanessa – Hey Hey   (eurobeat)
2. Fun Factory - Groove Me   (eurodance)
3. Tornádó – Tornádó   (technodance)
4. Tangerine Dream - The Blue Bridge   (ambient, jazz)
5. Final Fantasy – Sometimes   (hard trance, acid trance)
6. Quench – Dreams   (hard trance, progressive trance)
7. Frankie Goes to Hollywood - Relax (Jam & Spoon "12 trip-o-matic fairytail mix)   (trance)
8. Laserdance – Hypermagic   (spacesynth)
9. Boobytrax - Don't Go   (technodance, eurodance)
10. Alexis – Sugar Baby   (eurobeat)



Előzmény: 1992 Top 40


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1994 TOP 25 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1994 Top 25 zene szubjektív
 1994 Top 25 zene szubjektív



   1994 az eurodance éve volt, minden tekintetben. Minden fronton taroltak az e stílusból származó zenék, és Európa diszkói ezekre a dalokra ropták. A techno egyre hátrébb szorult, hajdani techno előadók (U96, 2 Unlimited, Channel X stb.) is eurodance stílusban nyomultak, de a trance is előtérbe került. Emellett egyre jobban éreztette jelenlétét a happy hardcore.


1994 Top 10 zene

  Mivel ebből az időszakból csak az eurodance stílusból több száz kedvencem van, kész „művészet” volt összehoznom valamiféle slágerlistát. Mindenesetre megpróbáltam, így állt össze az alábbi 10-es, 25-ös lista.
Talán meglepő, hogy az Amphetamine–t tettem az első helyre, de ez volt a legpörgősebb hard trance akkoriban. Az olasz Two Cowboys westerndance –jének a remixváltozatai hihetetlenül tetszettek. Nemcsak a listában jelzett Subsonic Force remix, hanem a Valencia remix is csúcs volt.
  A Masterboy - amelynek történetét itt olvashatod – már a negyedik évét taposta, s végre Európa szerte nagy sikereket könyvelhetett el. A Feel the Heat of the Night a nyár diszkóslágere volt, s több menő dala mellett nekem az energikus Different Dreams is nagyon bejött.
  Miközben a legtöbb országban a Return to Innocence –szel érte el a legnagyobb eredményeket az Enigma, nálam a The Eyes Of Truth volt a nyerő, amiben a csodaszép videoklip is közrejátszott.
  A Night People, a Darknessés a Souladelic dalai, 3 szuper kedvencem az eurodance termések közül. Az előbbi kettő olasz produkció, a Darkness vokalistája a Fun Factory-ból Marie-Anett volt. Az In My Dreams számos ország slágerlistáján szerepelt, a legjobb eredményeket Oroszországban, Brazíliában és Izraelben érte el. A Souladelic„többnyire” német eredetű formáció volt, az  I Want Your Body talán nem annyira közismert, de a stílus rajongói minden bizonnyal jól ismerik.






 A Fun Factory–t  az előző cikkben is említettem, a ’94-es dalai már jó helyezéseket is elértek. A K2 tipikus „népzenei dance” zenét játszott (lásd: Népzene diszkósítva), ezen hangzás egyik legnépszerűbb képviselői voltak.


1. Drax (Drax Ltd II)‎– Amphetamine   (hard trance)
2. Microglobe - All Our Colours   (progressive trance)
3. Two Cowboys - Everybody Gonfi-Gon (Subsonic Force Remix)   (eurodance)
4. Masterboy - Feel The Heat Of The Night   (eurodance)
5. Enigma - The Eyes Of Truth   (downtempo)
6. Night People - In The Night   (eurodance)
7. Darkness – In My Dreams   (eurodance)
8. Souladelic - I Want Your Body   (eurodance)
9. Fun Factory – Close To You   (eurodance)
10. K2 – Der Berg Ruft   (eurodance)



1994 Top 11-25 zene

A Channel X a technodance egyik legjobbja volt azokban az években, a Juno Reactor pedig az éledező goa trance stílusban remekelt. A God's Groove energiával teli, szenvedélyes trance dalai engem is magával ragadtak, és a német és izraeli listákon is jól futottak.
Az olasz Club House csapat több dallal is szerepelt a slágerlistákon, engem a Living In The Sunshine fogott meg a leginkább. A 2 holland testvér a negyedik emeletről – a Masterboyhoz hasonlóan – már évek óta a porondon volt, de ebben az évben vált igazán naggyá. A Dreams aranylemez lett.
Az olasz Einstein Doctor DJ is régebbi motorosként volt jelen, az „elektro nővel” nálam bejött. A Magic Affair-nek számos jó dala volt, akkor éppen az In the Middle of the Night kapott meg dinamikus, ütős dallamával.
  Az U96 teljes történetét már bemutattam (U96 – a 90-es évek sikerprojectje), a Love Religion’94 őszén érkezett és később aranylemez lett belőle Németországban. A boszniai származású Samira– aki a Maxx első dalát is énekelte – a When I Look In To Your Eyes című kislemezzel robbant be szólóként, amely Izraelben a 3. helyig menetelt.





 Ezen a ponton megállok és nem folytatom. Valahogy besuvasztottam 25 nagyon jó zenét a számtalan jobbnál jobb alkotás közül, de a listát a végtelenségig folytathatnám. Mindenesetre akik itt most kimaradtak, szerepelnek a régebbi cikkekben (pl. Eurodance története sorozat stb.)


11. Channel X - Take It To The Top   (eurodance)
12. Juno Reactor - High Energy Protons   (goa trance)
13. Masterboy - Different Dreams   (eurodance)
14. God's Groove - Back To Nature   (trance)
15. Clubhouse Feat. Carl - Living In The Sunshine   (eurodance)
16. Fun Factory – Take Your Chance   (eurodance)
17. 2 Brothers On The 4th Floor – Dreams   (eurodance)
18. K2 - Show Me Your Love   (eurodance)
19. Einstein Doctor DJ ‎– Elektro Woman   (trance, eurodance)
20. Magic Affair - In The Middle Of The Night   (eurodance)
21. Dance 2 Trance – Warrior   (trance)
22. U96 - Love Religion   (eurodance)
23. Double Fantasy - Road To Cygnus   (ambient)
24. Traci Lords – Control   (acid trance, dance)
25. Samira - When I Look In To Your Eyes   (eurodance)



Előzmény: 1993 Top 10 zene


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

A DANCE 2 TRANCE DUÓ

$
0
0
A Dance 2 Trance duó
 A Dance 2 Trance duó



   A német Dance 2 Trance duó a trance zene úttörői közé tartozik, nem véletlenül tértem többször is ki rájuk a trance zene történetét bemutató cikksorozatban. Pár éves lemaradással a ’92-es és a ’95-ös albumukat is megvettem, kazetta formájában. Sajnos a Dance 2 Trance duó csak 1990 és 1995 között gyártotta aktívan a zenéket, de a trance slágereik feldolgozásokban újra és újra feltűnnek.


A Dance 2 Trance megalakulása, tagjai

   A két ’60-as születésű német srác, Rolf Ellmer (Jam El Mar és Trancy Spacer néven is dolgozott) – zenész és zeneszerző, valamint Dag Lerner (főként trance producerként ismert) 1990-ben döntöttek a közös munka mellett.
   Rolf jelentős figurája volt a német trance történetének, közreműködött a Jam & Spoon–ban is, Dag pedig számos zenei formációban vett részt.


A Dance 2 Trance története, első lemezei

 1990-ben jelent meg az első Dance 2 Trance kislemez, a címe nem más volt, mint a duó neve. Az első dal, a Dance 2 Trance hangzásában fellelhetőek az akkoriban még divatos new beat hatásai, de a We Came In Peace-ben már észrevehetőek a trance nyomai.



 Dance 2 Trance - Dance 2 Trance 1990 kislemez
Dance 2 Trance - Dance 2 Trance 1990 kislemez


  1991-ben 2 kislemezük jelent meg, a Let's Get Rollin'és a ¿Where Is Dag?. Előbbi három (közülük két új), utóbbi két dallal, s kissé technósabb hangvétellel. Ezek a kislemezek még nem váltottak ki különösebb visszhangot, elvegyültek a hasonló jellegű zenék tömkelegében.
  A Hello San Francisco egy évvel később jelent meg, s nem jutott fel a slágerlistákra, pedig igazán nem rossz felvételekből áll. A középső – downtempo jellegű dal - bálnahangokat is tartalmazott.


Power Of American Natives – az első trance sláger


  A következő kislemezükben – amely 1992 őszén bukkant fel – már vokált is alkalmaztak, mégpedig az amerikai Linda Rocco–t, aki több ismert együttesnél volt már háttérénekes. A Power Of American Natives meghozta az igazi áttörést, nem csak a Dance 2 Trance, hanem a trance zene számára is.
  Azonnal megtetszett a videoklip, amikor először láttam az MTV Europe –on, ’92 őszén, s gyorsan rögzítettem is. A jellegzetes indián zenei hangzás és a húzós dallam megtette a hatását, mert végre nemzetközileg is felfigyeltek a német duóra. Köszönhetően a többször sugárzott videoklipnek is, a kislemez megkezdte felfelé emelkedő útját a lemezkistákon, s a tendencia 1993-ig folytatódott.






  A legjobb helyezéseket Hollandiában és Finnországban érte el (2. illetve 3.), de többek között hazájában is a 9. és a brit listán a 25. pozíciót szerezte meg. A 250 ezres eladott példányszám után aranylemez lett, s ennél is lényegesebb a figyelem, amelyet a trance műfajra vonzott, amely csak később kezdett a nagyobb tömegekre hatni.
  1992-ben adták ki az első albumukat is, Moon Spirits címmel. Ezen az albumon az ismert zeneszámok mellett néhány újabb is szerepelt. A zenei hangzás változatos, gyorsabb és lassabb muzsikák, időnként downtempo és techno ütemek is előfordulnak, de a téma az indián hagyományra épül.


Dance 2 Trance kislemezek 1994-95 –ben

   1993 elején jelent meg a Take a Free Fall, férfi vokállal. Ez a dal nagyon „trance –es” volt, engem mindmáig meghipnotizál. Érdekes, hogy amikor ez a kislemez megjelent, a legtöbb slágerlistán még a Power Of American Natives hódított. A Take a Free Fallígy is számos ország listájára került fel, és a legnépszerűbb természetesen Németországban, valamint Ausztriában volt. A német kislemezlista 24. helyéig kapaszkodott, Ausztriában a 13. Finnországban a 16. pozíciót csípte el.
  Még ez évben kiadták a We Came In Peace’93-as verzióját, amely tudtommal nem szerepelt semmiféle slágerlistán.
   1994-ben a Warrior című dallal hódítottak Európa zenei klubjaiban. A Warrior egy szenvedélyes trance gyöngyszem, amely több figyelmet érdemelt volna. A legjobb helyezést Svájcban érte el (42.) hazájukban 47. –ek voltak. Persze ha hozzávesszük, hogy akkoriban eurodance és más slágerek tömkelege árasztotta el a kontinenst, ez nem is olyan rossz eredmény.


1995 – A Revival album és az I Have A Dream

  Kis késéssel szereztem meg a Dance 2 TranceRevivalcímű albumát, s a kazettát azóta is értékes darabként őrzöm. Ezen az albumon is többféle hangzás és sebesség van jelen, más-más érzéseket kiváltva. Az Enuf Ekoés a Land Of Oz, vagy a Surrealistic Pillow remek trance számok, a Neil’s Aurora számora egy kicsit „cowboy-os” jellegű, a Christopher, Who? lassú, misztikus. A Warrior a maxi változatban van jelen, a Fly Fly Dragonfly pedig a keményebb trance irányába mozog.
  A Warrior–nak év elején kiadták a remixverzióját (The Groovecult Remixes).





  Az I Have A Dream egy igazán remekbeszabott dal, minimum olyan jó, mint a Warrior, azzal a különbséggel, hogy ez esetben ismét női hang vette át a vokált. Ez a kislemez nem ért el ereményeket a slágerlistákon (vajon miért?).
   1995-ben Ralf és Dag útjai különváltak, Dag saját projectjeire koncentrált, Ralf pedig a Jam & Spoon–ra. A német Blow Up kiadó egy évvel később még kiadott egy válogatásalbumot a dalaikkal.


Dance 2 Trance zenék utóélete


  1997-ben különböző előadók újramixelték a legnagyobb slágerüket, s különösen a DJ Quicksilver mix sikeressé tette a Power Of American Natives '97–et. A videoklip is fantasztikus lett, a Dance 2 Trance újra felkerült a slágerlistákra. 1998-ban is megjelentek az újabb remixek.
   2009-ben ismét remixlemez jelent meg, s az új előadók progressive trance és progressive house hangzásban elkészült zenéi, ütőssé tették a Power Of American Natives 2009 lemezt.






Dance 2 Trance lemezek listája

Dance 2 Trance   (1990)
Let's Get Rollin   (1991)
Where Is Dag?   (1991)
Hello San Francisco   (1992)
Moon Spirits   (1992)  (album)
Power Of American Natives   (1992)
P.ower Of A.merican N.atives – Remixes   (1992)
Take a Free Fall   (1993)
Take A Free Fall (Remixes)   (1993)
We Came In Peace   (1993)
Warrior   (1994)
Warrior (The Groovecult Remixes)   (1995)
Revival   (1995)  (album)
I Have A Dream (Enuf Eko?)   (1995)
I Have A Dream (Enuf Eko?) (Remixes)   (1995)
Works 1991-1995   (1996)  (album)
Power Of American Natives 97   (1997)
Power Of American Natives 98   (1998)
Power Of American Natives 2009   (2009)



Ajánlott cikk: A Raver’s Nature együttes


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

ZENEI ELŐADÓK AKIK FIATALON TÁVOZTAK

$
0
0
Zenei előadók akik fiatalon távoztak
 Zenei előadók akik fiatalon távoztak



   Vannak olyan nagyszerű teremtmények, akik csak rövid pillanatokra köszöntenek be életünkbe, s gyorsan távoznak, de amit itt hagytak, sosem felejtjük. Azon zenei előadók száma, akik fiatalon távoztak el ebből a világból jelentős. Mindenesetre itt és most csak azokról emlékezem meg, akik már szóba kerültek ezen blog valamelyik cikkében. Egészen pontosan 21 személyről lesz szó, időrendi sorrendben (elhalálozás szerint) ejtek róluk néhány szót.


Patrick Cowley (1950 – 1982) élt 32 évet


  Joseph Patrick Cowley–ről főként a hi nrg stílust bemutató cikkben esett szó, ahol a zenei sikereit is említettem. Ő egy sokoldalú amerikai volt, aki a zeneszerzés mellett énekelt és producerként is közreműködött. A 80-as évek elejének disco hi nrg zenéinek egyik legjelentősebb alkotója. Már 1981-ben kiderült róla, hogy HIV fertőzött. Sajnos egy évvel később, az AIDS egyik korai áldozataként távozott a földi világból.


 

Divine (1945-1988) élt 42 évet

 
 Divine Harris Glenn Milstead 2 arca
Divine (Harris Glenn Milstead) 2 arca
 Divine, azaz Harris Glenn Milstead, jellegzetes hangja miatt emlékezetes számomra, na meg amiatt, hogy gyermekként nem voltam tisztában vele, ő most nő, vagy férfi? Főleg erős szintetizátoraláfestésű hi nrg dalai voltak, amelyek közül több sikeres volt, mint pl. a You Think You’re A Man 1984-ben.
  Divine egyébként színészként kezdte el előadói pályafutását, és női-férfi szerepeket egyaránt játszott. Több egészségügyi problémája volt, különösen a túlsúllyal, s ezek depresszióhoz vezettek. Sajnos már korán a marihuánához fordult problémái enyhítésére. 1988 márciusában a menedzsere holtan talált rá, a halál okaként szívmegnagyobbodást állapítottak meg.



Stefano Cundari  (???? - 1990)

 

   Stefano Cundari neve – többek között - szóba került már a spacesynth történetét bemutató cikkekben, mint a Hipnosis egyik alapítója, és a Koto együttest bemutató bejegyzésben is. Elsősorban producerként működve, a fentebb említetteken kívül számos italo disco formációnál jeleskedett. Mivel szó szerint nem előadó, így egy kicsit kilóg a felsorolásból, de jelentős munkássága miatt mindenképpen meg akartam említeni. Ő rákban hunyt el 1990-ben. Sajnos a születési évszámára sehol sem bukkantam, így egy óra után feladtam a keresést, de annyit tudunk, hogy viszonylag fiatalon halt meg. 

 

Melanie Susan Appleby (Mel & Kim)  (1966-1990)  élt 23 évet

 

   Melanie–ról és testvéréről, Kim Appleby–ről a 80-as évek második felének diszkózenéje kapcsán esett szó. Ők alkották a Mel & Kim duót. Mel modellként dolgozott, mielőtt nővérével együtt zenei pályára léptek. Az 1987-es zenei sikereik után, 1988 februárjában Mel -nél rákot diagnosztizáltak. Ebben az évben még közreműködött a lemezek rögzítésénél, majd egyre kevésbé tudott aktívan résztvenni a munkában.
 Kim a karrierje mellett is odaadóan ápolta húgát két évig, ezalatt megjelent még néhány lemezük, kevesebb sikerrel. A második albumuban már nem tudott részt venni. Végül a kemoterápia által meggyengült immunrendszere miatt, 1990 januárjában tüdőgyulladás vitte el. Mindössze 23 és fél évet élt.


 

Peter Slaghuis (Video Kids, Hithouse)  (1961-1991) élt 30 évet


 Peter Slaghuis
Peter Slaghuis

  Peter Slaghuis–t már említettem a Video Kids együttes bemutatásánál, valamint az acid house cikkben. A holland születésű fiatalember aktív résztvevője volt a 80-as évek elektronikus tánczenei világának. Számos formációnév mögött bújt meg és több együttesben vett részt, több stílust felhasználva. Ezek mellett remixei is emlékezetesek voltak.
  Hithouse név alatt az acid house korszak egyik egyénisége volt, dalai szorosan összeforrtak a zenei szcéna hangulatával. Mondhatni karrierje csúcsán szakadt félbe rövid élete, egy sajnálatos autóbalesetben, 1991-ben.


 

James "Jimmy" McShane (Baltimora) (1957 – 1995) élt 37 évet

 

 Bár Jimmy McShane csak az egyik tagja, számomra mindig is ő jelentette a Baltimora–t, amelynek az énekes-frontembere volt. Az északír származású fiatalember Dee D. Jackson zenekarában, táncosként és háttérénekesként bejárta Európát, mielőtt Olaszország vonzásának engedve, letelepedett Milánóban. A zenei életben nem találta a helyét, mígnem találkozott Maurizio Bassi–val, és létrejött a Baltimora. Ezzel együtt megszületett a Tarzan Boy, amely  - a Tarzan regények rajongójaként, később - az egyik nagy kedvencem lett. A Tarzan Boy című dal 1984-ben született meg és a következő évben világszerte hódított, a többi italo produkcióhoz képest az USA-ban, és Kanadában is nagy népszerűségnek örvendett. Egyes források szerint a dalt valójában Bassi énekelte és McShane volt a háttérénekes, mások ezt cáfolják.
  Ezen kislemez és az első album sikere után a továbbiak fokozatosan csökkenő eredményeket hoztak, így a Baltimora lassan feloszlott. Így McShane a 80-as évek végére elhagyta a zene világát. 1994-ben AIDS-et diagnosztizáltak nála és néhány hónappal később visszatért hazájába, Észak-Írországba. 1995 március 29-én, a szülővárosában, Derry-ben érte utol a végzet, ahol azóta is egy emléktábla őrzi a nevét.


 

Dennis Fuller 1959-1996  Edem Ephraim 1959-1996 (London Boys) éltek 36 évet

 

   A London Boys-ot már bemutattam egy külön cikkben (London Boys, Mike Mareen), munkásságukat ott elolvashatjátok. Ők ketten – egy hónap eltéréssel – ugyanabban az évben születtek. 1996 januárjában még csak 36 és fél évesek voltak, amikor egy barátjukkal és Edem feleségével, az osztrák Alpokban balesetet szenvedtek.
  Egy részeg svájci sofőr rohant beléjük, és az ártatlan utasok életüket vesztették. Slágereik örök emléket állítanak nekik.

 

Nicolette Larson (1952-1997)  élt 45 évet

 

  Őt a Spencer-Hill filmek zenéit bemutató cikkben, A keményfejű című film kapcsán említettem. Amerikai énekesnő, aki legnagyobb sikereit a 70-es évek végefelé alkotta. Első, s talán legnagyobb sikere a Lotta Love volt 1978-ban. Az I Only Want to Be with You feldolgozást – amely Samantha Fox-tól a kedvencem – már ő is sikerrel énekelte. 1987-ben jelent meg a Shadows of Love című albuma - amely kereskedelmileg nem volt sikeres – és erről megszületett a Let Me Be the One kislemez, amelyet az olasz Mauro Paulozzi–val közösen írt. Hozzájárult, hogy a dalait felhasználják A keményfejűés az Ikrek című filmekben.




 
 Később már csak albumai jelentek meg. 1997 decemberében agyi ödéma szövődményei által kiváltott májelégtelenségben hunyt el.

 

John Paul Larkin (Scatman John) (1942-1999)  élt 57 évet

 

  Aki ’95-ben figyelte a könnyűzene világát, annak nem ismeretlen Scatman John, aki 53 évesen, a Scatman című dallal a világ számos slágerlistájának csúcsára toppant. Ő a legjobb példája annak, hogy sem az életkor, sem a dadogás nem feltétlen hátrány az érvényesülésben, sőt! A Scatman's World dal és az azonos című albuma is nyerő volt. Az ezt követő lemezek már kevésbé kelendőek voltak, s 1998-tól tüdőrákkal is küszködött. Betegsége ellenére tovább dolgozott a lemezein, pedig 1999-ben már megerősítették a tüdőrák tényét. Decemberben, Los-Angeles –i otthonában hunyt el.

 

Ofra Haza (1957-2000)  élt 43 évet

 

  Az izraeli énekesnőt a popzenék és a Sisters Of Mercy–vel közös dallal kapcsolatban említettem meg eddig. Életrajza elolvasható számos forrásból. Egzotikus külseje és hangja egyedülállóvá tette. 1987-ben és 1994-ben is veszélyben volt az élete, amikor repülőgépen utazott. Alig múlt 42 éves, amikor 2000 februárjában, tüdőgyulladásban hunyt el. Hozzá kell tenni, hogy immunrendszerét ekkorra már legyengítette az AIDS, s mint később kiderült, az egy évvel később elhunyt férje is ebben szenvedett, akitől elkaphatta.

 

Melanie Thornton (La Bouche) (1967 – 2001) élt 34 évet


 
 Melanie Thornton a La Bouche énekesnője
Melanie Thornton a La Bouche énekesnője

  A világsajtó még a 2001-es New York –i terroristatámadással volt tele, amikor egy-két helyen, úgy mellékesen megemlítették, hogy Melanie Janene Thornton egy repülőgépszerencsétlenségben elhunyt. A legtöbben nem is tudták ki ő, de a La Bouche nevű szupersikeres eurodance formációt minden diszkózenerajongó ismerte. Zürich felé utazva, rossz látási viszonyok és köd miatt, Bassersdorf-nál ütközött a földnek a repülőgép. Bár ritkán említik, a Passion Fruit nevű,  euro és bubblegum dance trió két tagja - Nathaly(ie) van het Endeés Maria Serrano Serrano– is a lezuhantak között volt.


 

Peter-Paul Pigmans  (3 Steps Ahead) (1961-2003) élt 42 évet

 

   Őt főleg a 3 Steps Ahead nevű hardcore és happy hardcore zenéket játszó formációja révén ismerhetjük. Pigmans –ról már 1999-ben kiderült, hogy agydaganata van. Annak ellenére, hogy később adománygyűjtést is szerveztek számára, nem sikerült megmenteni. 2003 augusztusában eltávozott az élők sorából. Az azévi Thunderdome  egyperces csenddel kezdődött az ő emlékére.
           

Laura Branigan (1957-2004) élt 47 évet

 

  Ha csak a Gloria (1982) című feldolgozást, vagy a Self Control–t (1984) említem, máris minden igazi zenerajongó tudja, kiről van szó. Utóbbi feledhetetlen dal számos feldolgozást élt meg azóta. Laura Branigan nem csak énekesnő, hanem színésznő is volt és dalai filmekben is feltűntek. A nagyszerű amerikai énekesnő 2004 augusztusában, agyvérzésben hunyt el.

 

Uwe Arkuszewski (T. Ark) (1962-2004)  élt 42 évet

 

 Ő elsősorban az 1987-1991 közötti időszak T. Ark művésznevén ismerős, de rádióbeli munkássága is jelentős. 2004 novemberében váratlanul szívelégtelenség végzett vele.

 

Franky Gee (Captain Jack) (1962–2005) élt 43 évet


 
 Franky Gee a Captain Jack énekese
Franky Gee, a Captain Jack énekese

  A Captain Jack duóról írtam az eurodance történetét bemutató sorozat 7. cikkében. Franky Gee (Francisco Alejandro Gutierrez) egy kubai-amerikai katona volt, aki németországi állomásán belefáradt a katonáskodásba és DJ-ként kezdett működni. A Captain Jack klipjeiben gyakran parodizálta az amerikai hadsereget. 2005 októberének egyik napján a fiával sétált Spanyolországban, amikor agyvérzést kapott. Kómába esett és 5 nap múlva meghalt.


 

Trevor Oliver Taylor (1958-2008, 50) Andrew Freddie Thomas (1946-2009, 54)


Mindketten a Bad Boys Blue tagjai voltak, lásd bővebben abban a cikkben.



Dana Dawson (1974-2010) élt 36 évet


  Ő színész és énekes is volt, legnagyobb sikereit a 80-as, 90-es évek fordulóján aratta. Még csak 14 éves volt, amikor 1988-ban Ready To Follow You című dalával befutott. Akkoriban Francia producerekkel dolgozott és lemezei főként Európában, azon belül is Franciaországban, vagy Belgiumban voltak kelendőek. Az 1990-es Romantic World című dalát ismertem meg először, amikor Kajárik Andrea leadta a Danubius –on és rögzítettem. Ez a remekmű 4. volt a franciáknál, s Belgium mellett a svéd listán is jól szerepelt. Később – néhány éves szünetet követően - Angliába tette át székhelyét és ezáltal 1995-től a brit kislemezlistán is jó helyezéseket ért el.






  2007-ben ment feleségül egy New York –i jazzművészhez. Néhány év múlva vastagbélrákja lett. A szervezete 10 hónapig küzdött a betegséggel, végül 2010 augusztusában nem bírta tovább. 3 nappal a 36 születésnapja után távozott a Földről.


Donna Summer (1948-2012)  élt 63 évet


Ha úgy vesszük, ő már nem volt annyira fiatal, de a halálhoz nagyon is az. Róla rengeteg anyag található a neten ezért itt most nem térek ki a munkásságára, amely szóba került a diszkó történetéről szóló cikkekben. 2012-ben, alig 5 hónappal 63-ik születésnapja után hunyt el rákban.


Fabio Frittelli (Mo-Do) (1966-2013) élt 46 évet


  Fabio Fritelli neve nem sokat mond az átlagembernek, annál többet a Mo-Do. De az a néhány szó ami minden 90-es évekbeli dance rajongónak mond valamit, az az Eins, Zwei, Polizei. Olasz léte ellenére, német nyelven adta elő dalait, nagy-nagy sikerrel Európában. Az első lemezek után csökkent az érdeklődés a zenéi iránt így a Mo-Do lassanként eltűnt a süllyesztőben. 2013 február 7-én találtak a holttestére otthonában. A nyomok szerint öngyilkos lett.


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

A 10 LEGFÜLBEMÁSZÓBB FILMZENE ÉS SOROZAT SZIGNÁL

$
0
0
A 10 legfülbemászóbb filmzene és sorozat szignál
 A 10 legfülbemászóbb filmzene és sorozat szignál




A 10 legfülbemászóbb filmdallam összeállításakor először a kezdőszignálokra gondoltam, de aztán rájöttem, hogy van néhány rendkívül népszerű dallam, amely világhírű, de nem a film, vagy sorozat elején, hanem közben szólal meg. Végül 6 filmzenét és 4 filmsorozatdallamot választottam ki, amelyeket időrendi sorrendben mutatok be. Mindegyikről esett már szó a korábbi film, vagy sorozatzenei cikkekben.


Ennio Morricone - The Good, The Bad And The Ugly   1966



A Jó, a rossz, és a csúf borzongatóan jellegzetes zenéje, csak kevés embert hagy hidegen. A film címtémája, a The good, the bad and the ugly 1968-ra slágerré vált. Maga a filmzene lemeze, a Billboard album listáján elérte a 4. helyet.
A fülbemászó, „fuvogatós” dallam gyakorlatilag megalapozta az olasz western hangulatát. Akiket nem érdekelt a műfaj, még azok is felkapták a fejüket a nem mindennapi atmoszférára, amelyet a zene által keltett hangulat adott. A Hugo Montenegroáltal alkotott változat a 2. lett a Billboard kislemezlistáján 1968-ban.



Ennio Morricone - Farewell To Cheyenne   1968



Ezt a megunhatatlan, és igazán fülbemászó fütyülős zenét valaha sokszor leadták a különböző rádióadókon. A zeneszám az Once Upon a Time in the West című filmzenei albumon jelent meg, amely akkoriban 10 millió példányban kelt el. Ez az egyik legközkedveltebb zenei motívum a Volt egyszer egy vadnyugat című film zenei anyagából.









Henry Mancini - Love Theme from Romeo & Juliet   1969



A Rómeó és Júlia című filmnek a zenéjét Nino Rotaírta, ezért az alapmotívum és a dallam tőle származik 1968-ból. Henry Mancini zenéjét először nem is akarták játszani a rádióállomások, a lágysága miatt. 1969 júniusának végére a Love Theme from Romeo & Juliet a Billboard 100-as listájának élére ugrott, amelyet 2 héten át vezetett. Ennek hatására aztán megváltozott a műhöz való hozzáállás, a zene gyorsan terjedt. A Billboard Easy Listening kislemezlistáját 8 héten át vezette ez a zene.



Klaus Doldinger - Ein Fall Für Zwei  1981



Klaus Doldinger nevéhez számos ismert szerzemény fűződik az olyan sorozatoktól, mint pl. a Tetthely, vagy A tengeralattjáró, egészen a Végtelen történet című fantasy–ig. A Két férfi, egy eset című német bűnügyi filmsorozat címzenéje, a fülbemászó dallama miatt mindezeket übereli. A nézők-hallgatók szerint is az egyik legjobb krimisorozat szignál.









Ennio Morricone - Chi Mai (From Le Professionel)   1981



Nem terveztem, hogy három művét is szerepeltetem az olasz mesternek, de ez a zene szintén olyan sokak által kedvelt, hogy nem maradhatott ki. A Chi mai eredetijét Ennio Morricone 1971-ben szerezte, és több filmben és sorozatban is felhasználták, sőt a dallam egyes elemei egy 1968-as westernfilm zenéjében is felbukkantak már. A legtöbben A profi című Belmondo filmből ismerik, és szerették meg.
1981-1982 tájékán a Chi mai több lemezlistára is felkerült. A legnagyobb sikert a francia listán érte el, ahol első helyezett volt. De a brit és a svájci kislemezlistán is felkapaszkodott az ezüstérmes helyig, ami fokozottan jelezte a népszerűségét. Az ausztriai 4. hely mellett érdemes megjegyezni, hogy a Föld túlfelén is felfigyeltek rá, hiszen az Új-Zéland –i slágerlistán szintén ott volt.



Harold Faltermeyer – Axel F.   1984



Az Axel F. szignálja - amelyet műsorok is használtak – egy megismételhetetlen szintidallam, amelyet a nagyszerű filmzeneszerző Harold Faltermeyer–nek köszönhetünk. A Bewerly Hills-i zsaru című akcióvígjáték  zenéje világszerte hódított a 80-as évek közepén.
1985-ben az Axel F. számos ország slágerlistáján ért el kiváló eredményeket. Főleg az USA-ban, Kanadában, Hollandiában és Írországban jutott fel a lemezlisták csúcsaira.


Jan Hammer - Crockett's Theme   1986



Ez a Miami Vice című sorozatból származó dallam 1986-ban főleg Európában hódított. A hollandoknál nagyon bejött, hiszen első helyezett volt, de a brit listán is ezüstérmes lett. De az igazi sikere abban van, hogy a Crockett’s Theme azóta is reneszánszát éli, az említett sorozat legtöbbet játszott, s keresett zeneszáma.









Detto Mariano - In Do Minore   1987



A T.I.R. filmsorozat zenéje különösen a magyar nézők számára ismerős, nem volt világhírű, így e tekintetben kilóg a sorból. De utánozhatatlan szinti és hegedűdallama miatt – amely „beleégeti” magát a fülünkbe, mindenképpen a sorba illik. Bővebben lásd a sorozatot bemutató cikkben.


Hans Zimmer - Leaving Wallbrook / On The Road   1988



Az Esőember zenéje a legjobb eredeti filmzene díját nyerte annak idején. A Hans Zimmerhez fűződő zenei motívum különös hangulatot kölcsönöz a filmnek, és marandandóvá teszi zeneileg is.


Mark Snow - The X-Files Theme   1993/1996



Az X-akták címdallama 1993-ban született és a lemez 1996-ban járta meg a slágerlistákat. A brit és a francia listán is „ezüstérmet” szerzett. A jellegzetes, fülbemászó dallam mélyen összeszövődött a misztikus filmsorozat hangulatával.


Kapcsolódó cikkek: Totális hatások az emberi lélekre
                                Elektronikus filmzenék – Sorozatok
                                Régi filmsorozatok zenéi


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

POZITÍV ZENÉK, VIDÁM ZENÉK, BOLONDOS ZENÉK

$
0
0
Pozitív zenék, vidám zenék, bolondos zenék
 Pozitív zenék, vidám zenék, bolondos zenék




A pozitív zenék azok a zenék, amelyek felemelnek, lelkesítenek, jókedvre derítenek, esetleg táncra perdítenek, vagy akár megnevettetnek. A lényeg, hogy vidám, pozitív energiájú legyen. Számtalan ilyen zene létezik, s minden zenehallgató sok-sok ilyen dalt tudna felsorolni. Alábbiakban pozitív, vidám zenékről, sőt vicces, bolondos zenékről lesz szó. Természetesen a „kereteken” belül maradva, főképpen azokból a műfajokból válogatva, amelyek a blogban ismertetésre kerültek.

Pozitív, életöröm zenék és stílusok



Ide tartoznak a különféle disco és dance stílusok és azok leszármazottai. Gyakorlatilag minden olyan zene és dal, amelyik felkelti az életörömöt, mosolyra fakaszt, megmozgat. A 70-es, 80-as években a discozene volt az a műfaj, amelyre leginkább illettek ezek a tulajdonságok, a 90-es években pedig az eurodance.
A lényeg a „könnyűség”, lazaság, „semmi gond”, pozitív életérzés. 







Néhány boldog (happy) dal:



Droids - Be Happy   1978  (disco, synthpop)
P. Lion - Happy Children  1983  (italo disco)
Baby’s Gang - Happy Song   1984  (italo disco)
BONEY M. And Bobby Farrell with The School-Rebels – Happy Song   1984  (disco, italo disco)
Ranko - Happy World   1984  (italo disco)
Cardenia - Happy Station   1993  (eurodance)
Prince Ital Joe feat. Marky Mark – Happy People  1993  (eurodance)
Blue Heart - Singin' I'm Happy   1995  (italodance)
Full Speed ‎– Happy   1995  (eurodance)
Sequential One - Happy Feelings (original version)   1995  (hard trance)
Technohead - Happy Birthday   1996  (happy hardcore)
The Free – Happy   1996  (eurodance)
Infinity ‎– Happy   1998  (eurodance)
Splash – Happy Day   2000  (dance, trance)
Royal Gigolos – Happy Song   2004  (tech-house)


 

Vidám, boldog stílusok – Eurobeat, Happy Hardcore



Az eurobeatés a happy hardcore stílusokra is a nagy sebesség, pörgés és gondtalanság a jellemző. Míg előbbi lágyabb és magasabb hangzású, könnyed zene, utóbbi keményebb, ütősebb.




                                 



Bolondos zenék, vicces zenék



Régebben gyűjtöttem ezeket, és leginkább az eurodance, techno, happy hardcore, hardcore zenékben találtam bolondos dalokat. De idevehetjük a népzenei diszkósított feldolgozásokat is, amelyek a 90-es években voltak divatosak (Edelweiss, K2 stb.) Az alábbi listában láthatsz jónéhányat.







Bolondos zenék, vicces zenék lista (hardcore zenéket kihagytam):



Edelweiss – Bring Me Edelweiss   1989  (new beat, house, synthpop)
Silicon Dream – Wunderbar (Where is the bar mix)  1989  (acid house)
Bigod 20 – Kreusch   1990  (EBM)
The Prodigy - Charly (Alley cat mix)   1991  (breakbeat, techno)
The Prodigy – Your Love   1991  (breakbeat)
Doctor Spin – Tetris   1992  (techno)
Edelweiss - Dancin' White Horses   1992  (eurodance)
Edelweiss ‎– Starship Edelweiss   1992  (eurodance)
Glam - Hell's party   1992  (house)
Nuke – Nana   1992  (techno, house)
Sequencial – Psychotronic   1992  (acid techno)
Sonz Of A Loop Da Loop Era - Peace & Loveism   1992  (breakbeat)
The Prodigy - Full Throttle (original mix)  1992  (breakbeat)
Westbam - Drop The Bomb   1992  (techno)
Calva Y Nada - Calva Polka   1993  (EBM, industrial)
Nino - World Champion   1993  (jungle)
Knorz – Also Freunde   1993  (techno, trance)
Oochie Coochie Cartoon Club - Pin-ochio   1993  (eurodance)
Teschnozabel - Was Is'n Teschno   1993  (techno)
XTM - Arriba, Arriba!   1993  (techno)
Ciber Country Sound – Al Bote   1994  (dance)
K2 – Der Berg Ruft   1994  (eurodance)
K2 – Show Me Your Love1994  (eurodance)
K2 – Die Nachtigall Singt 1994  (eurodance)
Marusha - We Are The Bass   1994  (breakbeat)
RMB - Chakka Chakka   1994  (techno)
Teschnozabel - Mach' Dich Ma Locker !!!   1994  (techno)
XXL Featuring P. "Cool Man" Steiner - It’s Cool Man   1994  (eurodance)
Dolls United - Blechbüchse Roll!   1995  (happy hardcore)
K2 - Grosser Bär   1995  (eurodance)
Carlos Masseratti - Get On The Move (hardcore mix)   1996  (hardcore, happy hardcore)
Partyfloor - Flohwalzer (original mix)   1996  (eurodance)
Partyfloor - Immer Bum Bum   1996  (eurodance)
The Rebote - Paranoiko Man   1996  (eurodance)
666 - Alarma!   1997  (hard house)
Gabberwijffie - Klappus In Je Handjes   1997  (happy hardcore)
Kasz & Beal - Theme from Mortal Kombat (chicken dust mix)   1997  (industrial, techno)
DJ Rien - Y A Rien Lá   1998  (garage house)
K2 - Horny Matterhorny   2000  (eurodance)
Schwarze Puppen - Schwarze Puppen   2001  (techno, hard trance)
Citron Orch. - Limones Dance   2002  (dance)
Drunkenmunky - Geht's Noch?   2005  (hard house)



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1995 TOP 10 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1995 Top 10 zene szubjektív
 1995 Top 10 zene szubjektív






Az 1995-ös évben hatalmas mennyiségű elektronikus tánczene zúdult a piacra, köztük az egyre magasabb bpm számmal pörgő happy hardcore zenék és az eurodance vitték a prímet. Ebben az évben ismét rengeteg zeneszámot rögzítettem magnóra, nagyon sok jó zene volt, de viszonylag kevés nagyon kiemelkedő. Nagyjából ekkorra érte el az elektronikus tánczene a sebességcsúcsot, a következő években ez a tendencia megállt, sőt a 2000-es évekre más irányba ment (ld. pl. a lassabb electro house).
De a többi zenei műfajban is történtek jelentős események, alkotások, amelyek közül jónéhány megragadta a figyelmem.






1995 Top 10 zene



VangelisVoices című albuma szép sikereket ért el Európa szerte, erről a Prelude című zeneszám lenyűgöző. Nem is kívánom szavakkal illetni, egyszerűen hallgasd ezt a tökéletes dallamot!

 

 

A Mother’s Pride tropikus hangzású Floribunda dala mindig is megbabonázott, a hajdani progressive house egyik gyöngyszeme. A Raver’s Nature–ről már mindent leírtam (ld. a linket), ’95-ben a pörgős Bring Me Noise tetszett a legjobban.
1995-ben az XXL listavezető volt Franciaországban. Myléne Farmer eme dala igazi fülbemászó sláger. A 80-as évek egyik legsikeresebb német szintipop csapatának a 90-es években is volt néhány ütős szerzeménye. A Boytronic - a korral haladva - új hangszerelésben, nagyon jó hangzású muzsikát alkotott a Blue Velvet –tel.
Perplexer– aki jellegzetes stílusával a 90-es évek közepén volt a csúcson – jópár dallal aratott a tánczenei világban. 1995-ben a Love Is In The Air tetszett a legjobban, elsősorban a dinamikája és a sebessége miatt. Az Ectomorph– aki mögött Patrick van Kerckhoven bújt meg – zenéjétől még most is vigigfut a hátamon a hideg. A Heartbeat–et egy akkoriban vásárolt műsoros kazettán hallottam először, és nagyon ütött.
 


 



Bár az RMB akkor már évek óta létezett, én igazán a Love Is An Ocean című videoklip megjelenésekor kedveltem meg őket. Ez a jó kis zene a 23. volt a német kislemezlistán. DJ Bobo–nak egy halomra való jó kislemeze jelent meg ebben az időszakban, nekem a Freedom nyerte el a leginkább a tetszésemet, főleg az énekhang és a dallam miatt.
Kicsit bajban voltam a 10. hely eldöntésekor, mert – mint említettem – rengeteg jó zene volt ’95-ben, de kevés magasan kiemelkedő, így végül a Fly–ra esett a választásom.

1995 Top 10



1.Vangelis – Prelude  (ambient)  
2.Mother’s Pride – Floribunda  (progressive house)  
3.Raver’s Nature - Bring Me Noise   (hard trance, happy hardcore)
4.Myléne Farmer – XXL   (pop rock)
5.Boytronic - Blue Velvet (extended)  (eurodance, trance)  
6.Perplexer - Love Is In The Air   (techno, house, hard trance)
7.Ectomorph – Heartbeat   (hardcore, gabber)  
8.RMB - Love Is An Ocean   (trance)
9.DJ Bobo – Freedom   (eurodance)
10.2 Brothers On The 4th Floor – Fly   (eurodance)


Előzmény: 1994 Top 25 zene

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

90-ES ÉVEK LEGNAGYOBB SLÁGEREI

$
0
0
90-es évek legnagyobb slágerei
 90-es évek legnagyobb slágerei



A 90-es évek legnagyobb slágerei összeállítását ugyanúgy készítettem, mint a 80-as évekét. Tehát 10 világszerte ismert lemezlistát, azaz az amerikai Billboard, a brit, a német, a francia, az olasz, a kanadai, az ausztrál, a spanyol, a holland és a svéd listákat vettem figyelembe. Itt is megjegyzem, hogy az összeállítás akkor lehetne teljes, ha minden ország listáját figyelembe venném. Ez azonban nagyon nehezen lenne kivitelezhető, ráadásul nincs mindenhonnan információ, azonkívül ezek nemzetközi jelentősége meglehetősen eltérő. Így maradtam a 80-as évek listája esetében használt 10 országnál, és nem az általam megszokott évtizedhatárokat (1991-2000), hanem az általában használt (1990-1999) összesítettem. Így is rengeteg órát vett igénybe az adatok összegyűjtése évenként és a listák összesítése, de legalább megismerhetjük az eredményt.



Először az alábbi 10 – zeneileg magasan jegyzett – slágerlistát közlöm országonként, majd ezek összesítéseként a 90-es évek legnagyobb slágereit. A helyezéseknél azt vettem figyelembe, egy-egy zeneszám hány hetet töltött a slágerlista élén. Tehát a végső összesítésnél ezen 10 ország slágerlistáján a legtöbb héten át első helyezetteket összegeztem, így jött létre a legalul látható 90-es évek Top 50. A számok a sor végén azt jelentik, hány hetet töltött a dal a lemezlisták élén.




Billboard Hot 100 90-es évek TOP 10



1.Mariah Carey & Boyz II Men    "One Sweet Day"   16   (1995-1996)
2.Whitney Houston    "I Will Always Love You"   14   (1992-1993)
   Boyz II Men    "I'll Make Love To You"   14   (1994)
   Los Del Rio    "Macarena (Bayside Boys Mix)”   14   (1996)
   Elton John    "Candle in the Wind '97" /"Something About the Way You Look Tonight"   14   (1997-1998)
6.Boyz II Men    "End Of The Road"   13   (1992)
   Brandy & Monica   "The Boy Is Mine"   13   (1998)
8.Santana featuring Rob Thomas   "Smooth"   12   (1999-2000)
9. All-4-One    "I Swear"   11   (1994)
    Toni Braxton   "Un-Break My Heart"   11   (1996-1997)
    Puff Daddy & Faith Evans featuring 112   "I'll Be Missing You"   11   (1997)



UK Singles Chart 90-es évek TOP 10



1.Bryan Adams    "(Everything I Do) I Do It for You"   16   (1991)
2.Wet Wet Wet    "Love Is All Around"   15   (1994)
3.Whitney Houston   "I Will Always Love You"   10   (1992-1993)
4.Shakespears Sister   "Stay"   8   (1992)
5.Meat Loaf    "I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)"   7   (1993)
  Celine Dion    "Think Twice"   7   (1995)
   Spice Girls    "Wannabe"   7   (1996)
   Cher    "Believe"   7   (1998)
9.Snap!    "Rhythm Is a Dancer"   6   (1992)
   Run-D.M.C. vs Jason Nevins   "It's Like That"   6   (1998)
    Michael Jackson   "Earth Song"   6   (1995-1996)



Germany Media Control Charts 90-es évek TOP 10



1.Matthias Reim   "Verdammt, Ich Lieb' Dich"   16   (1990)
2.U96   "Das Boot"   13   (1992)
   Andrea Bocelli and Sarah Brightman   "Time to Say Goodbye"   13   (1996-1997)
   Céline Dion   "My Heart Will Go On"   13   (1998)
5.Inner Circle   "Sweat (A La La La La Long)"   12   (1992)
6.Sinéad O'Connor   "Nothing Compares 2 U"   11   (1990)
   Enigma   "Sadeness Part I"   11   (1990-1991)
   Scorpions   "Wind of Change"   11   (1991)
   Vangelis   "Conquest of Paradise"   11   (1995)
    Puff Daddy featuring Faith Evans and 112   "I'll Be Missing You"   11   (1997)  
    Lou Bega   "Mambo Nº 5"   11   (1999)


French Singles  (French SNEP Top 100) 90-es évek TOP 10



1.Lou Bega   "Mambo No. 5"   20   (1999-2000)
2.Daniel Lavoie, Patrick Fiori & Garou   "Belle"   17   (1998-1999)
3.Youssou N'Dour & Neneh Cherry   "7 Seconds"   16   (1994)
4.Jordy   "Dur dur d'être bébé!"   14   (1993)
5.Gala   "Freed from Desire"   13   (1996-1997)
6.Coolio featuring L.V.   "Gangsta's Paradise"   12   (1995-1996)
    Manau   "La Tribu de Dana"   12   1998)
    Larusso   "Tu m'oublieras"   12   (1999)
9.Freddie Mercury   "Living on My Own"   11   (1993-1994)
   Robert Miles   "Children"   11   (1996)


Italian Hit Parade Singles Chart 90-es évek TOP 10



1.Riccardo Cocciante   "Se Stiamo Insieme"   14   (1991)
2.Edoardo Bennato, Gianna Nannini   "Un' Estate Italiana"   12   (1990)
3.Snap!   "Rhythm Is a Dancer"   11   (1992)
   Robert Miles & Maria Nayler   "One & One"   11   (1996-1997)
5.Amedeo Minghi, Mietta   "Vattene Amore"   10   (1990)
   Ti.Pi.Cal   "The Colour Inside"   10   (1995)
   Cher   "Believe"   10   (1999)
8.883   "Sei Un Mito"   9   (1993)
   Youssou N'Dour & Neneh Cherry   "7 Seconds"   9   (1994)
   Aerosmith   "I Don't Want to Miss a Thing"   9   (1998)
   Jovanotti, Ligabue & Piero Pelu   "Il mio nome e mai piu"   9   (1999)


Canadian RPM magazine 90-es évek TOP 10



1.Lou Bega   "Mambo No. 5"   11   (1999)
2.Bryan Adams   "(Everything I Do) I Do It for You"   9   (1991)
   Chumbawamba   "Tubthumping"   9   (1997-1998)
   Natalie Imbruglia   "Torn"   9   (1998)
5.Whitney Houston   "I Will Always Love You"   8   (1992-1993)
   Mariah Carey   "Dreamlover"   8   (1993)
   Alanis Morissette   "Head Over Feet"   8   (1996-1997)
   Ricky Martin   "Livin' la Vida Loca"   8   (1999)
9.Patty Smyth and Don Henley   "Sometimes Love Just Ain't Enough"   7   (1992)  
10.Phil Collins   "I Wish It Would Rain Down"   6   (1990)
     Janet Jackson   "That's the Way Love Goes"   6   (1993)
     Bryan Adams   "Please Forgive Me"   6   (1993-1994)
     Gin Blossoms   "Til I Hear It from You"   6   (1995)
     Alanis Morissette   "Ironic"   6   (1996)
     Sarah McLachlan   "Building a Mystery"   6   (1997)
     Celine Dion   "My Heart Will Go On"   6   (1998)
     Alanis Morissette   "Thank U"   6   (1998-1999)
     Jennifer Lopez   "If You Had My Love"   6   (1999)


Australian Singles Chart (ARIA Charts) 90-es évek TOP 10



1.Coolio featuring L.V.   "Gangsta's Paradise"   13   (1995)
2.Bryan Adams   "(Everything I Do) I Do It for You"   11   (1991)
   Spice Girls "Wannabe"   11   (1996-1997)
4.Whitney Houston   "I Will Always Love You"   10   (1992-1993)
5.Los del Río   "Macarena"   9   (1996)
   Hanson   "MMMBop"   9   (1997)
   Aerosmith   "I Don't Want to Miss a Thing"   9   (1998)
   Britney Spears   "...Baby One More Time"   9   (1999)
   Eiffel 65   "Blue (Da Ba Dee)"   9   (1999)
10.Lou Bega   "Mambo No. 5 (A Little Bit Of...)"   8   (1999)
     The B-52's   "Love Shack"   8   (1990)
     Sinéad O'Connor    "Nothing Compares 2 U"   8   (1990)
     Michael Jackson   "Black or White"   8   (1991-1992)
     Meat Loaf   "I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)"   8   (1993)
     The Cranberries   "Zombie"   8   (1994-1995)
     No Doubt   "Don't Speak"   8   (1997)
     Savage Garden Australia   "Truly Madly Deeply"   8   (1997)


Spanish Singles  (PROMUSICAE Top 20) 90-es évek Top 10



1.Elton John   "Candle in the Wind 1997"   15   (1997)
2.John Travolta & Olivia Newton-John   "The Grease Megamix"   12   (1991)
   Michael Jackson   "Black or White"   12   (1991-1992)
   Lou Bega   "Mambo No. 5"   12   (1999)
5.Ororo    "Zombie"   9   (1995)
   Cher   "Believe"   9   (1998-1999)
   Enrique Iglesias   "Rhythm Divine"   9   (1999-2000)
8.Double You   "Please Don't Go"   8   (1992)
   Xuxa   "Sensacion de Vivir"   8   (1992)
   Co.Ro featuring Taleesa   "Because the Night"   8   (1992)
   Whigfield   "Saturday Night"   8   (1993-1994)


Dutch Top 40. 90-es évek TOP 10



1.Marco Borsato   "Dromen zijn bedrog"   12   (1994)
2.Bryan Adams   "(Everything I Do) I Do It for You"   11   (1991)
3.4 Non Blondes   "What's Up?"   10   (1993)
   Vangelis   "Conquest of Paradise"   10   (1995)
   Céline Dion   "My Heart Will Go On"   10   (1998)
6.Sinéad O'Connor     "Nothing Compares 2 U"   8   (1990)
   George Michael and Elton John   "Don't Let the Sun Go Down on Me"   8   (1992)
   Paul de Leeuw   "Ik wil niet dat je liegt" / "Waarheen waarvoor"   8   (1994)
   Wes   "Alane"   8   (1997)
   R. Kelly   "If I Could Turn Back the Hands of Time"   8   (1999)


Sweden Topplistan 90-es évek TOP 10



1.Bryan Adams   "(Everything I Do) I Do It for You"   12   (1991)
   Erasure   "Abba-esque" (EP)   12   (1992)
   Coolio featuring L.V.   "Gangsta's Paradise"   12   (1995)
4.Michael Jackson   "Black or White"   10   (1991)
   Bryan Adams, Rod Stewart, Sting   "All For Love"   10   (1994)
   Paradisio   "Bailando"   10   (1997)
7.Dr. Bombay   "Calcutta (Taxi Taxi Taxi)"   9   (1998)
8.Sinéad O'Connor   "Nothing Compares 2 U"   8   (1990)
   Roxette   "Joyride"   8   (1990)
   2 Unlimited   "No Limit"   8   (1993)
   Mariah Carey   "Without You"   8   (1994)
   Rednex   "Cotton Eye Joe"   8   (1994)
   Babylon Zoo   "Spaceman"  8   (1996)
   A-Teens   "Mamma Mia"   8   (1999)
   Eiffel 65   "Blue (Da Ba Dee)"   8   (1999)



90-es évek legnagyobb slágerei összesített lista



90-es évek TOP 50


(B:Billboard, Uk:brit lista, N:német l., F:francia l., O:olasz l. K:kanadai l., S:spanyol l., H:holland l., Sw:svéd l. A:ausztrál l.)


1.Lou Bega   "Mambo Nº 5"   2UK 11N 20F 6O 11K 8A S12 4H 7Sw  (1999) 81
2.Bryan Adams  "(Everything I Do) I Do It For You"   7B 16UK 5N 8F 9K 11A 11H 12Sw  (1991) 79
3.Whitney Houston   "I Will Always Love You"   14B 10UK 5N 8F 2O 8K 10A 1S 9H 6Sw  (1992-1993) 73
4.Coolio featuring L.V.   "Gangsta's Paradise"  3B 2UK 6N 12F 8O 13A 5H 12Sw   (1995-1996) 61
   Elton John   "Candle in the Wind '97" 14B 1UK 7N 6F 6A 15S 5H 7Sw   (1997-1998) 61
6.Puff Daddy & Faith Evans featuring 112  "I'll Be Missing You"   11B 3UK 11N 8O 5A 5S 9H 8Sw   (1997) 60
7.Celine Dion   "My Heart Will Go On"   2B 2UK 13N 6F 6K 2O 4A 2S 10H 11Sw   (1998) 58
8.Michael Jackson   "Black or White"   7B 2UK 2F 2K 8O 8A 12S 10Sw   (1991-1992) 51
   Cher   "Believe"   4B 7UK 4N 1F 1K 10O 5A 9S 5H 5Sw   (1999) 51
10.Sinéad O'Connor   "Nothing Compares" 4B UK4 11N 5K 8H 8A 8Sw   (1990) 48
11.The Fugees   "Killing Me Softly"   5UK 8N 5F 8O 7A 6H 5Sw   (1996-1997) 44
12.Meat Loaf   "I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)"      5B 7UK 9N 2K 8A 6H 5Sw   (1993) 42
13.Eiffel 65  "Blue (Da Ba Dee)"   3UK 9N 3F 2K 9A 5H 8Sw   (1999) 39
14.Los Del Rio   "Macarena"   14B 4N 7F 9A 4H   (1996) 38
15.Enigma  "Sadeness Part I"   1UK 11N 5F 5O 7S 1H 4Sw (1990-1991) 34
16.Snap!   "Rhythm Is a Dancer"   6UK 6N 5F 11O 1S 4H  (1992) 33
     Robert Miles  "Children"    7N 11F 6O 2S 7Sw   (1996) 33
     Aqua  "Barbie Girl"   4UK 7N 7F 8O 3A 1H 3Sw   (1997) 33
19.Snow   "Informer"   7B 7N 7G 5A 6Sw   (1993) 32
20.All-4-One  "I Swear"   11B 9N K3 5A 1H 2Sw  (1994) 31
21.Spice Girls  "Wannabe"   7UK 4N 3F 11A 2H 3Sw   (1996-1997) 30
22.Londonbeat  "I've Been Thinking About You"   2N 4O 2K 4A 7S 4H 6Sw   (1990-1991) 29
     George Michael & Elton John   "Don't Let the Sun Go Down on Me"   1B 2UK 7F 3K 8O 8H   (1991-1992) 29
     Freddie Mercury   "Living on My Own"   2UK 11F 8O 3S 5Sw   (1993-1994) 29
     Wet Wet Wet  "Love Is All Around"   15UK 6A 4H 4Sw   (1994) 29
26.Madonna   "Vogue"   3B 4UK 3K 2O 5A 6S 4Sw (1990)  27
     UB40  "Can't Help Falling In Love"      7B 2UK 2K 7A 5H 4Sw   (1993) 27
     Britney Spears  "...Baby One More Time"   2B 2UK 6N 2F 1K 2O 9A 3Sw   (1999) 27
29.Aerosmith  "I Don't Want to Miss a Thing"   4B 4N 9O 9A   (1998) 26
30.Roxette  "Joyride"   B1 8N 3K 3A 2H 8Sw   (1991)  25
     Scorpions   "Wind of Change"   11N 7F 3H 4Sw  (1991) 25
     Mr. Big   "To Be With You"   3B 4N 5K 3A 4H 6Sw   (1992) 25
     2 Unlimited   "No Limit"   5UK 4F 5H 3S 8Sw   (1993) 25
     4 Non Blondes   "What's Up?"   10N 10H 5Sw   (1993-1994) 25
     Bryan Adams, Rod Stewart, Sting  "All For Love"   3B 4N 5K 1O 2A 10Sw   (1993-1994) 25
     Youssou N'Dour & Neneh Cherry  "7 Seconds"   16F 9O   (1994) 25
     Ace of Base  "The Sign"   6B 3N B6 5K 4A S1   (1994) 25 
38.Boyz II Men   "End Of The Road"   13B 3UK    4A 3H   (1992) 23
     Rednex  "Cotton Eye Joe"   3UK 10N 2H Sw8   (1994) 23
40.Mariah Carey  "Without You"   4UK 4N 6H 8Sw   (1994) 22
41.No Doubt  "Don't Speak"   3UK 2K 8A 7H 1Sw   (1997) 21
     Vangelis  "Conquest of Paradise"   11N 10H   (1995) 21
      No Doubt  "Don't Speak"   3UK 2K 8A 7H 1Sw   (1996-1997) 21
44.Ricky Martin  "La Copa de la vida"   6F 6A 2S 6Sw   (1999) 20
45.Haddaway  "What Is Love"   5F 4O 4S 6H   (1993) 19
      Dr. Alban  "It's My Life"   8N 7H 4Sw    (1992) 19
47.Ace Of Base "All That She Wants"   3UK 8N 2O 3A 2S   (1993) 18
     The Cranberries   "Zombie"   1N 9F 8A   (1994-1995) 18
     Mariah Carey & Boyz II Men  "One Sweet Day"   16B    2K   (1995-1996) 18
50.John Travolta & Olivia Newton-John  "The Grease Megamix"   12S 5A   (1991) 17
     Salt-n-Pepa  "Let's Talk About Sex"   10N 3H 4A   (1991-1992)   17
     Inner Circle   "Sweat (A La La La La Long)"   12N 5H   (1992) 17
     Erasure   "Abba-esque" (EP)   5UK 12Sw   (1992) 17
     Culture Beat  "Mr. Vain"   4UK 9N 2O 1A 1H   (1993) 17
     Brandy & Monica"The Boy Is Mine"   13B 1K 3H   (1998)  17
     Natalie Imbruglia   "Torn"   9K 3S 5Sw   (1998) 17
     Daniel Lavoie, Patrick Fiori & Garou  "Belle"   17F   (1998-1999) 17


Kapcsolódó cikk: 80-as évek legnagyobb slágerei


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

PARADISIO EGYÜTTES

$
0
0
Paradisio együttes
 Paradisio együttes



A Paradisio együttes a Bailando című slágerével robbant be nálam. A rádióban hallottam először, buszban ülve, s megfogott a délies hangzás. A dal és az énekesnő engem egy kicsit emlékeztetett az italo és eurobeat stílusokra is, és persze a latinos és ritmusos hangzás kiemelte az átlagos eurodance muzsikák közül. A Paradisio együttes összetétele megváltozott az idők során és azóta a csapat is szétszéledt, de a hatásuk örökre beírta magát a zenetörténelembe. Bár a legtöbb zenerajongó számára az együttes első időszaka volt a legemlékezetesebb, a folytatás is maradandó lett. De lássuk a Paradisio történetét teljes egészében.



A Paradisio együttes megalakulása, tagjai



A Paradisio együttes megalakulásának gyökerei egészen 1993-ba nyúlnak vissza. Volt ugyanis két sikeres belga „remixer”, Patrick Samoyés Luc Rigaux. Ők mellesleg nemcsak remixeléssel foglalkoztak, és sok más formáció mögött megbújtak, The Unity Mixers név alatt pedig 1991-től fogva számos elektronikus tánczenei megamix lemez fűződött a nevükhöz. Ők ketten figyeltek fel a Maria Isabel Garcia Asensio nevet viselő spanyol hölgyre, akinek 1991-ben és ’92-ben már jelent meg kislemeze, Marisa előadónéven.



Maria Isabel hangja – aki 1970-ben született Málaga -ban és spanyolul és franciául is énekelt – nagyon jó benyomást tett a két belga zenei fenegyerekre. Az élénk színű ruháiról és színes parókáiról ismert Maria Belgiumban ismerte meg őket, s együttműködésük eredményeképp született meg aParadisio nevet viselő formáció 1994-ben.



A Paradisio első lemezei slágerei, Bailando



1995-ben jelent meg az Un Clima Ideal nevű kislemez, amely azonnal közkedveltté vált Belgiumban. Bár egészen a 17. helyig menetelt a slágerlistán, külföldön ekkor még nem figyeltek fel igazán rájuk. 


 A Paradisio elso albuma Maria Isabel Garcia Asensio-val
A Paradisio első albuma Maria Isabel Garcia Asensio-val


Az igazi áttörést a Bailando című kislemez hozta, amelyre már bővebben kitértem a Latino disco című cikk, latin dance részében. Hogy teljesen pontos legyek, a Bailando című dal első verziói már 1995-ben megszülettek, de a video és rádióváltozatot is tartalmazó kislemez 1996 januárjában került először piacra. Ez a felejthetetlen dallamú kislemez 1996 és 1997 során hatalmas karriert futott be Európában. Csupán Franciaországban több, mint 550 ezer, világszerte pedig 5 millió példányban kelt el. Norvégiában az első helyezés mellett kétszeres platinalemez volt, Svédországban szintén első, s mindezt felülmúlva, háromszoros platinalemez lett. Akkoriban a „Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco” szöveg meghódította a kontinens diszkóklubjait, számos lemezlistán előkelő pozíciót elérve. Az olasz, a dán és a finn listán is eljutott a csúcsra, Belgiumban második, a franciáknál negyedik, a spanyol listán pedig a nyolcadik helyig tört fel.
1996-ban a DJ Lorenzo–val közös Ritmo De La Noche Rap című lemezük jelent meg, valamint a Bandolero októberben. A Bandolero szintén nagyon népszerű volt, a legjobb 20 közé jutott Belgiumban, de még kelendőbbé vált az 1998-as új kiadásakor, amikor Olaszországban 11. helyezett lett. A Bandolero, ha lehet, méginkább hozta a latinos feelinget az eurodance alaphoz.



A Vamos a la Discoteca kislemez és a Paradisio album



Az 1997 májusában megjelenő Vamos a la Discoteca ismét nagyot durrant. Több országban bejutott a Top 20 közé, s Olaszországban 9. Norvégiában 6. Finnországban és Svédországban pedig 3. volt. A Vamos a la Discoteca videoklipjét a Bahama szigeteken forgatták, s az élénk színek és varázslatos nyári környezet ismét nagy szerepet kapott. Akkoriban - elsősorban a klipeknek és a nyilvános fellépéseknek köszönhetően - a rózsaszín vagy kék paróka, és a színes ruhák már-már Marisa védjegyévé vált.



 

 

A spanyolos jellegű Dime Como– amelynek a videoklipje vadnyugati környezetben játszódik - már kevesebb figyelmet kapott elődeihez képest, mindössze a svéd és a belga listán ért el említésre méltó helyezést.
1997-ben látott napvilágot a 14 dalt, illetve remixet tartalmazó Paradisio album, amely a csapat első, s egyben legkelendőbb nagylemeze volt. Az album a kislemezeken is megjelenő zenék mellett egyéb dalokat, valamint a Bailandoés a Bandolero remixeit tartalmazta. A Bailando című kislemezhez hasonlóan ez az album is kétszeres (Norvégia), illetve háromszoros (Svédország) platinalemez lett a skandináv országokban. A Paradisio album 1998-ban is megjelent, ekkor már Oroszországban és a távoli japánban is kiadták.
Az 1998-as Paseo volt az utolsó kislemez a Paradisio eredeti felállásában. Maria utoljára működött közre hangjával. Utána még egy másik énekesnő (Angie B) helyettesítette őt néhány nyilvános (tv) felvételen aki valószínűleg csak imitálta az ő hangját.



A Paradisio második korszaka



1999-re komoly problémák elé nézett a lemezcég, s ez arra késztette Maria –t, hogy szólókarrierbe fogjon. Japánban még kiadtak egy albumot Discoteca néven. Az eredeti felállásból Patrick Samoy maradt, és az olasz Sandra De Gregorioérkezett énekesként. Az új kislemez a Samba del Diablo címet viselte, és mérsékelt eredményeket ért el. A 2000-es megjelenésű La Propaganda már nem sok vizet kavart.
2001-ben kiadták a Vamos a la Discoteca remake –jét Alexandra Reeston vokáljával.


 


Ismét új énekes következett, ezúttal Maria Del Rio. A Luz De La Luna videoklipje egy meseszép szigeten készült és a dal is nagyon „Paradisio –s” lett. Mindezek ellenére a kislemez 2003-ban csak a belga listán ért el számottevő eredményt.
2004-ben és 2005-ben Miquel Fernandez képviselte a Paradisio vokálját.



Az új Paradisio együttes



2008-tól a fiatal, olasz-spanyol Shelby Diaz jelentette az együttes új hangját, akinek mindig is az álma volt a zenei karrier. Shelby újraírta a régi nagy slágert Bailando Me Dices Adios címmel, s a kislemez 2009-ben került a piacra. A májusban megjelent kislemez nagyon hasonlított az eredetire, de a lemezlistákon nem ért el eredményt. 

 

 

2010-ben ennek a változatnak egy újabb remixe jelent meg.
2011-ben újabb albumok kerültek kiadásra a Paradisio neve alatt. A Best Of lemez a régi slágerek mellett a népszerű spanyol változatokat is tartalmazta. A másik két nagylemez a Noche Caliente, és a Havana volt. 2011-ben Damon Paul is remixelte a Bailando–t.
Shelby Diaz 2013-ig volt a Paradisioénekese, 2014-től  Indhira–val működnek együtt.

 Őket is ajánlom: U.S.U.R.A.
                          Baby Baby, Leonie Gane
                          Cappella


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1996 TOP 10 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1996 Top 10 zene szubjektív
 1996 Top 10 zene szubjektív





Az 1996-os Top 10 válogatásom mindegyik darabját bemutattam már régebbi cikkekben. Az 5. és a 10. helyezett között hajszálnyi különbség van, 1996-ban hasonló, de biztosan nem ez lett volna a sorrendem, most éppen így érzem.
Az Offshore–t már több helyen említettem, elsősorban a guitar trance zenék egyik klasszikusa. A Paradisio legnagyobb slágerét éppen az előző cikkben taglaltam. A Members Of Mayday felpörgős zenéje a diszkóklubok slágere volt akkoriban.
Az Enigma–tól a Shadows In Silence különleges gitárdallamával fogott meg. A Raver’s Nature csapatot is már bemutattam, ők zseniálisan keverték a happy hardcore és a trance stílusokat.





A Dune jellegzetes dallamú Million Miles From Home című dala a holland listán a 10. helyig menetelt 1996-ban. A Q-Zar egy olasz formáció volt, amelynek az alábbi a második kislemeze. Perplexer feldolgozását eléggé elhanyagolták akkoriban, legalábbis nem jutott a német slágerlistára, pedig szerintem nagyon jó lett.



A Mallorca szerintem a Loft egyik legjobban sikerült dala, ezért is máig érthetetlen miért nem került anno egy ismert slágerlistára sem fel. A Magic Affair–nek számos kiváló eurodance zenéje volt, az Energy Of Light az egyik. Ez a német és a svéd slágerlistán szerepelt.





Ezeken kívül van még egy csomó zene, amely beleférhetne az első 10-be, mert szinte ugyanígy tetszik, de egy lista sem végleges.




1996 Top 10 zene



1.Chicane – Offshore  (guitar trance)   1996
2.Paradisio – Bailando  (latin dance)   1996
3.Members Of Mayday – The Day X  (techno, hard trance)   1996
4.Enigma - Shadows In Silence  (downtempo)   1996
5.Raver’s Nature - Somebody Scream (happy hardcore, breakbeat, trance)   1996
6.Dune - Million Miles From Home (happy hardcore)   1996
7.Q-Zar - Digital Quartz (trance, progressive trance)   1996
8.Perplexer - Kung Fu Fighting (eurodance)   1996
9.Loft – Mallorca (eurodance)   1996
10.Magic Affair - Energy Of Light (eurodance, trance)   1996

Előzmény: 1995 Top 10

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

JERRY GOLDSMITH ÉLETRAJZ, FILMZENÉK

$
0
0
Jerry Goldsmith életrajz, filmzenék
 Jerry Goldsmith életrajz, filmzenék



Jerry Goldsmith egyike azoknak a filmzeneszerzőknek, akikre már gyermekkoromban felfigyeltem. Számos filmben hallottam a zenéjét és mindegyiket egyedinek és különlegesnek találtam. Jónéhány film van, amelyiknek a zenéje szinte összenőtt a történettel. Azt különösen értékeltem benne, hogy a híresebb mozifilmek mellett, kisebb költségvetésű, amolyan videopiacra szánt darabokhoz is vállalt zeneszerzést. Ehhez képest szerintem Jerry Goldsmith nem mindig kapott akkora figyelmet, amelyet megérdemelt volna, legalábbis kortársaihoz képest, főleg hazánkban, ahol elég kevesen ismerik. Eredetiségét és utolérhetetlen egyediségét jelzi, hogy műveit 18 alkalommal jelölték Oscar díjra.



Jerry Goldsmith - A zenei kezdetek


Jerry Goldsmith 1929-ben született Los Angelesben. 6 éves korától kezdte a zongorázást, s 7 évvel később már egy zongoraművész tanította. 1945-ben egy film hatására (amelynek zenéjét Rózsa Miklós szerezte) döntött a zenei pályafutás mellett.
Az 1950-es évek elején a CBS –nél különböző rádióműsorokhoz írt zenéket. Mellette asszisztens és zenei felügyelő volt. Egy évtizeden át dolgozott a társaságnál, melynek során egyik legemlékezetesebb alkotása a The Twilight Zone volt, egy televíziós sorozat zenéje.



1950-ben feleségül vette Sharon Hennagin–t, akivel két évtizeden át együtt maradtak. 1954-től több másik sorozat score –jének elkészítését vállalta, majd a 60-as évek elején a Revue és MGM stúdióknak dolgozott.



Jerry Goldsmith az első filmzenék 50-es, 60-as évek


Az első teljes játékfilmes filmzenéje a Black Patch című  1957-es westernfilmben szólalt meg, amelyet egy másik western és egy fantasztikusabb témájú film noir követett, két évvel később.
A 60-as évek elejétől már számos játékfilm zenéjének megalkotásában működött közre. A Thriller című televíziós sorozat zenéje kapcsán figyelt fel rá Alfred Newman, aki beajánlotta a Universal zenei részlegéhez, amelynek eredményeképp létrejött Az utolsó cowboly filmzenéje 1962-ben. Még elismertebb lett a Freud életéről készült film (Freud: A titkos szenvedély) zenéje ugyanebben az évben, amelyért már Oscarra is jelölték.
További sikeres filmzenék következtek, mint a Rio Conchos (1964), a Fekete-fehér (1965), A kék Max (1966), s további számtalan film, több műfajban, a drámáktól a westernig. A Fekete-fehér –ért, és az 1966-os Homokkavicsok–ért újabb Oscar jelöléseket kapott.

 Jerry Goldsmith a 60-as evekben
Jerry Goldsmith a 60-as években

1963-tól több ízben együttműködött Franklin J. Schaffner rendezővel, amelynek eredményeképp több világhírű filmmuzsikája megszületett, mint pl. A majmok bolygója (1968), vagy A tábornok (1970). A majmok bolygója különös, avantgárd stílusú zenéjéért jelölték a legjobb eredeti filmzene kategóriában Oscar díjra, és A tábornok –ért is kapott jelölést.



Jerry Goldsmith filmzenék a 70-es években

 

Jerry Goldsmithnek 4 gyermeke született első házasságából, majd kétévi egyedülélés után, 1972-ben a dalszövegíró és énekesnő Carol Heather Goldsmith–tel kötött házasságot, akitől egy fia született.
Több film zenéjének szerzése mellett 1973-ban a Pillangó, 1974-ben a Kínai negyed, 1975-ben pedig A szél és az oroszlán című filmek aláfestő zenéjéért kapott újabb Oscar jelöléseket. A Kínai negyed című film esetében mindössze 10 nap állt rendelkezésére, hogy összehozza filmscore –t. Ügyesen megoldotta a feladatot, zseniálisan keverve a keleti hangzást és hangszereket a jazz elemeivel.
Az 1976-os Ómen című horror drámai, félelmetes zenéjéért végre megkapta az Oscar díjat. A legjobb eredeti zene mellett a legjobb eredeti filmdalért (Ave satani) is jelölték.
Amikor hozzálátott az Ómen zenéjéhez, a film már javarészt készen állt, így lehetősége volt a jelenetekhez komponálni az aláfestő muzsikát. A sátáni himnuszt pedig egyetlen nap alatt alkotta meg.
A 70-es évek második felében sok, világszerte ismert filmhez szerzett zenét, mint pl. a Kóma (1978), A brazíliai fiúk (1978), vagy A nagy vonatrablás (1979). Emellett ma már klasszikusnak számító sci-fi filmekhez is komponált, mint pl. a Logan futása (1976), A 8. utas: a Halál (1979), vagy a Star Trek: Űrszekerek (1979).



 A 8. utas a halál nem annyira vonzott, mint a folytatása, de a sejtelmes filmzenéje annál inkább. Amint fokozatosan feltűnik az űrhajó belseje, s felébrednek az utasok, a közben hallható zene máig bennem él. Mind az előbbi, mind az Űrszekerek esetében a filmesek kedvéért újra kellett dolgoznia az eredeti témát, de az Oscar és Golden Globe jelölések, valamint a kritikai elismerések miatt megérte.



Jerry Goldsmith filmzenék a 80-as években


A 80-as években egy halomravaló mozi és videofilm zenéjét szerezte, melyek közül a teljesség igénye nélkül említek meg párat. Egyik kedvenc filmemet, a Poltergeist–et már bemutattam a filmes blogomban. A film miatt több másik felkérést is lemondott, de kárpótlásul újabb Oscar jelölést kapott, és 4 évvel később a folytatás zenéjét is megírta.
Több másik horror, így az Ómen 3. része(1982), a Psycho 2. (1983) és a Link a majom (1986) score -ja  is a művei számát gyarapította.
Számos sci-fi –hez szerzett zenét ebben az évtizedben, kezdve a Gyilkos bolygó – Outland –del 1981-ben.  Az 1984-es Gyilkos robotok–nál már a szintetizátor és az elektronikus hangszerek váltották fel a klasszikus hangzást. Az egyébként sikertelen filmben újfajta megoldásokkal kísérletezett a különböző hangzásokkal. A Földönkívüli zsaru (1988) esetében ugyanez a tendencia figyelhető meg, amelyben kizárólag szintetizátorok használatával  készített az egyes jelenetekhez és szerepekhez külön témákat. Sajnos a film újravágása miatt Curt Sobel–nek kellett újraírnia a score –t, így ő szerepel a fim zeneszerzőjeként, de az eredeti Goldsmith darabokat 2005-ben kiadták. Több másik sci-fi szerű filmnél is közreműködött, mint az Űrrandevú (1985), a Vérbeli hajsza (1987), vagy a Star Trek V.(1989)
A fantasy világába is elkalandozott zenéivel, a Supergirl (1984) és a Legenda (1985) filmekben. Utóbbi zenéjén fél éven át dolgozott, ám csak az európai moziváltozatokban lehetett hallani, ugyanis az amerikai vetítéseknél a német Tangerine Dream zenéje volt az aláfestő muzsika.
Goldsmith az akciófilmek műfajában is maradandót alkotott, melynek egyik legjobb példája a Rambo széria. Számomra különösen a Rambo 2.–től hallható filmscore felejthetetlen, amelytől mindig megborzongok. Ebben már ötvöződik a komolyzene és a 80-as években oly divatos, elektronikus hangzás. A 3. résznél ismét változtatva, már „ázsiai” hangzás is fellelhető. A Közép-Amerikában játszódó Tűzvonalban c. akciófilmnél pánsípokat is vegyített az alkotásba.




 A kalandfilmek közül az általam igencsak kedvelt Salamon király kincse (1985), valamint a Lionheart: The Children's Crusade (1987) érdemel említést. Nem feledkezhetek meg a Szörnyecskékről (1984) sem, amelynek a 2. része (1990) végén hallható dallamot anno magnóra is rögzítettem videokazettáról. Az emlékmás–nál (1990) annyira lekötött a film, hogy nem is figyeltem a zenére, pedig azt is ő szerezte. Még abban az évben jelent meg az Oroszország ház zenéje is, melyben a jazz és az orosz muzsika keveredik.



Jerry Goldsmith filmzenék a 90-es években


A 90-es évek elején ismét jópár különböző műfajú filmnek alkotta meg a háttérzenéjét. Ilyen a Lányom nélkül soha (1991), Egy ágyban az ellenséggel (1991), Elemi ösztön (1992), Halhatatlan szerelem (1992), de a jelölések mellett a Medicine Man –hoz (1991) készített hangzást értékelték a legpozitívabban a kritikusok.
Az Elemi ösztön filmzenéjét mind a Golden Globe, mind az Oscar díjra jelölték, az 1993-as Mindent a győzelemért című fildrámához írt score-t pedig számos film trailerjéhez használták fel később. Miközben további Star Trek mozifilmekhez írt háttérzenét – a ’96-oshoz a fiával együtt - több újabb jelölést kapott, Oscar, Golden Globe, vagy éppen Saturn díjakra. Közülük is kiemelkedik a Szigorúan bizalmas (1997), vagy a Mulan (1998) animációs-rajzfilm.
Olyan ismertebb filmeknek is ő szerezte a zenéjét, mint Az árnyék (1994), a Kongó (1995), Az első lovag (1995), a Ragadozók (1996), vagy A múmia (1999).



Jerry Goldsmith utolsó filmzenéi a 2000-es években


A 2000-es évek elején A pók hálójában (2001), Az utolsó erőd (2001), A rettegés arénája (2001), vagy éppen a Star Trek – Nemezis (2002) című filmekben hallhattuk alkotásait.
Sokadjára dolgozott együtt Joe Dante filmrendezővel a Bolondos dallamok - Újra bevetésen című félig-meddig élő és animációs film zenéjén 2003-ban. Ekkor már egészségi állapota nagymértékben hanyatlott. Az utolsó munkája az Idővonal volt 2003-ban, de a bonyolult utómunka miatt visszautasították a munkáját, és helyette Brian Tyler alkotását alkalmazták.


Jerry Goldsmith halála


Jerry már a 90-es évek vége óta vastagbélrákban szenvedett. Mindenesetre nem adta fel és a 2000-es években is sorra vállalta a filmzenék komponálását. 2003-ra  „érzékelhetően” romlott az állapota, kevesebb munkát vállalt. 2004-ig egyre több filmes ajánlatot volt kénytelen visszautasítani, nagy alkotóereje ellenére, mert egészségileg egyre gyengült.
2004 elején a 75. születésnapjára egy koncertet rendeztek, amelyre már nem tudott elmenni, és ez sejtette a hamarosan bekövetkező eseményt. Jerry Goldsmith végül 2004 július 24-én hagyta itt a földi színteret, álmában. Hatalmas életművével kísérletező és inspiratív zenéivel örökre beírta magát a legnagyobb filmzeneszerzők emlékművébe.


Jerry Goldsmith filmzenék lista (tv filmek és sorozatok nélkül):


Black Patch   1957
Face of a Fugitive   1959
City of Fear   1959
Studs Lonigan   1960
The Crimebusters   1962
Az utolsó cowboy (Lonely Are the Brave)   1962
The Spiral Road   1962
Freud: A titkos szenvedély (Freud)   1962
Adrian Messenger listája (The List of Adrian Messenger)   1963
The Stripper   1963
Sasok gyülekezete (A Gathering of Eagles)   1963
Nézzétek a mező liliomait (Lilies of the Field)   1963
Take Her, She's Mine   1963
A díj (The Prize)   1963
Hét májusi nap (Seven Days in May)   1964
Shock Treatment   1964
Fate Is the Hunter   1964
Rio Conchos   1964
A sátán férge (The Satan Bug)   1965
Szemben az árral (In Harm's Way)   1965
Az elrabolt expresszvonat (Von Ryan's Express)   1965
Morituri   1965
Agónia és extázis (The Agony and the Ecstasy)   1965 (közösen Alex North-tal)
Fekete-fehér (A Patch of Blue)   1965
Our Man Flint   1966
The Trouble with Angels   1966
Stagecoach   1966
A kék Max (The Blue Max)   1966
Második lehetőség (Seconds)   1966
Homokkavicsok (The Sand Pebbles)   1966
In Like Flint   1967
Elég gazember (The Flim-Flam Man)   1967
Fegyverek órája (Hour of the Gun)   1967
Sebastian   1968
A majmok bolygója (Planet of the Apes)   1968
A detektív (The Detective)   1968
A bandita - Bandolero! (Bandolero!)   1968
Száz puska - 100 Rifles (100 Rifles)   1969
The Illustrated Man (1969)
The Chairman (1969)
Justine (1969)
A tábornok (Patton)   1970
A pap, a kurtizán és a magányos hős (The Ballad of Cable Hogue)   1970
Tora! Tora! Tora!   1970
The Traveling Executioner   1970
Rio Lobo   1970
The Mephisto Waltz   1971
A majmok bolygója III.: A menekülés (Escape from the Planet of the Apes)   1971
Vad vándorok (Vad csavargók) (Wild Rovers)   1971
Az utolsó megbízatás - The Last Run (The Last Run)   1971
The Culpepper Cattle Co.   1972  (közösen Tom Scott-tal)
A másik (The Other)   1972
Shamus   1973
Ace Eli and Rodger of the Skies   1973
Egy kis indián (One Little Indian)   1973
A don halála (The Don Is Dead)   1973
Pillangó (Papillon)   1973
Kínai negyed (Chinatown)   1974
S*P*Y*S   1974
Ransom   1975
Szöktetés (Breakout)   1975
The Reincarnation of Peter Proud   1975
A szél és az oroszlán (The Wind and the Lion)   1975
Take a Hard Ride   1975
Breakheart-szoros (Breakheart Pass)   1975
The Last Hard Men   1976
Logan futása (Logan's Run)   1976
Ómen (The Omen)   1976
High Velocity   1976
A Cassandra-átjáró (The Cassandra Crossing)   1976
Az ultimátum (Twilight's Last Gleaming)   1977
Szigetek az áramlatban (Islands in the Stream)   1977
MacArthur   1977
Damnation Alley   1977
Kóma (Coma)   1978
Földi űrutazás (Capricorn One)   1978
Omen 2.: Damien (Damien: Omen II)   1978
Rajzás (The Swarm)   1978
A brazíliai fiúk (The Boys from Brazil)   1978
A mágus (Magic)   1978
A nagy vonatrablás (The Great Train Robbery)   1979
A 8. Utas: a Halál (Alien)   1979
Játékosok (Players)   1979
Star Trek: Űrszekerek (Star Trek: The Motion Picture)   1979
Caboblanco   1980
A gyilkos szalamandra (The Salamander)   1981
Ómen 3.: Végső leszámolás (Omen III: The Final Conflict)   1981
Gyilkos bolygó (Outland)   1981
Az utolsó telefonhívás (Raggedy Man)   1981
Éjszakai átkelés (Night Crossing)   1981
Poltergeist - Kopogó szellem (Poltergeist)   1982
A NIMH titka (The Secret of NIMH)   1982
A hadüzenet (The Challenge)   1982
Inchon   1982
Rambo: Első vér (First Blood)   1982
Psycho 2   (Psycho II)   1983
Homályzóna (Twilight Zone: The Movie)   1983
Tűzvonalban (Under Fire)   1983
Lapátra tett férjek (The Lonely Guy)   1984
Szörnyecskék (Gremlins)   1984
Supergirl (1984)
Gyilkos robotok (Runaway)   1984
Pici - Az elveszett legenda titka (Baby: Secret of the Lost Legend)   1985
Rambo 2. (Rambo: First Blood Part II)   1985
Űrrandevú (Explorers)   1985
Legenda (Legend)   1985
Salamon király kincse (King Solomon's Mines)   1985
Link a majom (Link)   1986
Poltergeist 2. – A másik oldal (Poltergeist II: The Other Side)   1986
A legjobb dobás (Hoosiers)   1986
Különös kegyetlenséggel (Extreme Prejudice)   1987
Vérbeli hajsza (Innerspace)   1987
Lionheart   1987
Bérelj zsarut! (Rent-A-Cop)   1988
Rambo 3. (Rambo III)   1988
Gyilkos törvény (Criminal Law)   1988
Földönkívüli zsaru (Alien Nation)   1988  (lecserélték)
Ami sok, az sokk (The 'Burbs)   1989
Leviathan   1989
Warlock (1989)
Star Trek 5. - A végső határ (Star Trek V: The Final Frontier)   1989
Oroszország ház (The Russia House)   1990
Szörnyecskék 2. – Az új falka (Gremlins 2: The New Batch)   1990
Az emlékmás (Total Recall)   1990
Lányom nélkül soha (Not Without My Daughter)   1991
Egy ágyban az ellenséggel (Sleeping with the Enemy)   1991
Mom and Dad Save the World   1991
Medicine Man   1991
Elemi ösztön (Basic Instinct)   1992
Halhatatlan szerelem (Forever Young)   1992
Mr. Baseball (1992)
A szeretet földje (Love Field)   1993
Nyom nélkül (The Vanishing)   1993
Dennis, a komisz (Dennis the Menace)   1993
Mindent a győzelemért! (Rudy)   1993
Hatszoros ölelés (Six Degrees of Separation)   1993
Bűvölet (Malice)   1993
Matiné (Matinee)   1993
Angie   1994
Rossz lányok Bad Girls)   1994
Az árnyék (The Shadow)   1994
Veszélyes vizeken (The River Wild)   1994
I. Q. - A szerelem relatív (I.Q.)   1994
Kongó (Congo)    1995
Az első lovag (First Knight)   1995
Arc (Powder)   1995
Minden gyanú felett (City Hall)   1995
Tűzparancs (Executive Decision)   1996
Láncreakció (Chain Reaction)   1996
Star Trek 8. - Kapcsolatfelvétel (Star Trek: First Contact)   1996  (közösen fiával Joel Goldsmith-szel)
Ragadozók (The Ghost and the Darkness)   1996
Fészkes fenevadak (Fierce Creatures)   1996
Az elnök különgépe (Air Force One)   1997  (közösen Joel McNeely -vel)
Szigorúan bizalmas (L.A. Confidential)   1997
A vadon foglyai (The Edge)   1997
Kísértethajó (Deep Rising)   1998
A szökevény 2. - Életre-halálra (U.S. Marshals)   1998
Chipkatonák (Small Soldiers)   1998
Mulan (1998)
Star Trek 9. – Űrlázadás (Star Trek: Insurrection)   1998
A múmia (The Mummy)   1999
Az átok (The Haunting)   1999
A 13. Harcos (The 13th Warrior)   1999
Árnyék nélkül (Hollow Man)   2000
A pók hálójában (Along Came a Spider)   2001
Az utolsó erőd (The Last Castle)   2001
A rettegés arénája (The Sum of All Fears)   2002
Star Trek – Nemezis (Star Trek: Nemesis)   2002
Bolondos dallamok - Újra bevetésen (Looney Tunes: Back in Action)   2003
Idővonal (Timeline)   2003  (visszautasított)


Kapcsolódó cikk: Komolyzenei filmzenék


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!
 

1988 TOP 20 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1988 Top 20 zene szubjektív
 1988 Top 20 zene



   Az 1988-as Top 20-as listámban erősen dominálnak a szintizenék. A szintipop és a spacesynth számos slágert hozott ebben az évben. Előbbi nagyon népszerű volt még 1988-ban, utóbbi pedig a holland Michiel van der Kuyés társai révén egyre ismertebbé vált. Az újabb stílusok, mint a house, szintén elindultak hódító útjukra.


1988 Top 10 zene



 Mint fentebb említettem, Michiel van der Kuy számos korszakalkotó dallal és formációval jelent meg. Claudia T. energikus zenéjéről már szót ejtettem az Electrodisco cikkben. A Laserdance közismert, de a Primero és a Proxyon formációk is az ő munkásságához fűződnek.
 A szintipop slágerek közül számomra a Peter Schilling  klubslágere, a
The Different Story volt az abszolút favorit. Az Eighth Wonder legsikeresebb daláról, az I'm Not Scared–ről már írtam, és a Pet Shop Boys féle verzió is nagyon bejött. A Bad Boys Blue egyik legjobb dala A World Without You, de Kim Wildeés a Shooting Party zenéjét is meg kell említeni.





1. Claudia T. - Dance With Me   style: hi nrg, synthpop, disco
2. Peter Schilling - The Different Story   style: synthpop
3. Paul Hertzog - The Tree And The Sword   style: score
4. Eighth Wonder - I'm Not Scared   style: synthpop
5. Bad Boys Blue - A World Without You   style: synthpop
6. Laserdance - You And Me   style: spacesynth
7. Kim Wilde - Never Trust A Stranger   style: synthpop
8. Shooting Party - Safe In The Arms Of Love   style: synthpop
9. Laserdance - Around The Planet   style: spacesynth
10. Pet Shop Boys - I'm Not Scared   style. Synthpop



1988 Top 11-20 zene



 A Véres Játék (Bloodsport) c. film zenéjéről már írtam bővebben, ez szerintem Paul Hertzog mindmáig legjobb filmzenei albuma. Samantha Fox–tól az I Only Wanna Be With You–t tartottam az egyik legjobb discozenének. A Detroit –i Inner City az elsők közé tartozott, amelyik a house stílusában meghódította a világot.





11. Primero - Qué Me Pasa?   style: sythpop, italo disco
12. Samantha Fox - I Only Wanna Be With You   style: disco
13. Inner City - Good Life   style: house
14. Proxyon - Space Travellers   style: spacesynth
15. Sandra - Heaven Can Wait   style: disco, synthpop
16. Paul Hertzog – Powder   style: score
17. Paul Hertzog – Training   style: ambient, synthpop, score
18. Paul Hertzog - The Morning After   style: soundtrack
19. Boxcar – Freemason   style: synthpop
20. Sandra - Secret Land   style: synthpop, disco



Előzmény: 1987 Top 20 zene
Folytatás:  1989 To 10 zene

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1997 TOP 10 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1997 Top 10 zene szubjektív
 1997 Top 10 zene szubjektív




Az 1997-es év Top 10 –ében több olyan zene van, amelynek dallama örökre emlékezetes számomra. Főként a  trance és progressive house stílusokban találtam meg azokat a zenéket, amelyek a legjobban megfogtak. Közel két évtized távlatából visszahallgatva is azt mondom, ugyanúgy megbizsergetnek ezek a zenék, mint annak idején. A 90-es évek második felének elektronikus tánczenéjét amúgy is egyfajta tengerparti dream feeling lengte körül, köszönhetően a tengerparton készült klipeknek és a hipnotikus hangzásnak.



Andry Nalin, azaz Nalin Inc.örökre letette a névjegyét nálam a Planet Violet című muzsikával. Egy német műholdas adó tengerparti és hajón zajló táncos klipjeinél volt aláfestő zene, akkor hallottam először. A látvány és a hang olyan hatást gyakorolt rám, hogy később összegyűjtöttem a dal összes remixét. Több nagyon hosszú remixe van, amelyek számomra az igazi dream house –t jelentették.





A másik hasonló jellegű dal a Future BreezeKeep The Fire Burnin' című progressive house stílusú zenéje volt, amely szintén meghipnotizált. ’97-ben a 20. helyig jutott Németországban, és a zenei klubok egyik sokat játszott zeneszáma.
Az izraeli California Sunshine duóról már szóltam a goa trance–et bemutató cikkben. A Summer ’89 hátborzongatóan jól sikerült zene, engem legalábbis elvisz a végletekig lelki hangulatban. A svéd Antiloop formációtól számos jól sikerült lemez került napvilágra akkoriban. Az I Love You volt a kedvencem. A Talla 2XLC–től a The Klf régebbi zenéjének feldolgozása – erősen progressive trance stílusban – szintén roppant megfogott.
A Dance 2 Trance–ről lásd a történetét bemutató cikket, a slágerük újraremixelése jobb lett, mint az eredeti. A Chicane második kislemezsikere a guitar trance egyik gyöngyszeme, a Sunstroke Angliában a 21. helyig emelkedett.
A már említett Andry Nalin pedig Harry Kane–nel együtt a 90-es évek egyik legnagyobb klub és diszkóslágerét alkották meg a Beachball–lal. A különböző remixeiben a progressive house, trance és house határmezsgyéit érintő dallam számos ország listáján ért el előkelő helyezést, a kanadai dance listán 1. lett.




A Celebrate (The Love) a Zhi-Vago –tól is hallható, de nekem a Jack Santher féle verzió jött be jobban. Talán az egyik legszebb dream trance dallam. Végül, hogy meglegyen a 10, André Tanneberger egyik előző projektjének, a Sequential One–nak a muzsikáját választottam.


1997 Top 10 zene



1.Nalin Inc. - Planet Violet   (progressive house, trance)
2.Future Breeze - Keep The Fire Burnin'   (progressive house)
3.California Sunshine – Summer ’89  (goa trance, progressive trance)
4.Antiloop ‎– I Love You (Beauty And The Beast)   (acid trance)
5.Talla 2XLC – What Time Is Love  (progressive trance)
6.Dance 2 Trance - Power Of American Natives (DJ Quicksilver remix)   (trance)
7.Chicane – Sunstroke   (guitar trance)
8.Nalin & Kane - Beachball   (progressive house)
9.Jack Santher - Celebrate (The Love)   (dream trance)
10.Sequential One - I Wanna Make You   (trance)



Előzmény: 1996 Top 10 zene

Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

ROMANTIKUS ZENÉK

$
0
0
Romantikus zenék
 Romantikus zenék



  A romantikus zenék eredete visszavezethető a 19. századi klasszikus zenékhez. Napjainkban többségében a lágyabb és lassabb hangvételű és/vagy szerelmi témájú dalokat és zenéket értjük alatta. Nem vállalkozom arra, hogy a zenei történelem legtöbb romantikus daláról írjak – nem is szólva arról, hogy ez, mint kategória, nincs is elkülönítve – ehelyett az általam is ismert romantikus témájú zenéket veszem sorra. Nagyon nehéz így emlékezetből összegyűjteni ezeket, de megteszem, amit lehet.


Romantikus filmzenék



 A romantikus filmzenéknek se szeri, se száma, jónéhányukról már írtam régebbi filmzenei cikkeimben, például a Totális hatások az emberi lélekre Filmzenék – Aláfestő zenék bejegyzésben, több, mint 3 évvvel ezelőtt.
 Az 1968-as Rómeó és Júlia című film dala a legszebb romantikus filmzenék közé tartozik. A film zenéje Nino Rota nevéhez fűződik, de akkoriban több előadó és zeneszerző is elénekelte, vagy újrakomponálta. A legsikeresebb Henri Mancini változata volt, amelyik ’69 nyarán két hétig vezette az amerikai Billboard listáját. De Engelbert Humperdinck változata, A Time Fo Us is népszerű volt, hazánkban is gyakran játszották.




  A Love Story zenéjéért 1970-ben Francis Lai elnyerte a legjobb filmzenéért járó Oscar díjat. Francis Lai albuma a 2. volt a Billboard –on, és a (Where Do I Begin) Love Story dal Andy Williams előadásában ugyanitt a 9., Angliában a 4. helyezést érte el.
 Az 1982-es Szárnyas fejvadász című film szerelmi témája Vangelis alkotása, és immáron az örökzöldek közé tartozik. A Tövismadarak című filmsorozat muzsikáját Henry Mancini szerezte, és a Thorn Birds Love Theme, illetve a Maggie’s Theme a legcsodálatosabb romantikus filmzenék közé tartozik.



 1986-ban az amerikai Berlin nevezetű együttes, legnagyobb sikerét érte el a Take Me Breath Away című dallal. Amellett, hogy a legjobb eredeti filmdalként Oscar díjat kapott, első lett a Billboard –on, Hollandiában, Írországban, az Egyesült Királyságban és Belgiumban is. Akkoriban ez a dal (és persze a videoklip) öszzefűződött a Top Gun című film főszereplői, Tom Cruiseés Kelly McGillis filmbeli kapcsolatával. Van még jónéhány romantikus filmzene, de idő, hely és személyes élmények híján, lépjünk tovább.


Romantikus popzenék



 Romantikus popzenéből számtalan létezik, s amellett, hogy melyek lettek slágerek, teljesen szubjektív, kit mely dalok fogtak meg a leginkább.
 Roger Meno egyik legnépszerűbb italo disco dala volt 1985-ben az I Find The Way. Jayne Collins–tól az If You Ever Had A Broken Heart című 1985-ös dalt csak néhány éve ismertem meg, de azonnal elvarázsolt.





  A Bad Boys BlueI Wanna Hear Your Heartbeat című dala talán kicsit gyorsabb tempójú annál, hogy romantikus popzenének nevezzük, de a témája és a dallama miatt idevettem. A nálunk feldolgozásaiban is nagyon népszerű Balatoni nyár pedig a KFT 1986-os szerzeménye. Egyébként az 1986-os évből számos romantikus popsláger származik. Ilyen például a svájci Double duótól a The captain of her heart, amely Olaszországban anno a 3. helyig jutott, de pl. az amerikai Billboard –on is jól szerepelt. S hát nem hagyhatom ki az akkor tizenéves Glenn Medeiros bombaslágerét, a Nothing's Gonna Change My Love For You–t, amely a ’86-os év egyik legsikeresebb romantikus popzenéje volt. Hatalmas példányszámban adták el, 4 országban is aranylemez lett, és 5 országban 1. helyezett.
  Sandrától a One More Night vérbeli lassúdal, 1990-ben a 31. volt Németországban. Az eurodance –ben sikeres Fun Factory a 90-es évek közepén lassabb tempóra váltott, az egyik ilyen ismertebb dala volt az I Love You 1995-96-ból.
 DJ Dadoés Michelle Weeks közös dala 1997-ből a Give Me Love. Ez a dreamtrance dal Olaszországban az első helyig menetelt. Bár a Game Of Love nem lett sláger, az X-Perience egyik legszebb lassú dala 1998-ból.


Romantikus ambient, downtempo zenék



 Az ismertebb romantikus zenék nem korlátozódnak a popzenére, számos relaxációs zenében, ambient és downtempo muzsikák lettek közkedveltek az idők során. Míg a 70-es 80-as években főleg Vangelis zenéjében voltak fellelhetőek, a 90-es évektől számos előadó adott elő ezekben a stílusokban romantikus zenéket.
  Az Enigma misztikus zenéiben számos alkalommal felbukkan az erotika és a romantika, az egyik ilyen kislemez volt az 1999-es Gravity of love. A Schiller különleges zenéje ötvözi a downtempot és az ambient-et, a trance –szel. Több, hihetetlenül szép, lágy, elbűvölő zene fűződik ehhez a névhez. 2001-ből a Heppner -rel közös Dream of you ilyen, és 2003-ból a Milla Maráltal énekelt Liebe igazi élmény. A Kim Sanders–szel közös Let Me Love You szintén az ambient romantikus zenékhez sorolandó.





Hirtelenjében ennyi jutott eszembe, de ahány ember, annyi kedvenc, mindenesetre remélem, sikerült egy kis összefoglalót, illetve kedvet csinálni a romantikus zenékhez.


Romantikus zenék lista



Nino Rota - Romeo & Juliet   1968   style: soundtrack
Engelbert Humperdinck - A Time for Us   1969   style: ballad
Henry Mancini - Love Theme From Romeo & Juliet   1969   style: theme, classical
Francis Lai - Theme From Love Story   1970   style: soundtrack
Andy Williams - a (Where Do I Begin) Love Story   1971   style: ballad
Vangelis - The Tao of Love   1979   style: ambient
Ennio Morricone - The First Love   1982   style: soundtrack, contemporary
Vangelis - Love Theme From "Blade Runner"   1982   style: ambient, soundtrack
Henry Mancini - Thorn Birds Love Theme   1983   style: soundtrack
Kitaro - Cosmic Love   1984   style: ambient
Roger Meno - I Find The Way   1985   style: italo disco
Jayne Collins - If You Ever Had A Broken Heart   1985   style: pop
Modern Talking - Theres Too Much Blue In Missing You   1985   style: pop
Bad Boys Blue - I Wanna Hear Your Heartbeat   1986   style: disco, synthpop
Berlin – Take Me Breath Away   1986   style: pop, synthpop, soundtrack
Double - The Captain Of Her Heart   1986   style: pop
Glenn Medeiros - Nothing's Gonna Change My Love For You   1986   style: pop
KFT - Balatoni nyár   1986   style: pop, new wave
New Romance - You're My First Love (Head Over Heels)   1987   style: italo disco, synthpop
Cora - In The Name Of Love   1989   style: pop
Angelo Badalamenti - Love Theme From Twin Peaks   1990   style: soundtrack
Sandra – One More Night   1990   style: pop
Fun Factory - I Love You   1995   style: pop
Mo-Do - Für Dich, My Love   1995   style: pop
Dj Dado vs. Michelle Weeks - Give Me Love   1997   style: dream trance
Gheorghe Zamfir - Theme From Love Story  1997   style: classical, pan's pipes
X-Perience - Game Of Love   1998   style: pop
Enigma - Gravity Of Love   1999   style: downtempo
ATB – First Love   2000   style: ambient
Splash - Maradj még   2000   style: pop
Schiller mit Heppner - Dream Of You   2001   style: trance, ambient
Groove Coverage - Only Love   2002   style: pop
Nalin Inc. - I Love You   2003   style: downtempo
Schiller – Liebe   2003   style: pop, downtempo
Baby Gabi & Lányi Lala - Őrült szerelem (Noisemaker remix)   2004   style: pop
Enigma - Invisible Love   2006   style: ambient, downtempo
Sandra - The Art Of Love   2007   style: pop
Schiller mit Kim Sanders - Let Me Love You   2008   style: pop, ambient



Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk engedély nélküli felhasználása, másolása esetén a szerző jogi fellépéssel élhet!

1998 TOP 10 ZENE SZUBJEKTÍV

$
0
0
1998 Top 10 zene szubjektív
 1998 Top 10 zene szubjektív




Az 1998-as év hasonló volt az előzőhöz – a trance és a house dominált – de a happy hardcore már leszálló ágba került, és újra divatba jött az electro. Nagyon nehéz volt döntenem, mivel ma nem pontosan úgy tetszenek a zenék, mint abban az évben. Több száz zene nagyon tetszett, de egyik sem nagyon kiemelkedő. Így például az első 5 között hajszálnyi különbség van.





1998 Top 10 zene



Billy Hendrix -nek nem sok lemeze jelent meg – legalábbis ezen a művésznéven – de a Body Shine az egyik legismertebb progressive house volt klubberkekben. Dr. Motte & Westbam1998-as Love Parade zenéje a legjobban tetszett a Parade zenéik közül. A house és electro keverék One World One Future a 6. volt a német listán akkoriban. Da HoolMama Sweet -je csak az amerikai dance listán ért el magasabb helyezést (12), de nekem nagyon bejött.

A Music Instructorról már írtam többek között az Electro zene 2 – Az újjászületés című cikkben. A Super Sonic nagyon jól szerepelt a német nyelvű országokban és Németországban aranylemezzé is vált. A szintén fülbemászó Electric City csak a következő évben jelent meg önálló kislemezen, de mivel a '98-as albumuk kezdő dala, így ide vettem.






Az Electric UniverseRaincímű zenéjének a California Sunshineáltal remixelt változata ingerelt a legjobban, ma már a goa trance egyik klasszikusa. A Salida Del Sol zenéje, a Caribic Dreamüdítően hat rám, vérbeli tengerparti trance muzsika. Csakúgy, mint a Chicane -től a Red Skies, mindkettő a guitar trance első hőskorának csillaga.






Mike Oldfield különleges hangzású Far Above The Clouds műve csak '99-ben jelent meg kislemezen, de már a '98-as albumán szerepelt. A Faithless-től a God Is A DJ- amellett, hogy Norvégiában és Németországban is aranylemezzé vált, és számos országban ért el magas helyezést – az amerikai dance listán is az első volt.


1.Billy Hendrix - Body Shine (progressive house)
2.Dr. Motte & Westbam - Love Parade 1998 (One World One Future) (house, electro)
3.Da Hool – Mama Sweet (trance)
4.Music Instructor - Supersonic (electro)
5.Music Instructor – Electric City (electro)
6.Electric Universe - Rain (California Sunshine Remix) (goa trance)
7.Salida Del Sol - Caribic Dream (guitar trance)
8.Chicane – Red Skies (guitar trance)
9.Mike Oldfield - Far Above The Clouds (ambient, electronic, experimental)
10.Faithless – God Is A DJ (progressive house)


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!


Előzmény: 1997 Top 10 zene


ULTRAVOX EGYÜTTES

$
0
0
Ultravox együttes
 Ultravox együttes


Az Ultravox együttes egyike azon csapatoknak, amelyek a 80-as évek elején nagy sikereket értek el a szintipop világában. Őket már szóba hoztam a Synthpop1. rész – A kezdetek című cikkben, majd ennek a folytatásaiban is.

A banda a 70-es években alakult Londonban, s az idők során számos tagja volt. Az Ultravox nevet csak 1976-tól használták, előtte más néven szerepeltek, s zenei stílusuk is változott az évek során, de a legnagyobb sikereik a new wave és szintipopos időszakra esnek.



Az Ultravox együttes története – A kezdeti időszak

Az Ultravox hivatalosan 1974-ben alakult meg – elsősorban Dennis Leigh kezdeményezésére – és mivel ő akkoriban a Tiger Lily művésznevet használta, ezen a néven futottak. Bár megjelent egy lemezük 1975-ben, túl sok vizet nem kavartak. 1976-tól aztán Ultravox! -nak hívták magukat (igen, felkiáltójellel). A kezdeti években a zenei stílusuk a punk, new wave és art rock határán mozgott, csak később váltottak a szintipop irányába. Az 1976 és 1979 közötti időszakban több albumuk és kislemezük is készült, de ezek alig közelítették meg a slágerlistákat.



Ultravox slágerek

Már-már úgy tűnt, feloszlik az együttes, hiszen az addigi frontember, John Foxx eltávozott, hogy szólókarrierbe fogjon. De 1979 tavaszán megérkezett Midge Ure, aki a Visage-nek is tagja volt. 1980-ban adták ki a Vienna című albumot, amely számos ország lemezlistájára kapaszkodott fel, és a briteknél platinalemez lett. A Vienna kislemez pedig a hollandoknál, belgáknál és íreknél is eljutott a slágerlista élére, miközben a briteknél és Új-Zélandon második volt.





 

Az utána következő 4 évben három sikeres nagylemezt is kiadtak, a Rage in Eden (1981) ezüst, a Quartet (1982) és a Lament (1984) aranylemez minősítést kapott hazájukban. A 80-as évek elején a kislemezeik is jól szerepeltek, számomra különösen a szovjet himnusz akkordjaira emlékeztető Hymn emlékezetes 1982-ből, amely a németeknél is igen sikeres volt.

1984-ben aDancing With Tears In My Eyes című daluk egész Európában tarolt. Az együttes történetének egyik legsikeresebb kislemeze lett, amely máig a 80-as évek legnevesebb szintipop slágerei közé tartozik. Nekem abból az évből még a Love's Great Adventurevan meg videoklipen, amely egyfajta Indiana Jones paródia és a 12. volt a brit kislemezlistán.




 
Mindent összevetve, a 80-as évek elején 7 albumuk és 10 kislemezük került a Top 10 közé a brit listán, ami szép teljesítmény. Bár a legtöbben főleg a 3 nagy slágerüket ismerik, számos kisebb sikert elért szerzeményük volt, mint pl. a The Thin Wall, The Voice(1981), Reap The Wind(1982), vagy éppen aVisions In Blue(1983).

1984 után ismét változott azUltravox felállása, majd az 1986-os U-VOX album elkészülte után Midge Ure is távozott. Ebben az 1987-ig tartó időszakban még néhány mérsékelt sikert értek el, majd leálltak.



Ultravox zenék 1992-től

1992-ben újra színre léptek és a Vienna című slágerüket is újradolgozták. Az új Ultravox -ban az eredeti tagok közül Billy Curie szerezte meg a névviseleti jogot, de új énekessel (és gitárossal) készítette az újabb lemezeket, mint pl. az 1994-es Ingenuity album. 1992 és 1995 között megjelent néhány újabb kislemezük is ám ezekre csak kevés figyelem vetült a közönség részéről, így ismét leálltak.

A 2000-es évek vége felé megint összejött a régi csapat és 2009 tavaszán újra turnéztak. 2010-ben került kiadásra a Return To Eden nagylemez, majd a következő két évben néhány kislemez is. 2012-ben jelent meg a Brylliant című album, amely már számos ország listáján szerepelt és a brit listán a 21. helyet érte el, ami a 90-es évekbeli hullámvölgyüket követően sikeresnek mondható. A lemezen csaknem két évig dolgoztak, a klasszikus hangzás megmaradt, de a kor hangulatához igazodva.


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!

 Hasonló cikkek: Lime, Gazebo
                          Joy együttes


Viewing all 141 articles
Browse latest View live